Letošní jubilant Jan Šmíd (nar. 4. 3. 1921), pilný prozaik a novinář, přiblížil se už dvacítce svých prozaických knih loni vydanou novelou POLIBEK (nakl. Baronet, Praha 2000, 159 str.). Je zasazena do prahy v druhém desetiletí minulého století a vypráví o milenecké dvojici, která si byla souzena, ale v životě se minula. Jan, talentovaný malíř a básník, vyrůstal v klášteře, odložen matkou. Ve věku dospívání klášter opustil a živil se rozvozem knih a později malířstvím.
Na opačném pólu společnosti dospívá půvabná dívka Marie, dcera zámožných rodičů. Šmíd líčí milostné zkušenosti obou protagonistů, ale zároveň přibližuje Prahu, její výtvarné památky a dobovou atmosféru. Blíže však dobu neurčuje, tu si musí dešifrovat čtenář sám. Například podle faktu, že Marie s přítelkyní shlédnou raný film s hercem E. A. Longenem - nebo že s rodiči jde na premiéru hry Paula Claudela Zvěstování Panně Marii (česká premiéra se konala v Národním divadle r. 1914 v režii Jaroslava Kvapila). Lze tedy odhadnout dobu děje na léta 1910-1915.
Zarážející ovšem je, že novela nezaznamená vliv začínající první světové války. A najdeme tu i jiné nepřesnosti. Marie např. čte »sbírku« Karla Hlaváčka Hrál kdosi na hoboj (s. 76) - ale to není sbírka, ale výbor, který vyšel až r. 1978! Podobně obdivuje Jan surrealistické básně (s. 156), ale ty vznikaly až v polovině dvacátých let - a termín surrealismus pouzil poprvé Apollinaire r. 1918.
Hrdina novely Jan umírá na tuberkulózu a zřejmě i na bídu a hladovění. Přisouzení si milenci se setkají i nesetkají: Marie rodinným autem srazí Jana na ulici, navštíví jej v nemocnici, kde je ještě v bezvědomí, a políbí jej na čelo. Za několik dní Jan ve své chudinské mansardě umírá. Známým malířem se stane až za deset let po smrti.
Novela kromě představení krás Prahy a záhad osudové vazby Jana i Marie nabízí i úvahu o samotě a tvorbě (»Žít sám je nezdravé, žít sami dovedou jen silné povahy anebo umělci, kteří si kolem sebe vytvářejí svým uměním postavy, se kterými pak žijí,... které jsou součástí jich samých«).
Autor: Štěpán Vlašín
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |