PLES PŘED SEZÓNOU

   Zcela v duchu literárních a společenských tradic se konal v pražském Mánesu den před státním svátkem - 27. října 2004 - 10. jubilejní ples Strany mírného pokroku v mezích zákona (letos ve znamení 50. výročí narození Ing. Růženy Kučerové, manželky spolupředsedy strany). Podle svého zakladatele, spisovatele Jaroslava Haška, zaujali svá místa u stolů především zakladatelé strany a nositelé řádů, kteří bez výjimky zaplatili tučné vstupné. Veškeré náklady si sami hradili (včetně V.I.P.). Ples zdařile i nezdařile, především značně tendenčně a zaujatě moderovala Marie Tomsová. Ve stejném duchu promluvili dva spolupředsedové strany Richard Hašek a Josef KOBRA Kučera (Jaroslav Hašek byl geniální, nynější strana obnovená 25. 11. 1989 má proto předsedy dva - možná i víc - dva z poloviny geniální).
   Nic nového pod sluncem, Richard Hašek ve stínu slavného dědečka neřekl v uvítacím projevu žádnou originální myšlenku. Byl uvítán nejenom jako inženýr, ale i jako hoteliér z hostince U České koruny z Lipnice nad Sázavou.
   Jeho nedostatky jenom zčásti odstranil druhý místopředseda - Josef KOBRA Kučera. Ten po krátkém vyjmenování svých funkcí a zásluh řekl ve svém projevu zhruba následující myšlenky:
   "Před patnácti lety jsme se, naše strana, Strana mírného pokroku v mezích zákona rozhodli nezaregistrovat se do voleb, protože nemáme demokratické názory, jsme bordeláři a politice nerozumíme. Tím jsme zklamali důvěru voličů, protože náš program, včetně nedemokratických prvků, převzaly strany ostatní. V době vydávání časopisu ŠKRT na začátku devadesátých let nám více než šest tisíc občanů poslalo řádný souhlas s registrací strany. Místo volání členů: Prodali nás! Prodali nás! máme právo volat: Zaprodali nás! A to prosím jsme na tom, na rozdíl od jiných politiků, nevydělali ani korunu. A tak zatímco já zde tlachám zadarmo, členové vlády, parlamentu a senátu jsou za to dobře placeni. Mně se nemůže stát, jako jednomu chudému nejvyššímu státnímu činiteli, aby mé ženě ukradli rodinné šperky za dva a půl miliónu korun. Ale i chudý idiot má právo na nějaké ideály. My jsme měli nejlepší tradici, nejlepší předpoklady a doporučení, ale stala se prognostická chyba, že nikdo z nás nepracoval v prognostickém ústavu na kandidátských pracích o rozvoji socialismu. Ale dost sebekritiky, je třeba i trocha chvály. Většina z nás jsou řádní občané, někteří se dokonce sami odposlouchávají a nevyčítají to žádným Kolářům či jiným řemeslníkům. Naše stínová vláda je obsazena odborníky. O významných jménech v naší politice mohu říci jenom: NOMEN - OMEN. Je mi jenom trochu nepochopitelné, že člověk, který se jmenuje Dalík, nic nepředal Kořístkovi a člověk, který se jmenuje Kořístka, nepřijal úplatek 10 miliónů korun."
   Když Josef KOBRA Kučera nenechal ani snítku suchou na prezidentu Václavu Klausovi a na expremiéru Miloši Zemanovi a odsoudil je za destrukci a demontáž národního hospodářství (Miloše Zemana ještě za urážku snad všech politiků sousedních států), pokračoval:
   "Teď Zeman objímá stromy, duby, buky, lípy, smrky, zatímco usmrkánek, kterého si vychoval, objímá předsedy jiných vlád. Jestli Zeman objímá také topoly, to nevíme. Víme ale, že nejsilnější pravicová strana si do svého čela nevybrala TOPOL, ale Topolánka. Ten rozdíl je viditelný. Předseda vlády, inu NOMEN - OMEN, se jmenuje Gross. Němci by ho psali s ostrým s a možná, že pro Němce je opravdu velký. Za krátkou dobu jeho vlády se rozjelo mnoho vlaků, jenom nevíme, kdy a kde se srazí, nevíme ani, kde končí koleje. Připomíná mi to osmdesát let starý kreslený vtip Gézy Včeličky z časopisu Tramp. Dva čundráci stojí na kolejích, dívají se do dálky a jeden říká: 'Hele, Tome, až dojdeme tam, kde se koleje stýkají, tak si odpočineme.' Chtěl bych, jako spolupředseda strany, varovat ctěné publikum. Od toho, co se u nás děje v rámci politiky, tím myslím klientelismus, úplatkářství, propojení na mafie naše i cizí, si neodpočineme - leda by nás absolvent mateřské školy s vůdčím listem na lokomotivu dovedl na místo, kde se koleje stýkají. Jako vzdělanci víte, že rovnoběžky se kříží v nekonečnu, jako lidé víte, že nekonečno nám může být ukradené, když se s průměrným platem doplížíte do důchodu, který vám nebude stačit ani na nájem.
   My všichni, příznivci mírného pokroku v mezích zákona, žijeme v době, kdy se o pokroku příliš nemluví, natož aby se byť mírně realizoval. Meze zákona? Pochybuji, že někdo z nás má potřebu číst si ve Sbírce zákonů. Ale zkuste to. Jsou tam humory, které by ani Hašek nevymyslel. A navíc se daří soudům tyto špatné zákony ještě hůře interpretovat.
   Za patnáct let existence naší strany, Strany mírného pokroku v mezích zákona, byl náš národ československý, později národy český a slovenský, stále před nějakými volbami. Měli jsme však, řekněme si to upřímně, možnost nějaké volby? Náš zakladatel, Jaroslav Hašek, byl nejen velkým humoristou, ale i politikem a filozofem. Extrémně dobrým humoristou, politickým extrémistou, který dokázal vyjádřit názory pánů i kmánů.
   Omlouvám se vám všem za to, že jsme nevstoupili do velké politiky. Caesar mohl prohlásit VENI - VIDI - VICI. Naši politikové jenom přišli a viděli. Někteří ani neviděli a nevidí, natož aby zvítězili. Nad Mánesem trvale vlaje česká vlajka. Nad Hradem občas standarta s nápisem 'Pravda vítězí'. To je nejhumornější část naší politiky, naší státnosti."
   A nakonec spolupředseda Strany mírného pokroku v mezích zákona zvolal citát nezapomenutelného Josefa Hlinomaze: "LIDI, NEBOJTE SE! ONO SE VŠECHNO ZASE V DOBRÝ POSERE!"
   Po uzavírací hodině byl, jako konečně pokaždé, ples Strany mírného pokroku v mezích zákona (strany, vyskytující se v rubrice BIS jako extrémní strana, přestože její minulá ani současná činnost nespadá do referátu Ústavu pro výzkum a studium zločinů komunismu) policejně rozehnán zvláštním komandem pro potírání terorismu Policie ČR. Za provolávání hesel "Prodali nás! Prodali nás!" se dav odebral v ranních hodinách 28. října 2004 na Prokopovo náměstí v Praze 3 - na Žižkov - v dobré víře a přesvědčení, že právě zde dojde konečně v dohlednu k postavení pomníku zakladatele strany - Jaroslava Haška, podle návrhu prof. ak. soch. Karla Nepraše.

Autor: Zdeněk Hrabica


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)