SPORY O SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOST
Sociální spravedlnost je stále aktuálnější téma, nad kterým budou probíhat ještě mnohé diskuse v souvislosti s nebezpečně se prohlubující hospodářsko-sociální polarizací planety a hledáním způsobů jejího řešení.
Autor: Stanislav Suja
KAPRADINKO, SVĚTE, DŮVĚRO, DUCHU!
V poslední sbírce Karla Vysloužila, vydané na sklonku minulého roku a nazvané KAPRADINKO (Lípa, Vizovice), jen čtyři básně mají název-oslovení. Ta první, která dala název knížce, je báseň v próze, jistěže ne darmo připomínající básnické apostrofy Demlových Mých přátel, ale není to žádný "ohlas" slavné knížky Jakuba Demla, je to báseň-úvaha zcela vysloužilovsky vyhrocená k dnešnímu životu.
Autor: Milan Blahynka
RUSKÉ (?) POHLEDY NA ČESKOU LITERATURU
V moskevském nakladatelství Indrik, vydala Ruská akademie věd, resp. její Institut slavistiky, druhý svazek monografie nazvané Istorija literatury vostočnoj Evropy posle vtoroj mirovoj vojny, sledující tzv. východoevropskou beletrii sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. O české literatuře (v rámci kapitoly nazvané Literatura Československa) pojednává na stranách 154-231 známá bohemistka S. A. Šerlaimová, a protože pohled zahraničních bohemistů může být podnětný, stojí za recenzi.
Autor: Alexej Mikulášek
SENZITÍVNE A SENZAČNÉ SNY
Významný slovenský prozaik a esejista Ján Tužinský po doterajších mysliteľsky prenikavých a tvarovo presvedčivých literárnych výbojoch prezentovaných v knihách Bičovanie koní (1983), Straka nekradne (1985), Čakanie (na šarhu) (1987), Kto hodí kameňom (1989), Biliard na streche (1992)
Autor: Pavol Janík
SNY JÁNA TUŽINSKÉHO
Srdce českého čtenáře vždy potěší kontakt s kvalitní slovenskou literaturou. Ze společných slovanský kořenů, z mýtů a legend, propletených dějin a v neposlední řadě i z kulturně-politického zázraku zvaného Československo je stvořena substance citlivé lidové duše obou národů, které k sobě měly a stále mají nebývale blízko.
Autor: Michal Polický
POEZIE
Alois Reich, Vladimír Janovic
CX!
Co tu už nebyl kamarád František, zavítal Valenta do hospody jen vzácně. Kouř nesnášel a koukat na seriál pro slaboduché ho nebavilo; na utrácení neměl a pivo mu stačilo k jídlu. Teď ale byla jedinou spásou hospoda. Vracel se z procházky oborou, autobus ale nikde; nad plání, na které začala třistaletá poroba, houstly výhrůžně mraky a šrafovaný obzor ukazoval, že za humny už leje jako z konve. Třebaže kulhal a nebyl už nejmladší, přidal Valenta do kroku a udělal dobře.
Autor: Jiří Litera
DIVOKÁ LÁSKY NOC
Říci, že lokál byl zakouřen, je málo - na obrazovku, na které šlachovitý rendžr likvidoval kopancem do hlavy už šestého padoucha, bylo od stolku v koutě sotva vidět. Starému pánovi, nijak se nehodícímu do obskurní hospody, byla viditelnost lhostejná, nedýchatelnost nesl však nelibě.
Autor: Jiří Litera
DIVOKÉ VÍNO - MŮJ OSUD
Všimli jste si, milí čtenáři, s jakou oblibou se některé časopisy odvolávají na letopočet svého vzniku? Na rozdíl od všech ostatních mám já výhodičku. Samozval jsem se po druhé šéfredaktorem Divokého vína třicet osm let poté, co jsem jej začal se spolužáky z libeňského gymnázia vydávat poprvé.
Autor: Ludvík Hess
CHVÁLA NAHOTY
Nahota je dar bohů.
Autor: Miroslav Kapinus
PŘEVODNÍ PÁKA MOCNÝCH
Oči mi utonuly v novořeči. Díky, pane Holubec. Co všechno dokáže sesbírat český sběratel! Zkomoleniny jazyka. Už dnes se staly zkamenělinami. A je to dobře. Budoucnost se o nás doví pravdu právě z nich. Jak ale vyřešit strategický ústup do předem připravených pozic (řečeno v novořeči)?
Autor: Vladimír Linkov
METAFORY A AFORISMY
Zapsali se do dějin více ti, co je psali, nebo ti, co je přepsali?
Autor: Ivan Fontana