AMERICKÝ ZLOČIN A TREST
"Musím říci," píše Jan Rejžek, publicista, ve čtvrtek 14. června 2001 v deníku Metro, "že s pondělní popravou teroristy Timothyho McVeigha jsem souhlasil, ačkoliv nejsem vysloveně (?!) vyznavačem trestu smrti." Tento svůj vysloveně důsledný postoj doprovází vysvětlením, že "vyhodí-li někdo do vzduchu budovu s mateřskou školou, přičemž zahyne 168 lidí, a o devatenácti mrtvých dětech řekne, že to byly 'nutné ztráty', snadno se kloním k onomu biblickému 'oko za oko, zub za zub'."
Autor: Zdeněk Frýbort
POEZIE
Karel Sýs, Jiří Stano
ŽIVOT V NEW YORKU
Patří k nehynoucím zásluhám nakladatelství Volvox Globator, že se bez oddechu snaží zasytit českého čtenáře knižními novinkami americké provenience. Přirozené riziko při stanovení kvality eliminovali jeho spolupracovníci v edici Na cestě vstřícnou familiérností, když si autory dovolili představit pouze příjmením. Vždyť kdo by si troufl dneska přiznat s flagelantskou ignorancí, že neví, jak se kupříkladu jmenuje Baker, Saunders, Snyder Thompson či Pirsig...
Autor: František Skorunka
VŠECHNO BUDE JINAK
Rozhovor s malířem TEODOREM ROTREKLEM
Autor: Karel Sýs
S KARLEM TEIGEM O UMĚLECKÉ SVOBODĚ
"Avšak už dříve, než se vládnoucí třída rozhodla podstatně snížiti apanáže a subvence vědecké a umělecké práci, ještě v době, kdy věnovala vysoké spropitné akademickým umělcům, kteří byli oddanými lokaji boháčů a hlasateli ctnosti, morálky, vlastenectví a tepla rodinného krbu i všech ostatních buržoazních svátostí, odsoudila ono umění, které se odštěpovalo od buržoazní ideologie, které nevzdávalo poctu buržoazní velikosti a slávě, které v sobě chovalo revoltní prvky - k vyhladovění, k vypovězení ze světa, k umlčení.
Autor: Bonaventura
BYLI JSTE NA RŮŽOVÉM PALOUČKU?
Jestli jste opravdu pozorně četli Staré pověsti české, tak si jistě vzpomenete na pověst Růžový palouček. Alois Jirásek v ní vypráví o dobách pronásledování Jednoty bratrské. Na Růžovém paloučku se v noci scházeli Čeští bratři, naposledy přijímali pod obojí, naposledy se pomodlili, rozloučili se spolu i s domovem a políbili zemi, kterou skropili slzami. Pak navždy odešli do zemí, kde mohli svobodně vyznávat svou víru. Z pověsti se také dovíte, že Růžový palouček je na výšině opodál vesnice Morašice, dobrou hodinu cesty od Litomyšle na západ.
Nu dobře, říkal jsem si, podívám se do toho místa a třeba tam i nějaký Růžový palouček bude.
Autor: Michal Černík
OBRYSY VŠEOBJÍMAJÍCÍ LASKAVOSTI A FILANTROPIE
Pan Jaroslav v posledních pěti letech častokrát vyslovil mínění, že to, co bude po roce 2000, už nebude pro něho. Teď míří k prvnímu jaru nového tisíciletí, kdy mu bude devadesát let. Je-li pilnému a umnému člověku dopřána dlouhověkost, a provází-li ji relativní zdraví, může udělat horu dobré práce. Pan Jaroslav ji už udělal. Téměř padesát let byl pekařem. Ne ledajakým. Pro chleba k němu chodili lidé až z druhého konce města. Na začátku padesátých let o pekárnu přišel, ale zůstal u řemesla a jedno z nejstarších a nejpěknějších lidských tajemství - jak se dělá chleba - prozradil spoustě učedníků. Dlouho předtím než se sám stal pekařským začátečníkem, dostal od tatínka malou sadu barev. Bylo to osudové, z dětského malování se stala záliba na celý život. Každý prý má "dělat něco pořádného, aby uživil rodinu, a pak ještě něco navíc, čím může uklidňovat vášně a vyplňovat volný čas, aby neměl kdy na hlouposti."
Autor: Jan Dočekal