OFRANKOVANÝ DOPIS SPISOVATELI VALENTINU RASPUTINOVI
Vážený a milý příteli! Jak jste si jistě všiml, ofrankoval jsem tento svůj dopis českými (československými) poštovními známkami, zcela jinými než po desetiletí lepím na obálky při naší vzájemné korespondenci. Vím, jak si ceníte přírodních motivů filatelistické tvorby fauny a flóry z dílny českých grafiků a rytců.
Autor: Zdeněk Hrabica
KOMUNISMUS V ČESKÉ REPUBLICE
Denní tisk a mediální komunikace se v dlouhém období po roce 1989 zabývaly především tzv. černou propagandou proti období socialismu. To znamená, že vědomě pracovaly se lživými fakty, nepravdivými souvislostmi. V poslední době se používá kombinace tzv. černé (lež), bílé (pravdivé) a šedivé (polopravda) propagandy. Její mimořádnou výhodou je, že působí na čtenáře dojmem solidnosti.
Autor: Jan Cigánek
BÝTI BÁSNÍKEM V ČECHÁCH
Když loni v září jako první z proponovaných šestnácti svazků kritického vydání souborného DÍLA JAROSLAVA SEIFERTA vyšel třetí (verše z let 1928-33 včetně překladů) a Literární noviny uvítaly ten start kyselou recenzí přetékající námitkami založenými na totálním nepochopení, co vlastně kritické vydání klasika je, a znovu pak když ve Tvaru otiskli článek tvrdě kádrující básníka, užuž jsem sedal k sepsání obrany jak básníka, tak editorů
Autor: Milan Blahynka
CHVÍLE VĚČNOSTI
VTEŘINOVÉ ROMÁNY, tak zní případný název nové sbírky básnických próz Evy Frantinové (1956 v Praze), jedné z nejtalentovanějších spisovatelek naší literární současnosti. Spisovatelek levicových, a proto kritikou nejvýše jen trpěných, a česko-židovských, tedy "neurčitě podezřelých". Vydalo ji pražské Orego s dobře vybranými fotografiemi Kamila Lhotáka (1974, vnuka malíře K. Lhotáka).
Autor: Alexej Mikulášek
Z HISTORIE OSTRAVY
Plodný a úspěšný prozaik Oldřich Šuleř, ostravský rodák (roč. 1924) se věnoval ve svých prózách především historii Jesenicka a Valašska. Většinu života však prožil v Ostravě, kde pracoval jako redaktor, knihovník, ředitel nakladatelství a funkcionář spisovatelských organizací. A tak není divu, že své nejnovější dílo BÍLÝ KŮŇ VE ZNAKU (nakl. Agave, Český Těšín, 135 str.) věnoval historii svého rodného města. Sleduje jeho osudy od založení až po osvobození koncem druhé světové války.
Autor: Štěpán Vlašín
ANTROPOLOGICKÁ EXPERTÍZA
Kdyby šel pan Novák jednoho sobotního rána vysypat do popelnice rodinnou nádobu s odpadky, patrně by na tomtéž místě možná zastihl i svého známého, pana Jonáka, který by se vydal vynést odpadky Jonákových jen o několik málo vteřin dříve než pan Novák.
Autor: Jindřich Bělehrádek
ŠPINAVÉ ČISTKY
Hazardný spáč
Prespal všetky svoje šance.
Autor: Pavol Janík
O HRDINSTVÍ
Každá doba má svoje hrdiny. A mnozí jsou v tom docela nevinně. Každá doba haní donedávna uznávané hrdiny, ale málokdy je dokáže rovnovážně nahradit. Je to něco jako poměr zdravý chrup - protéza. Ti, kdož bývají dosazováni na uvolněné piedestaly, většinou postrádají kvality svých předchůdců. A zase: Jedni i druzí jsou v tom nevinně. Zda byli skutečnými hrdiny... Rozhodně ne neomylnými, chrabrými bájnými reky, neboť každý člověk se dopouští chyb a omylů.
Autor: František Uher
MIKROB-BAJKA
Na dně propasti leží tulák - umírá - chudák.
Autor: Josef Veselý