RENATUS LAMBERTUS
Pátý den po svém zotavení jsem se zastavil na Malé Straně u Schnellů. Byla středa, půl dvanácté dopoledne, v hospodě to vypadalo jako ve včelíně. Volné místo jsem našel vzadu, poblíž okna. Objednal jsem si vídeňský řízek. Byl jsem přesvědčen, že bude chutný, bude vonět tím zvláštním ovzduším, které lze nalézt před každým polednem jen u Schnellů.
Autor: Bedřich Pištora
CHYBÍ OSVOBOZUJÍCÍ MYŠLENKA
Kdyby se diskuse o kultuře vedla formou televizního rozhovoru, nepochybně by moderátor hned v úvodu položil otázku: jak je možné hovořit o krizi či dokonce úpadku, když v divadlech se hraje, v koncertních sálech koncertuje, ve výstavních síních vystavuje, občas se vyrobí i nový český film, konají se festivaly a mezi množstvím vydávaných knih se najde i literatura?
Autor: František Stoklasa
TĚM NA MARSU ...
První oznámení o letu na Mars viselo v petrohradské ulici Rudých červánků 17. srpna 192.. Na lístku šedivého papíru stálo: "Inženýr M. S. Los zve ty, kteří by s ním chtěli 18. srpna letět na Mars, aby se k němu dostavili mezi šestou a osmou hodinou večer k osobní rozmluvě. Ždanovské nábřeží č. 11 ve dvoře."
Autor: Karel Sýs
NESYMPATICKÝ NÁROD
Není to dlouho, co se ve většině našich sdělovacích prostředků objevila zpráva, že my Češi jsme sympatičtí jen desetině obyvatel Rakouska. Česká televize, nemýlím-li se, tomuto tématu věnovala podstatný díl jednoho ze svých diskusních pořadů. Pominu skutečnost, že podobné výzkumy považuji za nedůstojné. Provedený průzkum může přece jen někomu pomoci.
Autor: Michael Doubek
ANKETA, KTERÁ NEBUDE!
V 18. čísle letošního bulletinu Obce spisovatelů Dokořán (červen 2001) čteme zajímavé odpovědi na anketní otázku "Co vám dalo uplynulé desetiletí a co vy jste dali jemu?". Ozvalo se přes dvacet autorů.
Autor: Karel Aksamit
S KÝM A PROTI KOMU LHÁT ...
aneb Předvolební snažení pana ministra kultury Dostála
Autor: JP
CO S NAČATÝM ERBENEM?
Velmi vydatnou plísní, která prorůstá myšlení o české literatuře, je ideologická, resp. vulgárně ideologická, resp. vulgárně propagandistická politická hatmatilka o režimních a protirežimních tvůrcích, o závislých a nezávislých literátech, o normalizačním temnu a perspektivní svobodě dneška, které se teprve "učíme" užívat.
Autor: Dobromil Krutihlav
ŽAL Z ROZUMU
Chtěl bych tě chválit, elfe,
vznášející se nad pohádkovými lesy,
sající nektar z plodů planých jabloní,
sovo,
Autor: Jiří Jobánek
BOHUSLAV CHŇOUPEK
Člen Unie českých spisovatelů BOHUSLAV CHŇOUPEK obdržel medaili M. R. Štefánika 2. stupně. Předseda SZPB genmjr. v. v. Karol Schwarz mu ji odevzdal za jeho spisovatelskou práci.
Autor: red
PÁTRÁNÍ PO VINÍKOVI
Pražský rodák Jan Cimický (roč. 1948), lékař-psychiatr, je znám především z řady rozhlasových a televizních pořadů, ale také jako překladatel poezie (především J. Préverta), autor řady popularizujících psychiatrických publikací a detektivních románů.
Autor: Štěpán Vlašín
HLAVNĚ NEPSÁT POŘÁD JEN DO ŠUPLETE, ŽE?
Vítám diskusi k otázkám vydávání původní české literatury, do které přispěla Eva Kantůrková v 18. čísle Dokořán t. r.
Autor: Vladimír Přibský
POEZIE
Alois Reich
PÍŠEME SI
Mnohokrát děkuji za váš velice zajímavý rozhovor s malířem panem Teodorem Rotreklem.
Autor: Havlíček
JAK BYCH...
to udělal, být tak náčelníkem státu, aby moje NÁČELNICKÁ KANCELÁŘ nepobuřovala příliš velkými pravomocemi?
Autor: alch