MARNÉ ILUZE

   Z nakladatelství Paradigma SK. v Košicích máme v české mutaci knihu Johna Greye MARNÉ ILUZE, prvně publikovanou v r. 1998. Důležitý je podtitul knihy - Falešné představy globálního kapitalismu. Autor rozvíjí tezi, že současný kapitalismus je v podstatě nestabilní a tuto nestabilitu odvozuje od toho, že sama podstata tohoto systému je jistým utopickým politickým projektem, který se v blízké budoucnosti zhroutí. Nachází paralely mezi dnešním »laissez faire«, což bylo heslo kapitalismu volné soutěže znamenající »nechte dělat lidi, co chtějí«. Kreslí dosti chmurné vyhlídky lidstva: přírodní zdroje ubývají, velmoci již spouštějí svou »velikou hru« ve střední Asii, tato hra je podložena chronickou slabostí států v mnoha částech světa a to vše by mohlo vést k tomu, že se sama válka vymkne z rukou jejích organizátorů a pak dojde i ke vzrůstu nukleárního terorismu. Současná doba podléhá četným sebeklamům, mezi kterými je třeba už i vznik světového bazaru zbraní. Připomíná, že obrovská část sovětské válečné výstroje byla prodána tomu, kdo za ni sliboval dát co možná nejvíc. Dobře nezapůsobili ani neoliberálové, neboť jejich ideologie je podle autora »primitivní« a - testována v nedávném Rusku - nebyla ani potvrzena. Na začátku dvacátého století už přestal na mnoha místech zeměkoule existovat moderní stát. Sama globalizace se nestala ve své podstatě ničím jiným než oslabením globálního volného trhu. Pro potvrzení této teze si autor zašel k událostem 11. září r. 2001 v USA. Dále se obává nerovnováhy mezi nadměrným růstem populace a kapacitou přírodního prostředí. Demografická exploze podle autora nastane v zemích, které jsou závislé výlučně na jediném a navíc stále se ztenčujícím zdroji - ropě. Za tři znepokojivé rysy počínajícího 21. století pokládá ztenčování zdrojů, s kterým si lidstvo nebude vědět rady, dále prosazování environmentálních limitů růstu (charakteristika životního prostředí a jeho možností), a nerovnováhu mezi růstem populace a únosnou kapacitou přírodního prostředí.
   V pozadí všech těchto omezení jsou války. Už v současnosti nachází některá potvrzení svých tezí: ekonomický kolaps a další změna režimu v Rusku, ekonomický kolaps Argentiny a zhoršující se situace v Japonsku. Ekonomický liberalismus se sice snažil, leč marně, nastavit samoregulační tržní systém. To, co se »jaksi« podařilo v Anglii 19. století, nemůže mít své opakování dnes ani v nejbližší budoucnosti - totiž vymanění ekonomického života zpod společenské a politické kontroly.
   Grey dále vyvozuje vážná varování i z rozpadu SSSR a socialistické soustavy. »Ruský kapitalismus se zase podstatně odlišuje od kapitalismu v Číně a všechny tyto druhy kapitalismu se nesbíhají do žádného západního modelu«. Chmurné předpovědi jsou podle Greye zkrátka na místě.

Autor: Josef Bílek


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)