BOJOVNÍK PROTI FAŠISMU

   JUDr. Ivanu Sekaninovi, rodáku z Nového Města na Moravě, bylo dopřáno žít jen necelých čtyřicet let (1900-1940, zahynul v koncentračním táboře Oranienburg), ale zanechal po sobě cenný odkaz. Jeho synovec PhDr. Petr Sekanina obhájil už v roce 1964 diplomovou práci, věnovanou osobnosti Ivana Sekaniny. Nyní došlo i k jejímu knižnímu vydání: IVAN SEKANINA (nakladatelství Orego, Říčany 2005, 240 str.).
   Ivan Sekanina se uplatnil jako kvalitní právník, advokát, ale také jako novinář, politik, kulturní pracovník. Přátelil se s Jiřím Wolkerem a Juliem Fučíkem, byl jedním ze zakládajících členů Levé fronty, spolupracoval s levicí na Slovensku, patřil mezi zakládající členy Svazu přátel SSSR.
   Petr Sekanina, autor monografie o svém strýcovi, čerpal z rodinných dokumentů. Poprvé otiskl ve své knize strýcovu stať o Masarykově a Benešově pojetí demokracie (napsána 1926, zůstala v rukopise).
   Ivan Sekanina se uplatnil i jako právní zástupce Rudého práva, tajemník Klubu poslanců KSČ, vydavatel levicových politických brožur. Zažil dvakrát věznění v duchu zákona na ochranu republiky (1929, 1930).
   Právem autor monografie konstatuje: »Sekaninův vliv a ohlas jeho činnosti byl v té době tak obrovský, že v řadě případů policie ani nedovolila pořádat shromáždění, na kterých měl mluvit. Stalo se to například v Ostravě, v Praze i v jiných městech. Nelze se tomu ani divit, uvážíme-li, jak často končily jeho projevy zásahy policejních úředníků, kteří... schůze urychleně ukončovali« (s. 132).
   Zájem o jeho projevy byl značný. Když např. v únoru 1935 promluvil v Národním domě na Vinohradech o nebezpečí fašismu, zúčastnilo se akce 1800 levicových občanů.
   Nutno ocenit monografii, která připomněla neprávem zapomínaného levicového politika, novináře, právníka.


Autor: Štěpán Vlašín


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)