TRPKÝ OSUD FILMOVÉ HVĚZDY

   Plodný prozaik starší generace Vladimír Přibský (vlastním jménem Řezáč, narozen 1932 v Přibyslavi) stihl napsat a vydat přes čtyři desítky knih. Většina z nich se hlásí do žánru detektivek, ale psal i knihy pro mládež a analýzy společenského vývoje a rodinných citových vztahů.
   V současném desetiletí vyvolala zaslouženou pozornost trojice jeho románů, věnovaná osudům tří našich filmových hvězd, o nichž právem napsal: »Všechny tři nejpozoruhodnější české filmové herečky předválečné éry doslova uštípala nízkost, závist a zášť«. Román Adina (2001) sleduje životní dráhy A. Mandlové, Krása je můj hřích (2002) Lídy Baarové, třetí román ROZTOMILÉ DĚVČE (nakladatelství X-Egem, Praha 2003, 179 str.) nese podtitul Zlatá éra Nataši Gollové.
   V deseti kapitolách sleduje její život v době druhé světové války - vztah k rodině (otec byl známý ekonom), ke kolegům v divadelní a filmové tvorbě (zvláště přátelské pouto ji spojovalo s Adinou Mandlovou) a především kompromitující milostné sepětí s německým funkcionářem Dr. Wilhelmem Söhnelem, který byl pověřen správou Barrandova a zasloužil se o bohatou produkci českých filmů.
   Natašini rivalové vyčítali jí tvrdě tento vztah. Později se však ukázalo, že Söhnel nebyl nacista a dokonce byl spolupracovníkem britské tajné služby. Ale to neuchránilo Gollovou před závistivými výpady, i když v květnu 1945 pracovala jako dobrovolná ošetřovatelka v terezínském ghettu. Praha jí odmítala, musela přejít do Českých Budějovic.
   Až na počátku padesátých let se jí ujal Jan Werich a pak našla angažmá v divadle Na Fidlovačce a v Divadle ABC (1955-1971). Zemřela v r. 1988 v pražském domově důchodců po těžké nemoci ve věku 76 let.
   Přibský se soustředil na protektorátní období, poslední kapitola zachycuje Natašino onemocnění v Terezíně. Dokázal čtivě a přesvědčivě zachytit její povahu i osud. Jedinou maličkost lze dílu vytknout - fonetický přepis - místo víš, že - »víže« (s. 72 aj.), »pojte« místo pojďte, je to zbytečný ústupek hovorové řeči.

Autor: Štěpán Vlašín


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)