CHVÁLA FOLKLORU

   Lidé milují folklor.
   Neboť folklor je básnivě obraznou pamětí jejich minulosti, kvetoucím srdcem jejich myšlenkového světa, věčným mládím jejich pozemského bytí. Nese v sobě básnivé poselství minulých generací, jejich zvyklostí a tradic. Má své specifické znaky. Je mnohotvárný, jak mnohotvárné jsou podmínky místa, kde lidové tradice vznikly. Každá vesnice má jiný způsob vytváření ozdobných motivů na lidovém kroji, liší se ornamenty na velikonočních kraslicích, liší se způsob tvoření ozdob - cifer tanečních kroků i písní. Folklorní tradice přímo hýří množstvím ornamentů, ozdob a motivů. Národní písně, místní pověsti a báchorky, říkadla, tance a lidové zvyky tvoří nepřebernou klenotnici lidových tradic.
   Jsou vesnice, které mají svůj slavnostní den.
   Jedním dnem v roce je pamatováno na starou tradici, jejíž původ je často nejasný a nejlepší etnografové už nejsou schopni rozpoznat kořeny těch dávných zvyklostí a určit jejich rodokmen.
   Taková je také Jízda králů ve Vlčnově na Moravském Slovácku.
   Každoročně se koná na svatodušní neděli, tedy poslední neděli v květnu, a jejími pořadateli a hlavními hrdiny jsou vždy mládenci toho ročníku, který je povolán k vojenským odvodům.
   Odvedenci projíždějí vesnicí na ozdobených koních a v jejich středu jede dvojice chlapců střežící krále, chlapce oděného do dívčího kroje a s růží v ústech. Králem musí být panic. Proto býval králem chlapec třináctiletý až čtrnáctiletý, to v době kolem roku 1950. Ale doba se změnila a klukům není co věřit. Nyní si odvedenci volí za krále chlapce asi dvanáctiletého. Zdá se, že věk králů se neustále snižuje. Klukům není co věřit. A Vlčnovjané jsou chlapci zdatní a mají se čile k světu.
   Král byl předmětem lovu mládenců z okolních vesnic. Ale nechat si unést krále byla vždy veliká ostuda. Proto občas docházelo i ke krvavým šarvátkám. Podle místních pověstí právě tudy prý prchal v 15. století v ženském přestrojení uherský král Matyáš po porážce, kterou mu uštědřil Jiří Poděbradský.
   Ale doktor Pavelčík z uherskobrodského muzea tvrdil, že celý tento zvyk je pozůstatkem dávných iniciačních slavností, při nichž chlapci byli přijímáni mezi muže. Svérázný etnograf mohl mít pravdu. Průběh slavnosti tomu nasvědčuje.
   Jízda králů ve Vlčnově je skvělá a neobyčejně barvitá podívaná. Přijeďte do Vlčnova na svatodušní neděli a určitě nebudete zklamáni. Okouzlí vás mládenci v nádherných lidových krojích, ten mužský vlčnovský byl kdysi uznán za vůbec nejkrásnější, budete nadšeni spontánností vyvolávek i otevřeným a pohostinným srdcem Vlčnovjanů.

Autor: Miroslav Kapinus


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)