OHLASY


   Milý Vladimíre,
   promiň, jestliže k tvému zásadnímu odmítnutí prohlášení UČS Jsme proti válce přičiním několik mnohem méně zásadních poznámek. Myslím, že bys měl svůj seznam »historiků a šašků« a »diktatur a totalit a tyranií všeho druhu«, které podle tebe »do 21. století prostě nepatří,« trochu upřesnit a rozšířit. Jen namátkou: o Kubu, Čínu, Severní Koreu... Dál už pokračuj sám, hlavně ale sestav pořadí, v jakém by měly být likvidovány. Nedělej nic napůl, jednou tu zastupuješ 21. století, tak do toho. Ti, na kterých to je, v tom třeba nemají jasno. Navíc ti jde jistě o demokracii, a ta už za nějakou tu likvidaci stojí.
   Demokrat, který se zbraní v ruce vnutí demokracii někomu dalšímu, je demokrat dvakrát. Nebo třikrát, jestliže ji vnutí třem. A kdyby ti někdo tvrdil, že pak demokratem kvůli tomu být přestává a stává se tím, koho právě zlikvidoval, neboli je sám k zlikvidování, tak mu prostě nevěř.
   Člověk si musí být ovšem jistý, že to, co vnucuje, demokracie opravdu je. A to ty určitě jsi. Najdou se totiž i takoví, co tvrdí, že demokracie, která dělá to, co ty po ní chceš, aby dělala, žádná demokracie být nemůže už v okamžiku, kdy si to usmyslí. Neslouží prý lidem, ale penězům. Pravda, ve volbách si sice lidé za své zástupce nevolí peníze, ale ony je prý pak stejně zastupují. Čím víc jich kdo má, tím je líp zastoupený. A to platí i pro státy.
   Peníze jsou moc a moc zas systém, který dokáže naučit peníze tvářit se tak, aby budily dojem, že jim jde o lidi. Kdo s tím není srozuměný, ten není demokrat a může z něho být tak v tu ránu diktátor nebo tyran. Začne ty peníze zlobit a když se peníze rozzlobí, tak přestává legrace. Likvidují.
   Ještě že jsi při těch, co jsou při nich. Každá ruka je dobrá.
   Zdraví tě tvůj
   ZDENĚK FRÝBORT


   Panu válečníku Přibskému
   Lidstvo nepotřebuje ani diktátory, ale ani spasitele, tím spíš, že oba druhy vůdců se ke svým postojům a zvráceným dílům prokousávali přes potoky krve. Totéž připravuje i spasitel Bush kvůli jednomu diktátorovi, který tak jako tak odejde.
   Nechte lidi žít a dýchat dobrý vzduch bez střelného prachu. Lidé si nakonec poradí společně, a ten čas se musí dostavit...
   PhDr. ZDENĚK KOŠEK
Autor: Zdeněk Frýbort, Zdeněk Košek


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)