NUCENÝ VÝSEK JAZYKA
V roce 1940, v době nejvyššího národního ohrožení, píše Julius Fučík v knize Božena Němcová bojující: "Už na stavu jazyka - nechceš-li jít hlouběji - můžeš poznat poměr sil svobody a nesvobody v kterémkoli národním společenství. Národní jazyk může hynout, i když není přímo vydán nějakému vnějšímu, viditelnému útisku."
Autor: Karel Sýs
ENCYKLOPEDIE KNÍŽECÍCH RODŮ
V současné době jsme zaznamenali velké množství vydávaných encyklopedických příruček. Jsou encyklopedie dětské, ale i pro dospělé s různým zaměřením, ba dokonce existuje celé nakladatelství - Libri, zabývající se vydáváním encyklopedické literatury.
Autor: Josef Bílek
ZA KULISAMI SLOV
Je politováníhodné, že po rozpadu společného státu se česká veřejnost dozvídá minimum informací o kulturním životě slovenské společnosti, jen nemnohá vydavatelství zařazují do svého programu novou slovenskou knižní produkci.
Autor: Alena Volková
ČERNÍKOVA MILOSTNÁ
KE MNĚ SE PŘITISKNI představuje "výbor z milostné poezie" Michala Černíka (1943), který vydalo nakladatelství BMSS-Start v Praze a z níž (podle autorových slov) "asi polovina vznikala v posledních patnácti letech a nebyla dosud knižně publikována"
Autor: amk
POCTA JULIU FUČÍKOVI
Do dějin komunistických stran nepochybně patří i těžké chyby, nazývané někdy zločiny, vyprovokované řáděním světové reakce i vnitřní situací těchto stran. Ale zrovna tak k těmto dějinám patří i nádherní lidé, takoví, jako byl Julius Fučík.
Autor: Jaroslav Sekera
POEZIE
Dalimir Stano, Djoko Stojičić
VÝMLUVNÉ SVĚDECTVÍ
Sborník POCTA JULIU FUČÍKOVI, který k letošnímu stému výročí jeho narození vydalo nakladatelství Orego, si zaslouží pozornosti z řady důvodů. Po všech stránkách vkusně vypravená publikace není pouhým příležitostným tiskem, ale knížkou, kterou ocení jak znalci fučíkovské problematiky, tak ti, kteří v uplynulém období byli informováni zkresleně.
Autor: Vlastislav Hnízdo
KISH VYSTŘÍDAL V BYTĚ EICHMANNA!
Pozoruhodný ohlas měla črta polského novináře Dariusze Szczygla o Egonu Erwinu Kischovi v týdeníku Velký formát (Dužy Format), který vychází jako příloha deníku Gazeta Wyborza.
Autor: Ivo Havlík
A VEN!
Protože se mi nezdá, že by se česká politická reprezentace (čest výjimkám) dostatečně jasně vyjádřila ke zřízení "sudetoněmeckého velvyslanectví" v Praze, chtěl bych tak učinit na vlastní pěst, neboť jsem občanem této republiky a je mým svrchovaným právem mluvit do věcí, které ovlivňují chod této země,
Autor: Michal Polický
ALE NA DRUHÉ STRANĚ
Mnozí teď kdoví proč hledí kolem sebe bez optimismu. Ano, v našem životě je spousta nešvarů. Spousta. Dokonce by se dalo říci, že jsou kolem nás jenom samé nešvary. Na druhé straně je ale také plno hezkého.
Autor: Anatolij Truškin
O NATAHOVÁNÍ RUKOU, ALE I O ROCE 1945
Člověk se narodí a hned v prvních vteřinách života křičí a natahuje ručky. Je to tak moc dobře.
Autor: František Dostál
JAK BYCH...
to udělal, abych názorně ukázal, co je sám
VRCHOL POKRYTECTVÍ
ve službě svaté věci lancmančaftu v nové sjednocené Evropě?
Autor: alch
ANKETA OBRYSU-KMENE
JOSEF HAUBELT, HISTORIK