NÁDEJE S PRÍCHUŤOU BLENU
Euronadšenci a euroskeptici majú od počiatku, teda od zrodu verejných prezentácií názorov na EÚ, spoločnú platformu; sú ňou obavy a strach. A tieto obavy i strach sú v oboch prípadoch paradoxne pozitívne. Zaiste, na prvý pohľad vyzerá všetko, čo som práve vyslovil, protirečivo.
Autor: Ján Tužinský
KOMPRIMOVANÁ POEZIE
Komprimovat znamená "stlačovat, lisovat, zhušťovat", jak čteme ve Slovníku cizích slov, a nová básnická próza Evy Frantinové (1956) se k této metodě hlásí už názvem SROLOVANÉ SNY (Praha, CZ Books 2004), tedy "sny", jež musíme rozbalit, popř. se před námi samy rozvíjejí a odvíjejí.
Autor: Alexej Mikulášek
NĚMECKÉ STOLETÍ
S podtitulem »historická bilance« vyšla v titulku jmenovaná kniha Eberharda Jäckela v edici Dějiny Evropy nakladatelství Argo (2004, s. 207). Kniha sama je starším titulem, německy vyšla už v r. 1996 a navazuje na autorovu práci Hitlerův světový názor - Projekt jedné vlády. Autor doslovu, Pavel Zeman, zdůrazňuje u Jäckela jeho odbornou erudici a také to, že ho neuspokojují jednoduché a obecně sdílené představy o německých dějinách.
Autor: Josef Bílek
VELIKÝ HŘÍŠNÍK LENČO
Ačkoli jsem si umínil, že recenzi na poslední knihu Jána Lenča HRIECH V TURECKU (Knižné centrum, Žilina 2004) napíšu v zájmu pádnosti co nejkratší, abych se přiměl ke koncentraci na to, co se mi zdá na knize hříchu i rozhřešení nejpodivuhodnější, musím začít od lesa: už při četbě úvodní a zároveň titulní povídky (nebo snad kapitoly?)
Autor: Milan Blahynka
PÍSEŇ O NEMOCNÉ KOALICI
Stonala nám koalice ukrutánským neduhem,
jako dlouhá tasemnice lezl z ní dluh za dluhem.
Jaká by to byla rána, jenom lidé považte,
každý křičel Krista pána, tak ji něčím doražte.
Autor: Karel Hašler
POEZIE
EMIL HRUŠKA
PÍŠEME SI
Jsem rád. Ptáte se proč? Proto - že například brzy na kostelní věži odzvoní na hodinách osmdesátka, a já až na několik tuctů neduhů jsem jakž takž v pořádku, ale hlavně jsem ještě tady. Proč vám to sděluji. Inu, abyste pochopili, že pamatuji první republiku. A zde přichází další radost ze života, že už dosahujeme téměř úrovně této výše zmíněné republiky. Že ne?
Autor: Jan Motejlek
BALADA SPÍŠE TRÁGA NA TÉMA BAMBINI DI PRAGA
To je takový mikrosvět sám o sobě, kde neplatí takové ty civilní vztahy, tak jako my je známe, třeba se to vyznačuje tím, že se všichni navzájem běžně líbají a objímají a já nevím co všecko dalšího.
Autor: Jan Alchymista
U BUZKŮ LÍP NEŽ NA STARÉM BĚLIDLE
Nedávno jsem se o víkendu zúčastnil teoretické konference levicově orientovaných politologů, sociologů, ekonomů, publicistů, ale i spisovatelů. Jejím tématem bylo rozsáhlé téma nezaměstnanosti v České republice. Nemohla se odpoutat, zejména ve vztahu k mladému pokolení (mladých manželství) od složité problematiky bydlení a od nároků na získání potřebných prostředků na zakoupení střechy nad hlavou.
Autor: Zdeněk Hrabica
BÝVALI ČEŠI STATNÍ JONÁCI...
Bývali Čechové statní jonáci, bývali Čechové hoši jak květ, zpívalo se kdysi dávno. Jak smutné, že dnes už se to nezpívá. A stařičkému mocnáři Franci Josefovi byl - také kdysi dávno - do úst vkládán posměšný (vůči němu posměšný) výrok: "To mě téši, še ste Čéši", kterým měl vyjadřovat svůj blahosklonný postoj k českému národu jakožto součásti rakousko-uherské k.k monarchie. Možná, že to František Josef I. takto říkal, možná že ne, nevím, nejsa pamětníkem. Nicméně je tento výrok velice signifikantní pro další úvahu.
Autor: Miroslav Kantek
CHVÁLA EPIGONŮ
Slovník cizích slov pro nové století definuje tento přívlastek jako 1. následovník, pokračovatel, 2. napodobitel. V jednom se však všichni shodují, že jde o mimoumělecký akt. S tím lze souhlasit. Jde však i o "zločin?"
Autor: Jaroslav Váňa
OTAZNÍKY NAD HISTORIKEM JOSEFEM MACKEM?
Žijeme ve zvláštní době a zvláštní zemi. Zatímco všude ve světě si váží každého, kdo se jakkoli zasloužil o národní kulturu, v Česku přelomu 20. a 21. století se urputně hledají záminky k neutuchajícímu kádrování, nejlépe mrtvých. Mrtví nediskutují a s nimi se do sběru odhodí celá předlistopadová minulost, nesporně složitá a nejednoznačná jako každá doba, ale pro znalého člověka, který něco prožil, něčím prošel a zachoval si PAMĚŤ, výzva k diferencovanému, jemně odstiňovanému přístupu.
Autor: Martin Kučera
ČESKO-SLOVENSKÉ LITERÁRNE SÚVISLOSTI
K evidentným paradoxom integračných procesov v európskom i globálnom kontexte patrí niekoľko flagrantných skutočností - predovšetkým ekonomická, kultúrna a politická dezintegrácia slovanských krajín.
Autor: Pavol Janík