JEDÍ BOLŠEVICI DĚTI?

   (Internetový rozhovor Dušana Spáčila s Karlem Sýsem 6. září 2001)


   16:47:16: Dušan Spáčil (KORZO CZ): Karel Sýs dorazí v sedm hodin večer.

   17:18:21: Tom Franzki: Už se váš chat móóóóóóóóóóc těším.

   18:33:52: Vlado: Tak kde je ten hoch?

   19:03:20: Dušan Spáčil: Dobrý den, vítám vás v našem chatu. A začnu zvesela - co říkáte současné inflaci sexu, vy, někdejší známý erotik?

   19:05:41: Karel Sýs: No, já myslím, že ani tak nejde o sex, jako o výstavu masa a kůže na prodej. Sex se pěstoval vždycky a myslím, ba jsem o tom úplně přesvědčen, že dříve se provozoval nejen silněji, ale i svobodněji.

   19:07:47: Dušan Spáčil: Ale na té inflaci jste se také trochu podílel - pokud vím, tak chvíli jste vydával jeden erotický časopis a taky jste psal erotické povídky - prý pod pseudonymem N. A. Vejdělek...

   19:10:37: Karel Sýs: Po roce 1989 jsem opravdu s Jaromírem Pelcem vymyslel časopis Sextant, ve kterém jsme tiskli erotickou klasiku, například Nezvala a markýze de Sade. Ale to bylo vlastně z nouze, protože jsme oba nemohli najít zaměstnání. Dokonce jsem ten časopis prodával a jeden fotograf mě zachytil "před chrámem Páně" v Písku a uveřejnil tu fotku v Literárkách. Tenkrát ale byl sex v časopisech bezmála novum, zatímco dnes by už ty texty málokoho zajímaly. Nezval a onen markýz totiž jsou a zůstanou extratřídou, která inflaci nepodléhá.
    Erotické povídky jsem bohužel nepsal, ale erotické básně ano, vlastně hned od začátku literární práce. Vydal jsem i sbírku Anděl s chlupatým mečem, ještě za socialismu, ale pod jiným pseudonymem, který jsem si nechal i do dnešních časů a dobře jsem udělal! Vejdělek je pěkné jméno, a hlavně docela sedí k dnešním hodnotovým měřítkům, ale za tím jsem se neschovával. Ostatně jsem se neschovával ani tenkrát, protože kdo chtěl, stejně se pravé jméno dozvěděl anebo ho lehce uhodl podle básnické dikce.

   19:14:14: Vlado: Jak můžete mít jako věřící bolševik takový vztah k sexu? Vždyť tady bylo všechno zakázaný...

   19:16:48: Karel Sýs: A jak jste se pane Vlado narodil? Dělením, nebo poučením? Já nevím, mně nikdo nezakazoval ani souložit, ani milovat, ba ani šukat. A ani o tom mluvit. A bolševici, jak jistě znáte z Haška, malé děti jedli. Takže je předtím museli i nějak udělat.

   19:19:03: Dušan Spáčil: Nevadí vám, při vašem talentu, že vás dnes málem každý vnímá hlavně jako "toho rudého Sýse" a ne jako schopného básníka?

   19:21:56: Karel Sýs: Mně je vcelku jedno, jak mě kdo vnímá, už jsem si nejen zvykl, ale i pochopil, že důležitější je, jak se na sebe dívám já sám. Rudý Sýs, proč ne, lepší než "bílý"? Bílí jsou bezkrevní. A navíc mám obavu, že dnes už málokdo ví, nejen kdo jsem já a mí současníci, ale málokdo zná alespoň dnešní režimní básníky, papaláše literatury. A kdo ještě čte poezii?

   19:22:17: Alena: Nejste pane Sýs v opozici prostě ze zásady? Že prostě musíte být "na druhé straně"?

   19:25:56: Karel Sýs: V opozici dnes jsem opravdu "ze zásady", protože věřím, že se dějiny nezastavily. To si myslí jen vítězové. Za socialismu jsem říkal, s čím jsem nespokojen, a bylo toho dost. Ale tenhle režim - ne! To už není jen "druhá strana", to není žádná strana, to není jen typicky české ode zdi ke zdi, tady jde o základní změnu - vykročení do světa, kde se individuum změní v pouhého konzumenta prefabrikovaného jídla, kosmetiky a myšlenek. I když snad uvěří, že je svobodný. To si myslí i loutky, ale vždycky se v pozadí směje nějaký Matěj Kopecký!

   19:26:52: Dušan Spáčil: Ale jak jste se vlastně vyrovnal s těmi potoky krve za Stalina? S perzekucí podobných intelektuálů, kterým sám jste?

