JAK SESTAVIT TELEVIZNÍ NOVINY, ABYCHOM DIVÁKA UCHRÁNILI PŘED OBJEKTIVNÍM POHLEDEM NA UDÁLOSTI?
1. Diváka nemůžeme zahltit informacemi, ty je třeba pečlivě vybírat, upravovat, kombinovat a dovedně komentovat.
2. Selekci provádíme podle kritérií pravdivosti, atraktivnosti a samozřejmě že přihlížíme i ke stranické příslušnosti vedení nebo sponzorů, aby zpravodajství mělo očekávaný politický ráz a vyznění. Je to svého druhu černé divadlo, nikdo ale nemá vidět, kdo tahá za provázky.
3. Obrazem můžeme říci mnohem více než slovem, ale musíme dát pozor: nechtěně můžeme sestavit (sestříhat) záběry tak, že vyznění události souhlasí se skutečností.
4. Ke zpravodajství patří především umění vybírat události, děje, osobnosti, a to ty, které budí senzaci: vraždy, dopravní nehody, přírodní katastrofy, zemětřesení, výbuchy sopek, živelné pohromy, požáry, záplavy, válečná tažení a boje, tedy co nejvíce drastických a šokujících obrazů. Pak bude divák spokojen se svým rodinným teplíčkem a ve svém pelíšku sleduje válečné boje jako fotbalové utkání.
5. Moderátor televizních novin musí umět používat různé emocionální rejstříky, volit "vhodnou" tóninu (kupř. hlasovou intonací ovlivníme více než logikou!) a také správně gradovat despekt ke všemu socialistickému. Šokovaný divák uvěří neuvěřitelnému.
6. Televizní noviny musí mít tempo, tempo moderního člověka, proto používáme rychlou projekci nejrůznějších záběrů, i když se může stát, že divák nemá čas nebo příležitost se zamyslet nad tím, co vlastně viděl. Proto je důležité nejprve situaci popsat anebo ji průběžně komentovat, protože pak je divák chráněn před přemýšlením a odolává svým případným subjektivním dojmům. Nesmíme jej nechat tápat.
7. Prvořadý je názor reportéra - moderátora - profesionála, jeho postoj nebo dojem dá zprávě teprve skutečnou informační hodnotu.
8. Při televizní anketě není nutné, aby se dotazovaní rozhovořili, často stačí jedna věta a dost, ať mluví jiný a další a další. Pestrost odpovědí vítězí nad obsahem. V holé větě se ovšem nemůže nic věcně namítnout.
9. Běžný divák nesleduje pořady zahraničních televizí a tak nemůže srovnávat a hodnotit. Tím je však ohleduplně chráněn před nesprávnými náhledy na sdělované události naší nebo zahraniční politické či ekonomické scény a získává tak zcela nestranné pojetí z naší strany.
10. Divák přetížený všedními starostmi, ustaraný tokem života potřebuje úlevu: dopřejme mu jasnou hlavu, vymyjme mu mozek, aby jej netížil, ale naopak svojí prázdnotou nadnášel.
11. Televizním novinám nehrozí remitenda.
Autor: zk
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |