TÉMA ZVANÉ DIALOG
Čtenáři díla Grahama Greena si možná vzpomenou na román Monsignore Quijote (1982, česky 1995). Jeho dva protagonisté se vydají na cestu Španělskem připomínající dobrodružné putování Cervantesova dona Quijota.
Autor: František Stoklasa
JAPONSKÉ DILEMA
Moderní japonská literatura řeší, zdá se, dva klíčové problémy: integrovat se do světového písemnictví prostřednictvím vlastní bohaté tradice, nebo na ni rezignovat využitím tvárných postupů, které nabízí současná euroamerická produkce.
Autor: František Skorunka
KTO KOHO...?
Úvodom musím poznamenať, že podobnosť názvu tejto recenzie s názvom knihy Ivana Knoteka a Bohuša Hrušovského Kto koho zradil? (ProMédia, Bratislava, 2001) je číro náhodná a pomenovanie prezentovanej literárnokritickej reflexie len odráža sémantickú štruktúru autorského označenia najnovšej publikácie Sergeja Chlemendika MY ICH...!
Autor: Pavol Janík
POCTA KOMU VŠEMU?
Jedna z básní nové knížky veršů Martina Reinera, nazvané STARÉ A JINÉ ČASY (Host, 2002), je podle podtitulu napsána k poctě Ivana B., rozumí se Blatného; tomu byla připsána už ve sbírce Decimy Tvá perspektiva
Autor: Milan Blahynka
ZLÝ CHLAPEC
Býval jsem chlapec neposlušný, vzdorovitý a umíněný a maminka se mnou mívala těžkou robotu. Když jsme spolu někam vyrazili, třebas do Petřvaldu za babičkou, na zpáteční cestě jsem se záhy unavil a žádal matku, aby mě nesla.
Autor: Jaroslav Sekera
POEZIE
Stanislav Zeman, Alois Reich
BAREVNÝM VSTUP ZAKÁZÁN
Židům neprodáváme, S komunisty se nemluví..., všechno je jedna a táž mozková úchylka, která se pravidelně vrací v různých dobách v různém ideologickém nátěru.
Autor: Vladimír Přibský
JAK BRZOBOHATÝ DAL FLEK BARONU PRÁŠILOVI
Nemám důvod ani potřebu nechat si masírovat mozek výplody tvůrců deníku Mladá fronta DNES a tak se mi s několikatýdenním zpožděním teprve zprostředkovaně dostal do rukou květnový výtisk jeho přílohy, v níž dva její nápovědové ždímali horko těžko z herce Radoslava Brzobohatého odpovědi poplatné současnosti této prorežimní tiskoviny.
Autor: Josef Mašín
DODÁVÁM I JÁ
Dodávám i já (viz OK č. 25 Ještě ke Škvoreckému o Fučíkovi):
Autor: Jaroslav Sekera
RÁDI...
... listujeme v bulletinech Dokořán, v bulletinech téměř časopiseckých Obce spisovatelů, kde se čas od času objeví nějaká zmínka o sesterské (zde rádi užívají slova "soudružské") Unii českých spisovatelů, plná obtížně dešifrovatelného pochopení. I ve 22. čísle Bulletinu Dokořán nás oslovuje Miloš Zapletal "Soudruzi z Unie českých spisovatelů."
Autor: DK
VÝLET NA GRUŇ
Možná už dva roky jsem sliboval Jarkovi Sekerovi, že mám pro něj na beskydském Gruni překvapení, než jsme čtyřiadvacátého července konečně stanuli v bezmála devíti stech metrech nad mořem. Na břehu cesty voněla mateřídouška a červeně kvetl hvozdík kartouzek, zleva lemovaly úvoz roztroušené mladé smrky, zprava pod pastvinami smrkový les se závěsy těžkých chundelatých větví. Pak už byly jen brázdy hor až ke slovenské hranici a ještě dál až k neznatelnému malofatranskému hřebeni.
Autor: Jaromír Šlosar