RIMBAUD!
Rimbaud! Široké svědomí jeho matky!
Že umírá, musel poznat, když matka konečně začala utrácet za jízdenky do Marseille (jede i sestra!), za telegramy, za kolesku, za kočár, ano, odepsala ho, svědomí naposledy sahá do portmonky, kupuje jídlo a měkké podušky.
Autor: Karel Sýs
POKORNÁ PŘITAŽLIVOST
Po čtyřech básnických sbírkách se Vladimír Stibor představil roku 2003 knížkou povídek Řeka poutníků. K poezii se vrátil verši KRAJINA, V NÍŽ SE NEVYZNÁM
Autor: Karel Aksamit
MOUDROST LIDSKOSTI
Zdálo by se, že útlá knížka MUDr. Georgiose Karadžose, primáře chirurgie nemocnice v Semilech UKRADENÉ SLUNCE je jen jedním z mnoha čtení, k němuž se v Čechách čtenář málokdy vrací.
Autor: Jarmila Schwarzová
AKO VZNIKÁ BÁSNIK
Prebásnením juvenílií Giacoma Leopardiho (1798-1837) VRÚCNE PROSBIČKY DETSKEJ DUŠIČKY (Ars Stigmy, Bratislava 2003) sa zavŕšilo dlhoročné úsilie popredného slovenského lyrika Gustáva Hupku sprístupniť našej čitateľskej verejnosti literárnu tvorbu významného predstaviteľa talianskeho romantizmu.
Autor: Pavol Janík
BÁSEŇ MÉHO SRDCE
Na výstavě s názvem Báseň mého srdce - 99 autografů současných českých básníků lze kromě jmen básníků sledovat kontrast či soulad umělecké výstavby básní s graficky sjednocenou osobitostí nezaměnitelných rukopisů.
Autor: Jana Vacková
POEZIE
Arthur Rimbaud, David Paulovich
ZTRACENÁ GENERACE
Představovat autora knihy ZTRACENÁ GENERACE (OREGO, Říčany 2004, 157 stran) Jaroslava Matějku, předního českého spisovatele a historika (autora životopisů Klementa Gottwalda a Winstona Churchilla) je, myslím, zbytečné.
Autor: Josef Poláček
CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ
Básník Karel Vysloužil, publikující také pod jménem Bohumil Rosa, vydavatel a jediný autor burcujícího Pasínku, (případně Hlasu s pasínku), časopisu nejmenšího na světě, starý poctivák, jak by ho patrně nazval Vladislav Vančura, vydal v letech 1990-2002 třináct básnických sbírek (z nich nejosobnější a nejúspěšnější, stále doplňovaná Jitřenka vyšla už v neuvěřitelných sedmi vydáních) a menších tisků. Nyní mu vizovické nakladatelství Lípa vydalo výbor z poezie nazvaný prostě CHLÉB.
Autor: Milan Blahynka
JENOM MLADÁ GENERACE MŮŽE VZKŘÍSIT RUSKO
Rozhovor s ruským spisovatelem a redaktorem deníku Tribuna Viktorem Andrijanovem
Autor: Viktor Andrijanov
TŘETÍ KŘÍŠENÍ MARŠÁLA RADECKÉHO
V režii olomoucké radnice, osobně primátora statutárního města Olomouc, Armády České republiky a pod záštitou jejího generálního štábu jakási agentura Galia první zářijový víkend uspořádala - jak se dávalo na vědomí tučným písmem na plakátech - "OSLAVU MARŠÁLA RADECKÉHO".
Autor: Ivo Havlík
HOVORY PŘES MOBIL
Pane Veselý, to jsem rád, že jsem vás stihl. Četl jste už dnešní noviny?
Autor: Vladimír Přibský
NEZAMĚSTNANOST SE STALA STRAŠÁKEM
Když v polovině 90. let minulého století stoupla nezaměstnanost ve Švédsku na 13,5 procenta, byli Švédové zděšeni. Vláda ihned zvedla všem občanům daně o pět procent.
Autor: Michal Černík
EUFORISMY
Do Evropské unie jsme vstoupili hrdě jako otrhaný sirotek do nalezince.
Autor: zk
PAN DOMÁCÍ
Jiří Kukačka nepatřil k lidem s jasným životním postojem. Hodnoty paní Morálky mu příliš mnoho neříkaly. Snad proto se nikdy nesnažil mít ve svém životě vlastní názor.
Autor: Ladislav Veselý
AFORISTICKÉ DESTILÁTY
Kolik máme ještě času na tomto světě? Jak na docela holé pleši, kmete.
Autor: Vladimír Brandejs