CO DNES V ČESKÉ REPUBLICE ZNAMENÁ BÝT NALEVO?
Při posledních tuzemských volbách do krajských zastupitelstev a do jedné třetiny Senátu levicové politické strany neuspěly. Sociální demokracie, tato polovičatá levice, utrpěla debakl. Pro Komunistickou stranu Čech a Moravy sice volby propadákem nebyly, ale své pozice, ať chceme, nebo ne, ani trošku neposílila.
Autor: Michael Doubek
POLITIKA JE VELKÉ DOBRODINÍ I VELKÉ ZLO
Kdysi proslulý americký politik Henry Kissinger přiznal, že moc je ohromné afrodisiakum. V roce 1973 obdržel Nobelovu cenu míru, i když docela nedávno vyšly najevo zločiny, za které by se spíše dostal do pekla, kdyby nějaké bylo. Ruka lidské spravedlnosti na amerického politika však nedosáhne. Právě o politice a etice, avšak v rozměrech naší domácí politické scény, se odvíjí náš rozhovor s politologem prof. PhDr. OSKAREM KREJČÍM, CSc., který v letošním roce v nakladatelství Ekopress vydal velmi zajímavou knihu Politická psychologie.
Autor: Oskar Krejčí, Michal Černík
NUŽ POJĎME SPOLU
Knihu VYMKNUTA Z KLOUBŮ (CZ Books, Praha 2004, 256 stran), podle její zadní desky, nikoli však podle titulního listu nebo tiráže (nejde tedy o podtitul) Z deníku autora určeného na odstřel, napsal básník Karel Sýs. I když je to svazek článků a glos ke dni a době z let 1999-2004 a není psán veršem, i když jsou v něm i dopisy, které si Sýs vyměňoval s ministerstvem kultury a Českým literárním fondem jako předseda Unie spisovatelů
Autor: Milan Blahynka
NEJEN KRONIKA NAŠICH DNÍ
VYMKNUTA Z KLOUBŮ čteme na přebalu nové knihy Karla Sýse. A můžeme dodat: "doba šílí", aby byl hamletovský citát kompletní. Dobře vystihuje téma i metodu knihy, která patří formou do publicistiky, obsahem je však literárně umělecká: tedy racionálně expresivní a intuitivně empirickou, reálně imaginativní analýzou šílenství dnešní doby.
Autor: Alexej Mikulášek
POLEMIKA: K NOVÉ PREMIÉŘE PRODANÉ NEVĚSTY
V posledních dnech rozvířila kulturní veřejnost nová premiéra Prodané nevěsty v Národním divadle v hudebním nastudování Oliverem Dohnányim s alternujícím dirigentem Janem Chalupeckým, režisérem Jiřím Nekvasilem, choreografem Petrem Zuskou, sbormistrem Petrem Vlčkem na scéně Daniela Dvořáka s kostýmy Zuzany Krejzové.
Autor: Jindřich Janda
PÍŠEME SI
Kdyby článek Vladimíra Přibského Takoví jsme byli /i nebyli/ (Obrys-Kmen č. 47/2004), v němž autor vzpomíná na 50. léta v české literatuře, byl otištěn například v MH Heute vedle v č. 48 kritizovaného článku Hvížďalova, tak by mne to nepřekvapilo. Nechci vyvracet osobní zkušenosti, které však Vladimír Přibský absolutizuje a generalizuje, ale s jeho závěrečným hodnocením literatury 50. let, jež je negativní, nemohu souhlasit.
Autor: K. E. Kousal
V BÁSNI MUSÍ KAŽDÉ SLOVO KRVÁCET
Měla-li kdy česká poezie blízko k poezii jiného národa a jiného jazyka, pak to byla bezpochyby poezie francouzská. Poezie italská (která si ostatně udržovala odstup od nebezpečí, jakými pro její estetizující tradice, na nichž úzkostlivě lpěla, byli třeba Baudelaire nebo Rimbaud) přes paralely obrozenecké a protirakouské i přes početné, ale chvatné a nepřesvědčivé překlady (Dante, Carducci, D'Annunzio atd.) Jaroslava Vrchlického její výlučné postavení u nás neohrozila.
Autor: Giancarlo Sissa
POEZIE
VLADIMÍR JANOVIC
KAŽDÝ AŤ SI MÁ TOLIK NOH, KOLIKA SE MU JICH ZACHCE
Otec byl švec a naši nevěřícnou rodinu občas bavíval vyprávěním, jak v Uherském Hradišti, kam si jezdil před druhou světovou válkou na kole nakoupit kůže a jiné náležitosti, bez nichž se neobešel provoz jeho řemesla, zahlédl na tamějším náměstí třínohou ženu.
Autor: zrt
MILOVANÉ MILIONY
Každá doba má svoje milióny. Kdysi se zpívalo: Až nás půjdou milióny. Potom se spoléhalo na milióny holubiček. Teď se nějak moc nezpívá, hlavně ne zadarmo, teď nám pěkně zpívají jak cikáni do ouška. A v tom zpěvu se cigání, až se hory zelenají, ale zas ne až tak moc jak v reklamách.
Autor: Tomáš Lhota
HESLA A KLÍČE
Memoáry: majáky pro lodivody dějin.
Autor: Ivan Fontana
NAŠE VLÁDA BUDE STRAŠLIVÁ
Úryvek z letáku nazvaného "Ukrajina jen pro Ukrajince", kolportovaného v pravoslavných kostelích na Volyni příznivci Viktora Juščenka
TYPOLOGIE VÁLEČNÝCH ZLOČINCŮ
Slavenka Draguličová ve své knize Nikdo nebyl při tom - Válečné zločiny na Balkáně před soudem, která vyšla německy ve Vídni, se snaží v několika portrétech zodpovědět, jak se některé popisované osoby staly válečnými zločinci. Tisíce z nich věřily, že to, co činí, je spravedlivé.
Autor: Lš
POLEMIKA: NA ČÍM HROBĚ MÁM PLAKAT?
Jsem praneteř Gustava Frištenského. Od narození žiji v Litovli, v domě, v němž legendární zápasník prožil většinu svého života. Sem se vracel ze svých dalekých cest a tady nabíral nové síly pro další slavné zápasy na žíněnkách v celém světě. V Litovli ještě potkáte lidi, kteří Gustava znali osobně a z příslovečné první ruky se o něm dozvíte hodně zajímavého.
Autor: Zdena Frištenská