JÍT DÁL

   PhDr. Jan Dvořák (1937) byl dlouhá léta šéfredaktorem východočeského nakladatelství Kruh v Hradci Králové. Píše studie, eseje a kritiky zejména z oblasti literatury a filmu, současně je i úspěšným spisovatelem. Už v roce 1967 vydal první knížku: Zločin naruby. Pak následovaly: Tulácké dny, Domácnost, Láska před západem slunce, Muž mezi ženami, Zde konečně je nám dáno moře, Hledání v panelovém městě, Odvrácená strana obrazu, Skalp, Úkazy na obloze, Spolek rozvedených a opuštěných, Milý, milá, nejmilejší, Kamenný lev, Zpovědník.
   V závěru roku 2004 vydal knihu povídek pod názvem OBYČEJNÉ ODCHODY v regionálním vydavatelství OFTIS v Ústí nad Orlicí (www.oftis.cz). Má 152 str. a je doplněna fotoilustracemi Karla Mlse, které vhodně uvádějí jednotlivé povídky.
   Jde o soubor deseti povídek převážně nevelkého rozsahu, které jsou v podstatě deseti variacemi na téma opuštění domova, bezpečných míst dětství, na odchod z dosavadní rodiny, vesnice či města, ze země naší mateřštiny, a konečně i ze samotného života. Tohle opouštění dosavadních jistot znamená pro hrdiny Dvořákových příběhů hledání nových; vesměs se ocitají na křižovatkách imaginárních cest, které nikdy nevedou rovnou ke kýženému cíli (pokud o něm mají vůbec jasné povědomí), ale zavádějí do labyrintu, jenž jako by neměl konce. Ve všech případech jde vlastně o jakési nepřetržité hledání smyslu života a samotného bytí.
   S hrdiny povídek nejrůznějšího věku, společenském postavení a životních zkušeností prožíváme příběhy velkých nadějí v lásce, přátelství a uplatnění v nejrůznějších prostředcích, spolu s nimi máme nemalé iluze o jejich úmyslech, které pochopitelně vyplývají z dosavadních ideálů, ale v rozhodujících okamžicích je mnohdy ztrácíme, často přichází i hluboký pád.
   Dvořákovy povídky jsou hluboce lidské, literárně propracované do sebenepatrnějších detailů (jak jsme u autora zvyklí) a podle mne se řadí k tomu nejlepšímu, co u nás na toto téma (v dnešních časech tak potřebné) bylo napsáno. Osobně si velice cením skutečnosti, že navzdory složité stavbě budou texty srozumitelné i běžnému čtenáři, což při podobném stylu psaní nebývá až tak obvyklé. A nemohu nepřipomenout čistotu spisovatelova jazyka a rovněž neotřelost, se kterou se i v běžných epizodách vyjadřuje.
   Obyčejné obchody vydané v OFTISu jsou nepochybně důkazem, že i malá vydavatelství jsou schopná vyjít na trh s knihou, která si rozhodně vydobude přední místo v současné české próze.

Autor: Milan Dušek


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)