   19:33:25: Karel Sýs: Potoky krve bohužel tekly celými dějinami. Nechci tady pohazovat milióny, to by bylo strašně neuctivé k mrtvým. Ale například americká civilizace je vybudována na miliónech mrtvých a zotročených, stejně tak Britské impérium. Přece, že se vraždilo, a to masově, v Africe nebo v Asii, tedy daleko, neznamená, že to bylo morální. Také nemyslím, že lze cokoli zaštiťovat nějakým jménem - Stalinem, Hitlerem, Churchillem atd. Nejmasovější vrah v historii by pak byl Truman, protože vědomě nařídil zlikvidovat jediným výbuchem statisíce civilistů naráz, v několika vteřinách, což nedokázali ani v Osvětimi. Nebo to byli jen Japonci? Ostatně o potocích za Stalina víme převážně od Chruščova, a ten rozhodně jen netancoval před Stalinem kozáčka! Intelektuál a spisovatel, natož básník, v tom je rozdíl. Nikdo by neměl být perzekvován za svoje přesvědčení ani za jeho šíření, ale to je opravdu těžká věc. Slovo je také nebezpečné, vesměs nebezpečnější než zbraně. A státy se brání. I dnes. A koneckonců docela nedávno byl už vynesen první rozsudek na svobodě s člověkem, který šířil "nebezpečné" myšlenky. Já sice teď sedím tady a píšu si na obrazovku, co chci, ale svobodně se necítím. Třeba proto ne, že nenajdu nakladatele na své dnešní knihy.

   19:33:38: Alena: Souhlasím s panem Spáčilem, že je to těžké překousnout. Rodiče byli taky ve straně a hájili ji - ale jak se upřesňovala ta čísla, docházely jim argumenty...

   19:34:23: Karel Sýs: To je jako říkat o Vánocích dětem, že kvůli Ježíškovi bylo zavražděno mnoho miliónů lidí, vyhubeny celé národy i jejich civilizace. A licitovat s čísly, už jsem napsal, že je to nemravné, by směl jen ten, kdo je bez viny.

   19:35:43: Dušan Spáčil: Myslíte si fakt, že poezii dnes nikdo nečte? A má tedy smysl ji psát? A (z jiného soudku) fakt - při všech oprávněných výhradách k dnešku - nevnímáte, že dnes je mnohem jednodušší třeba něco vymyslet a pak realizovat? Že svoboda opravdu není jen poznaná nutnost, jak jsme se učili?

   19:36:55: Karel Sýs: Začnu od konce otázky. Svoboda je opravdu poznaná nutnost. To Marx řekl dokonale a nelze to vyvrátit. Je jednoduché nebo složité něco vymyslet - ovšem to platilo vždycky. Do hlavy je vám vidět teprve dnes, kdy se nemůžete ani vykadit, aby vás neviděli z družice. Teprve teď Velký Bratr skutečně vidí a slyší i to, na co se ani socialističtí domovní důvěrníci, ani prvorepublikový plukovník Moravec nezmohli. Ale šířit to je těžké. Nejhorší cenzor a nejurputnější diktátor je přece koruna, dříve aspoň Kčs, dnes už jen Kč, nebo spíš dolar. Myslím, že poezii budou lidé číst stále, tak jsem to nemyslel, že by čtenáři vyhynuli. Ale hodnotová měřítka je od ní vzdalují. Jestliže ještě jedna generace bude sledovat TV, bůhví, co se stane s jejich mozky. Kde je 30 000 členů Klubu přátel poezie? Navíc se mezi čtenáře a autory staví trh a jeho neviditelná pracka věru básnickými sbírkami nelistuje!

   19:39:51: Vlado: Jak to, že vy komunisti vůbec nevíte, co je pokora před fakty?

   19:40:36: Karel Sýs: Vím, co je pokora, ale nevím, co rozumíte pokorou před fakty. Fakta je třeba analyzovat, zjišťovat, zda jsou pravdivá a v jakých souvislostech, ne se před nimi pokořovat nebo se jim dokonce kořit.

   19:40:59: Alena: Stalinské lágry nejsou fakta?

   19:42:28: Karel Sýs: Musím vám říci, že jelikož denně vidím, jak se lže o tom, co bylo včera k večeři, jsem skeptický k informací, co bylo předvčírem k snídani. Zavírat lidi za dráty do koncentračních táborů - mimochodem je to britský vynález z búrských válek, jenže tam šlo o búry a negry, že ano - je hrozné. Ale je mi zle, když o tom hovoří lidé, kteří je sami organizovali a svádějí to na několik osob. Já přece netvrdím, že socialismus, zejména ve stadiu zrodu, byl rájem beránků. Ale na to se zeptejte spíše jiných lidí, ještě dnes jsou tu a tam u moci.

