K NEZNÁMÉMU CESTY OTEVÍRAT

   V letošním roce oslavila životní výročí koncertní pěvkyně, pedagožka a předsedkyně Výboru národní kultury Jarmila Vrchotová-Pátová. Připomněla je útlou knížkou vzpomínek NÁLADY, DOJMY A UPOMÍNKY Z MÉHO ŽIVOTA (nakladatelství Orego, Praha, 58 str., fotografie Josefa Sudka a Karla Mevalda).
   Autorka je dcerou literárního historika Františka Páty (1885-1942), který pracoval po řadu let v pražském Národním muzeu, zabýval se především literaturou 19. století, hlavně dílem Aloise Jiráska. Za nacistické heydrichiády byl popraven, stejně jako jeho bratr Josef Páta, rovněž literární historik.
   Na tato krutá fakta však autorka nevzpomíná. Vrací se do dětských let, kdy prožívala prázdniny v Litomyšli (však také k sedmistému výročí města Litomyšle vydala knížku veršů Láska nejvěrnější). V dětství se spolu s otcem setkávala v Litomyšli se spisovateli Aloisem Jiráskem, V. K. Jeřábkem, Josefem Haisem-Týneckým, jako dítě si zazpívala s Karlem Hašlerem; ze zralého věku vzpomíná na hudebníky Emila Axmana, Jaroslava Křičku, Františka Raucha aj. Vybírá především veselé příhody, které potěší čtenáře, ať už jde o zážitky z dětství nebo z koncertů v pozdějších letech.
   Na závěr přidala Jarmila Vrchotová-Pátová desítku básní věnovaných Praze a pohádku O pejskovi a kočičce, psanou před lety pro syna Ladíka.
   Ve stručném doslovu pak připomene otce, literárního historika, a vzdá hold spisovatelce Boženě Němcové, především pro její životní hrdinství, s nímž se dokázala vyrovnat i s bídou, častým stěhováním, nemocí dětí i vlastním chatrným zdravím - a navíc i s nepochopením ze strany tehdejší měšťácké dámské společnosti.
   Název optimistické a vtipné knížky se dovolává hudebních skladeb Smetanových a Fibichových. Smysl života vidí autorka, jak dokládá úvodní básnické Poslání, takto: "...k neznámému cesty otvírat a k nekonečné kráse!"

Autor: Štěpán Vlašín


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)