TŘI ÚTLÉ KNÍŽKY...

   Nezáleží vždy na rozsahu literárního díla, ale na jeho kvalitě a zajímavosti. Dokladem je trojice knih, která vyšla v začínajícím létě.
   Prof. Dr. Jarmila Vrchotová-Pátová, hudební pedagožka, vydala knížečku o jedenácti nevázaných stránkách. Čtyřveršové básně věnované květinám ozdobil zdařilými kresbami prof. Jan Slováček. Brožura s názvem KVĚTY VYSOČINY představuje např. Čekanku. »Čekala tak dlouho, až se vrátí milý: / nohy v kořen vrostly, oči rozkvetly jí. / Čekala tak dlouho... Cesta předaleká! / Snad se milý vrátí k milé, která čeká...« Představen je i ocún, jaterník, bodlák, divizna a třezalka. A tak vznikl malý bibliofilský skvost.
   Také brněnská lyrička Marie Veselá (roč. 1947, povoláním zdravotní sestra) byla skromná v rozsahu dílka. Knížečku s deseti básněmi nazvanou MORAVSKÁ POEMA věnovala Leoši Janáčkovi, k 150. výročí jeho narození. Připomenut je Zápisník zmizelého, Liška Bystrouška, Po zarostlém chodníčku a další Mistrova díla. Uveďme aspoň závěr Intermezza luhačovického: »Slavičí píšťalka / perlí své staccato / začíná večer / živote... / Nic není skončeno / nic není začato« (s. 7). Obdiv ke geniálnímu komponistovi působí výstižně a přesvědčivě.
   Česko-polský spisovatel a překladatel Lech Przeczek (nar. 1961 v Českém Těšíně, Ing.) autor básní v polštině, ale i českých povídek (Strach z modré trávy, 1996), polsko-české básnické sbírky Záblesky (1999), ale především tří knížek aforismů, přidal k nim čtvrtou s názvem NA OKRAJ (nakl. Žár, Ostrava, 2004, 37 str.). Aforismus charakterizuje jako »román v jedné nebo několika větách. Má být stručný, vtipný a musí zaujmout« (s. 5). Przeczek dovede hutně vystihnout problémy naší současnosti: »O člověku nevypovídá ani tak velikost jeho majetku, ale spíše způsob, jak jej získal« (s. 9). »V poslední době se zdá, že člověk bez mobilu je jako velbloud bez hrbu« (s. 13). »Slovo dělá muže, šaty zase ženu« (s. 32).
   Věřím, že jako není vadou žen štíhlost, ani útlost těchto tří knížek čtenáře neodradí.

Autor: Štěpán Vlašín


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)