O AUTORITĚ, DOBRÉ VŮLI A POZNÁNÍ
Chtěl bych něco napsat k článku Evy Kantůrkové v Dokořán, 18/2001, kde zaujímá stanovisko k prohlášení Unie českých spisovatelů Za pět minut dvanáct. Mluvil jsem s paní Kantůrkovou jen párkrát, kdo ví, zda si pamatuje. Zdála se mi plná dobré vůle, ulamovačka hrotů, jak už se tímto způsobem vyvíjelo hodně lidí z naší generace. Taková úzká stezka mezi výčitkami svědomí, přesvědčením a strachem sklouznout mezi poražené a odrovnané. Lidsky hodná, snažící se o kompromis a domluvu, což je v lidských vztazích praktické a konstruktivní, ale v oblasti nalézání pravdy takový člověk balancuje až příliš u těžiště vah, tedy na nule.
Autor: Jiří Jobánek
POEZIE
Stanislav Zeman, Michal Polický
TAKZVANÝ EVROPSKÝ FEJETON
Obec moravskoslezských spisovatelů pořádá už po několik let literární soutěž nazvanou EVROPSKÝ FEJETON. Ceny byly i letos uděleny, vyšel sborníček oceněných a vybraných prací (115 str. malého formátu). Ale název už po několik let příliš nesedí: Evropu zastupují pouze čeští a slovenští autoři. Letos získal hlavní cenu Jiří Olič za fejeton Krásná hesla zůstávají (všímá si obětavosti chudých ve prospěch národa).
Autor: Štěpán Vlašín
POZNÁNÍ SKUTEČNĚ FRAGMENTÁRNÍ A NAVRCH JEŠTĚ JEN PŘIBLIŽNÉ
Málokdy ladí název nakladatelství tak velice s úrovní své produkce, jako je tomu u havlíčkobrodského Fragmentu; ten jako Ilustrované dějiny vydal LITERATURU V ČESKÝCH ZEMÍCH, sepsanou paní Marií Štemberkovou. I když čtenář statečně spolkne četná "jež" a "jelikož", nestačí žasnout. Podle štemberského výkladu o avantgardě umělci tvořící v (...) duchu dadaismu, posléze ústícího do surrealismu, prý sázejí (...) na cit (tu si fragmentární historička plete dadaismus a surrealismus se sentimentalismem nebo ještě spíš s komerčním brakem) a ničím nespoutanou fantazii, spojováním věcí a jevů naprosto nesourodých touží vyslovit absurditu světa (tady si je pro změnu plete zas s čímsi jiným).
Autor: Milan Blahynka
VĚDOMÍ SOUVISLOSTÍ
Banskobystrické vydavatelství Adade, s.r.o. vydalo letos na jaře (s vročením 2000) výbor z publicistiky významného spisovatele a současného slovenského velvyslance v České republice Ladislava Balleka Zlatý stôl. Sličně vypravená knížka (náklad 1000, ilustrace Dušana Jariny) je souborem 48 esejů, fejetonů a veřejných projevů z let 1974-1999. Tematicky a žánrově pestrý výběr textů upoutá pozorného čtenáře svou vnitřní konzistentností a estetickou přesvědčivostí, která vypovídá jak o osobnostním profilu letos šedesátiletého autora, o jeho uměleckých zdrojích a názorech, tak i o jeho hodnoceních uplynulého společenského vývoje a v širším slova smyslu o autorově pohledu na svět.
Autor: Vlastislav Hnízdo
ZMIZELÝ KLOBOUK
Jak jsem je potkal
Kamil Lhoták (1912 - 1990), malíř a ilustrátor
Anča E. (1907 - 1998)
Autor: Zdeněk Hrabica
KAM SE PODĚLO 230 MILIÓNŮ KORUN?
V 19. čísle bulletinu Obce spisovatelů Dokořán se Jiří Jobánek v článku O autoritě, dobré vůli a poznání zmínil o 230 miliónech, které měl údajně před revolucí na účtu Český literární fond a poté byly peníze zcizeny.
Autor: Michal Černík
TO MUSÍŠ ZVLÁDNOUT SÁM // K SMÍCHU
Stačilo, aby se Kamlach nedostal den dva do hospody, a už v sobě mobilizoval obdiv k pevné vůli se sklonem moralizovat. V takových případech neváhal dokonce několikrát za sebou minout okna lokálu a nenápadně nahlížel dovnitř.
Autor: František Skorunka
JAK BYCH...
to udělal, být tak literárním hysterikem s patentem na pravdu, jednou komunistickou, jindy zas anti, aby se antibolševičtí kamarádi vlci nažrali, a nositel Nobelovy ceny byl přesto plně exkulpován, ačkoli nejenže "nadšeně vstoupil" do komunistické strany, ale dokonce to byl u nás "VLASTNĚ JEDEN ZE ZAKLADATELŮ" TÉ ZLOČINNÉ ORGANIZACE (tak ji nyní rádi nazývají zvlášť její kdysi nejhorlivější členové), od samého svého počátku nepochybně pochybné - jak nedávno důrazně připomenuto?
Autor: alch