   19:42:34: Dušan Spáčil: Teď byl obviněn tuším, pan Pěcha, čeká ho soud. Co si o tom obvinění myslíte?

   19:45:22: Karel Sýs: Je to jedna z prvních ukázek, kam až sahá svoboda slova a myšlení. Vocaď pocaď! S tím rozdílem, že dřív by o něm hovořil Hlas Ameriky a připojené stanice, kdežto dnes po něm neštěkne ani pes. Něco podobného proběhlo i s vydáním Mein Kampfu, i když to je trochu jiná kapitola.

   19:45:40: Dušan Spáčil: V čem je to vocaď až pocaď? V tom, že lidi nezabíjel jen Stalin, ale třeba i kontrarevoluce? Ale je to omluva?

   19:47:18: Karel Sýs: Ne, myslím, že svoboda slova platí jen tenkrát, když to neohrožuje režim. Nebo souhlasíte s tím, že někoho zavřou na osm let proto, že veřejně vyhlašoval svou víru? Svoboda přece navíc není jen v tom, že můžu veřejně říci, co si myslím, ale i zda a jak to můžu prosadit.

   19:48:15: Dušan Spáčil: Ale Pěcha přece nebyl obviněn za pouhé šíření komunismu, jen za to, že propaguje násilnou cestu?!

   19:50:43: Karel Sýs: Dnes celé státy propagují "násilné cesty", ovšem už jim neříkají internacionální pomoc, nýbrž třeba humanitární bombardování, preventivní akce apod. Vždycky žel platilo, co je dovoleno Bohovi, není dovoleno Jobovi. Přece není možné bombardovat suverénní stát a tvářit se, že jde o demokracii. Kdyby to platilo v běžném životě, tak bychom museli všechny vrahy preventivně vystřílet. Ale to neplatí, neboť, jak víte, když se nepřiměřeně bráníte člověku, který vás škrtí, půjdete do chládku vy. Ale supervelmoc do chládku nepůjde.

   19:52:31: Dušan Spáčil: Ale dnes můžete přece jen bezpráví alespoň částečně vzdorovat - alespoň to ticho okolo není absolutní. Není to lepší? A mimochodem není - coby básník - hloupost se zabývat politikou? Osobně si myslím, že svět sice není dokonalý, ale je to skvělé místo k životu. Nejvíc ho kazí právě politici a spasitelé.

   19:56:01: Karel Sýs: Už jsem chtěl napsat něco podobného. Náš rozhovor se točí kolem politiky, což je podle mého gusta. Ale! Dřív mě obviňovali, že píšu jen milostnou lyriku, což mimochodem vůbec nebyla pravda. Ale dnes musí být básník i politikem, jinak mu rozeberou střechu nad hlavou, a nejen jemu. Ale opravdu, svět je místo k životu a navíc toho světa ubývá.

   19:58:25: Alena: Budu vaši debatu muset opustit (děti), bylo to docela zajímavé. Pane Sýs, řekněte mi ještě, co zrovna píšete?

   19:59:19: Karel Sýs: Já bych vám to nejen rád řekl, ale taky dal písemně. Když mi pošlete adresu, můžu vám nějakou knížku poslat. Teď píšu jednak knížku o pověrách - ty mne vždycky zajímaly - a ta vyjde, ale taky básnickou skladbu Apokalypsa podle Joba a taky kroniku doby - prózu, ale ty jen tak nevyjdou. Jinak pozdravujte děti a vyřiďte jim, že ne všichni bolševici si je dávají k obědu. I když takové hezky vykrmené dítě... Kolik jim je?

   20:01:21: Dušan Spáčil: Kdysi jste byl uznávaný expert na výtvarné umění - taky jste napsal knížku - pořád jste ještě kamarád malířů?

   20:03:54: Karel Sýs: Ano, v mezích možností. Ti malíři, které jsem miloval, už většinou umřeli - Kamil Lhoták, František Gross, Jan Smetana... Ale já jim zůstávám věrný, třeba o Lhotákovi bych ještě chtěl něco napsat.

   20:06:59: Dušan Spáčil: Osmá odbila, musíme se rozloučit. Pane Sýs, děkujeme za návštěvu a odpovědi. Mimochodem - nemáte třeba nějaké nové řekněme čtyřverší? Třeba o novém tisíciletí?

   20:08:58: Karel Sýs: Mám mnoho čtyřverší o tisíciletí starém, v novém jsem ještě žádnou báseň (dohotovenou) nenapsal. A tak uděláme takovou malou zkoušku. Jestli máme v Čechách opravdu takovou svobodu slova, jak se tvrdí, tak zkusme, jestli, schválně, si mé básně dejme tomu příští rok na jaře budete moci koupit v běžném knihkupectví. A když ne, tak já vám je sám pošlu!

Autor: Karel Sýs


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)