to udělal, chtěje vysvětlit hodně názorně,
PROČ SE ŘÍKÁ VELVYSLANCŮM EXCELENCE?
No jak! Připomněl bych, že Excelence je přece od slova excelovat, vyniknout, někdy i vyznamenat se, a aby to pochopil úplně každý, dokonce i diváci televize, kteří nečtou a jenom zírají, uvedl bych v obecnou známost, jak česko-německá nebo spíše německo-česká Excelence Jiří Gruša, podle své nové knížky básnický strážný na řece Rýn, nyní z dopuštění Božího, pana prezidenta i socdem vlády ambasador ČR v Rakousích, exceluje ve své poslední sbírce veršů: jak napomíná (dokonce s vykřičníkem) staršího básnického kolegu Halase, jemuž se, nepochybně pomýlenci, nelíbila "prasata kšeftů". Excelenci se prasata kšeftů zřejmě líbí, zná je patrně z recepcí líp, než je mohl poznat redaktůrek Orbisu Halas, a tak básníka, který to dotáhl jenom na přednostu odboru v ministerstvu komunisty Václava Kopeckého, ve své knížce GRUŠAS' WACHT AM RHEIN (z nakladatelství příznačně zvaného Paseka) kárá takto, poodloživ diplomatické kličky a rukavičky:
Halasi! // Prasata kšeftů? // Co je to proti prasatům / dialektiky / co je to proti prasatům / pokroku / co je to proti prasatům / pracujícího lidu!
Zvlášť ta prasata pracujícího lidu se Excelenci povedla. Jak jinak, je to přece Excelence, která o pracujícím lidu ví své: nezvolil si ho, tak zasloužilého vechtra na Rýně, za svého člověka do českého senátu.
Škoda, že Halas už nežije. Po takové připomínce by prasata kšeftů jistě ze své básně vyhnal, scestná slova odvolal a za svou dávnou opovážlivost by se kál. Naštěstí je tu vechtr Halasova odkazu Ludvík Kundera. Ten snad při nejbližší příležitosti čile vysvětlí, že jeho milovaný Mistr jistě vůbec nemířil proti případné restauraci režimu, v němž se prasatům kšeftů daří jako v žitě.
Autor: alch
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |