HRDINSTVÍ BEZ SVATOZÁŘE LEGEND A MÝTŮ
24. srpna 1943 odsoudil první senát Volksgerichtu v Berlíně čtyřicetiletého vězně Julia Fučíka, narozeného 23. února 1903 v Praze-Smíchově, Duškova 20, k trestu smrti. Byl odsouzen společně se svým pomocníkem Jaroslavem Klecanem a v jeho rozsudku se uvádí: "Fučík dostal za úkol organizovat inteligenci, která usilovala o obnovení české republiky." Šlo vskutku o aktivitu české odbojové činnosti usilující o založení Národně revolučního výboru české inteligence, do jehož čela byl postaven lékař a spisovatel Vladislav Vančura, který převzal vedení už v září 1941. Výbor organizoval rozsáhlou konspirační práci, která počala první Deklarací. V tomto výboru se scházejí k odboji proti nacistické zničující moci nad českým národem lidé jako Bedřich Václavek, filmový kritik a historik Lubomír Linhart, lékaři Miloš Nedvěd a Zdeněk Štich, sochař Zdeněk Dvořák, herečka Národního divadla Božena Půlpánová, filmový pracovník Jindřich Elbl, Ivan Olbracht, František Halas, snacha Aloise Jiráska Anna Jirásková, Pavel Kropáček, Miloš Krásný a Václav Černý.
Autor: Jan Cigánek
JULIUS FUČÍK A DIVADLO
Vztah k divadlu formoval Fučíkovu osobnost již od útlého dětství. Julkův otec, Karel Fučík, byl soustružníkem ve smíchovských Ringhofferových závodech a vedle toho profesionálně zpíval a hrál ve Švandově divadle a v smíchovské Aréně. Po přestěhování do Plzně pracoval ve Škodovce a později byl inspicientem plzeňského divadla.
Autor: Vlastislav Hnízdo
BYL ČLOVĚK, NEBYL BŮH
Zhruba před třiceti lety jsem se seznámil s herečkou Elenou Hálkovou. Tenkrát jsem měl za sebou již dlouhou cestu putování za lidmi, kteří Julia Fučíka dobře znali a oblíbili si jej. Vznikla kniha, kterou jsem napsal s Viktorem Andrijanovem, jmenovala se Lidé z Reportáže a vyšla doma i v mnoha zemích světa.
Autor: Zdeněk Hrabica
VZPOMÍNKA
Letošní rok nás upozorňuje, že uplynulo 163 let od narození národního umělce, básníka Petra Bezruče. 17. února tomu bylo 45 let, co nás tento mistr navždy opustil. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl tohoto vzácného člověka osobně poznat, není divu, že na něj také s úctou vzpomínám.
Petr Bezruč byl jedním z mála skromných osobností. Nebylo mu jedno, když třeba viděl, jak na Karvinsku nebo v Lazích trpí prostý lid.
Autor: Milan Garncarz
ŘEKLI O J. F.
Jan Werich, 1945:
Milá paní Fučíková, děkuji Vám za knížku. Domnívám se, že Julek napsal nejkrásnější knihu války. Překládá se? Tu by měl číst celý svět - - a jistě by ji četl.
Petr Palcát, Tvar, 45-46/1993:
Dle mého je Reportáž vyhotovená v gestapácké cele nebezpečné denunciační dílo a zaslouží si rozhodně odmítnout.
Autor: různí
REPORTÁŽ VYSÍLANÁ NA OPRÁTCE
Už je to skoro rok, co to začalo. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Stalo se to při té velké soutěži, co běžela na všech televizích. Při té megashow Jeden za všechny, všichni za jednoho. Euroshow nejtěžšího kalibru, která probíhala simultánně na patnácti stadiónech Evropy a vysílalo ji přímým přenosem dvaatřicet televizních společností v Evropě, tři kabelové korporace v USA a dokonce i Čínská státní koupila záznam. Když prezident Europe Entertainment Jacques Babeuf dostal v květnu 2012 tenhle projekt na stůl, ani ho nečetl a jen řekl jeho autorovi Marcusi Marxovi: "Chci znát slogan, slogan je vše, Marcusi!"
"Show, jakou dějiny ještě neviděly," vyhrkl Marcus Marx.
Autor: Jan Stern
POEZIE
Vladimír Linkov