SAMI O SOBĚ

   VZPOMNĚL SI NA VÁCLAVA ČERNÉHO a ZAPOMNĚL, JAK VE VĚCI SEIFERTOVY MĚKKOSTI (a nejen v té věci) SÁM SOUHLASIL S NEUMANNEM; že by Seifert nepokládal svou tvorbu za oblast NEJZÁVAŽNĚJŠÍ?

   Seifert od Václava Černého velice často slyšel, že je měkký. Ale to je krajní neporozumění. Seifert byl, řekl bych, měkký v těch oblastech, které nepokládal za nejzávažnější. Ale jakmile se rozhodl k něčemu, tak byl člověk - zase ve vztahu k jiným českým básníkům - nesmírně rozhodný a pevný.
   Jiří Brabec 23/9 2001 v televizním pořadu Píseň cvrčků
   (Neumann) Správně rozbírá i tehdejší teoretickou činnost Karla Teiga, rozhořčeně ho považuje za přímého původce Seifertova bloudění a jeho prohry. Seifert je skutečně měkký, málo intelektuální básník a tehdy značně pasivní. Jinak by těžko k jeho knížce mohl být připojen doslov nazvaný případně Neumannem nevkusným a ideově zvráceným.
   Jiří Brabec v březnu 1957 v Novém životě

   JAK JEDNÉ PANÍ NENAPADLO, ŽE MIMODĚK PRÁVĚ VYSVĚTLUJE, PROČ JAROSLAV SEIFERT PŘIJÍMAL DOMA VLÍDNĚ JAK CHARTISTY, TAK ANTICHARTISTY, z nichž například JANU PILAŘOVI, když byl sám doma a nemohl jít odemknout vchod, HÁZEL DOLŮ KLÍČ
   On uměl s každým komunikovat tak, že ten člověk si myslel, byl přesvědčen, a pravděpodobně to také tak i bylo, že si chce pan Seifert povídat právě s ním a s nikým jiným.
   Marie Jirásková 23/9 2001 v televizním pořadu Píseň cvrčků
   S náramným potěšením zapsal alch

   A CO ASI TAK SEIFERT MOHL TAKÉ ŘÍKAT PILNĚ KÁDRUJÍCÍ PANINCE, TEATRÁLNĚ PROŽÍVAJÍCÍ NEJLEPŠÍ SVOU ROLI, ROLI INFORMÁTORKY, ve svatém zápalu zapomínající na nebezpečí odposlechu, uslyšev výrazy jako TO JE NOBLESNÍ ŽENSKÁ anebo TA KOLPORTUJE, VOPISUJE, ROZNÁŠÍ a S REŽIMEM SE PROSTĚ NESPOUŠTĚJ?

   Ženy, to ho zajímalo, a tak vždycky chtěl vědět, co se děje, a tak se taky zeptal mě jednou: "Paní Vlastičko, co takhle Mařenka Tomášová, chová se..."
   "No skvěle, Mistře, to je noblesní ženská a ta prostě, ona je hluboce věřící člověk."
   "A co Milena Dvorská," prostě jmenoval ty krásky svého zralého věku a já jsem řekla:
   "No Milena, ta i kolportuje texty, vopisuje, roznáší..."
   "A co Martička Vančurová?"
   Já jsem říkala: "No ta, ta je mladší, s tou já se tak už nestýkám, ale taky je to slušná ženská, naprosto žádný... (a triumfálně:) S REŽIMEM SE PROSTĚ NESPOUŠTĚJ!"
   A on říkal: "To je dobře, ty tři nekrásnější!"
   Vlasta Chramostová 23. 9. 2001 v televizním pořadu Píseň cvrčků

Autor: alch


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)