BEZRADNOSŤ SÚČASNÍKA
Neschádzame sa v čase mimoriadne žičlivom pre slovenskú kultúru a literatúru. Naopak, obdobie posledných rokov jej viac nežičilo a nijako sme nepociťovali, že sa nachádzame v období rozmachu umenia a literatúry. Skôr naopak! Akoby sme sa ocitli v akomsi vyprázdnenom duchovnom priestore, na území nepriateľa, v zajatí vlastného štátu, v dychu jeho ľudsky odcudzenej moci s najvýkonnejšou cenzúrou štátnych úradníkov, zvierajúcich tepny literatúry surovými kliešťami peňazí.
Autor: Ján Tužinský
POEZIE
Miroslav Kantek
DCERA KARLA POLÁČKA VZPOMÍNÁ
Stále hodně čtený prozaik Karel Poláček (1892-1945) měl jediné dítě - dceru Jiřinu. Ta jediná z rodiny přežila nacistickou okupaci - v roce 1939 ji rodina vypravila do Anglie, kde našla práci v redakci exilového týdeníku Čechoslovák. V Anglii se vdala, po válce se vrátila do rodné země, vystudovala tu biologii - a v r. 1968 emigrovala s rodinou do Kanady.
Autor: Štěpán Vlašín
NÁŠ SLOVENSKÝ BÁSNÍK
Kdo by dal na nálepky, jakých se Jozefu Mihalkovičovi dostalo v předloňském Slovníku slovenských spisovatelů, kdo by uvěřil, že od sedmdesátých let je pro poezii tohoto básníka příznačné "typicky voluntárne zastieranie rozporov a deklarativny príklon k údajne všadeprítomným pozitívnym hodnotám", kdo by vzal vážně pomluvu, že poslední Mihalkovičova sbírka před dvanáctiletým odmlčením Príležitostné básne (1988) byla jen pokračováním v "ornamentálno-oslavnom osvojovaní si skutočnosti", sotva by asi sáhl po autorově sbírce 20 BÁSNÍ (Vydav. Spolku slovenských spisovateľov, 2000)
Autor: Milan Blahynka
LEJNO JEN V LAUDONOVĚ PAVILÓNU?
Pořád ještě je Vltava plná lodí a zvláště v Praze pomáhají svým majitelům k výdělkům, ale stejně se po řece plaví již jen dva skutečné parníky s původním parním strojem... Pryč je čas školních výletů, kdy snad všechno žactvo za několik kovových korunek poznávalo kouzlo vltavských strání směrem na jih ke Štěchovicím, ale i opačným směrem až na Mělník.
Autor: František Dostál
JMÉNEM LIDU
Zvolený prezident a nový Kongres Spojených států se budou muset rozhodnout. Kuba, pevnější a optimističtější než kdy předtím ve svém odhodlání zůstat nadále svobodným národem zatím čeká připravena jak na udržování normálních vztahů a vzájemného respektu se Spojenými státy, jejichž lidu nevyhlašuje nenávist, ani jej nečiní zodpovědným za naše strádání, tak na další století blokády a agresí.
Autor: P. F. P. ROQUE
INTELEKTUÁLOVÉ A SVOBODA TVORBY
Rozhovor s básníkem CARLOSEM MARTÍM
Autor: Mireya Castaňeda
BÁSNÍK ATOMOVÉHO VĚKU
Antonín Bartušek, uznávaný historik umění a osobnost české poezie druhé půle 20. století, mohl své profesní záměry a tvůrčí plány splnit jen zčásti. Dožil se pouhých padesáti tří let. 11. ledna uplynulo 80 let od jeho narození v jihomoravské obci Želetava na Třebíčsku.
Autor: Jan Dočekal
O CO ROVNĚŽ JDE
V naší transformaci se kdekdo předhání, co je důležité a co ještě důležitější, co bude nejkrásnější, najmě za rok po volbách. Nicméně každý by se měl sem tam na chvíli zastavit a sebrat rozum do hrsti.
Autor: Alois Tybrych
CHVÁLA LÁSKY
Láska...
Co všechno se za tím slovem skrývá!
Autor: Miroslav Kapinus
FRANZ KAFKA NA INDEXU
K úvahám o svobodě a demokracii na západní polokouli nám může dobře posloužit i malý ostrov v Karibském moři - Portoriko.
Autor: Jaroslav Liška