CO JE NORMALIZACE - A CO JE TOLERANCE
Léta 70. a 80. v české literatuře, neboli doba tzv. normalizace, stále ještě čeká na objektivní zhodnocení. Ani v nejmenším si nekladu takový vznešený cíl a o této dosti zvláštní době mohu pouze podat své čistě subjektivní svědectví. Koneckonců spisovatel, domnívám se, je na světě od toho, aby bez ohledu na všechny normalizace i revoluce, včetně sametových, podal nepodplatnou zprávu o tom, co všechno viděl, když tady byl. Jediné, co spisovatel musí, je umět to napsat.
Autor: Vladimír Přibský
PŘÍBĚH NEDOKONČENÉHO ŽIVOTA
Přirozená touha po snění a lásce se zcela vztahuje na uměleckou kariéru herečky a muzikálové a operetní zpěvačky Laďky Kozderkové (1949-1986). Bylo jí sedmatřicet let. Přišla na svět v rodině známého brněnského skladatele, dirigenta a rozhlasového pracovníka.
Autor: Zdeněk Hrabica
BÁSNÍKU, PŘIJĎ!
Vladimír Janovic sedmdesátiletý. Jak divně to zní a jaké nevhodné konotace kalendářní věk vyvolává! Vždyť jeho tvorba i publicistika (rentgenový flashový záběr) jsou moderní a nadčasové, byť nemohou být mimočasové. Přesto je jubileum k něčemu dobré: právě k němu vychází po dlouhé době nuceného odmlčení (v nakladatelství BB/art v Praze v edici Versus) nový básnický počin, nová básnická sbírka nazvaná Potopený úl
Autor: Alexej Mikulášek
SLOŽITOST HLEDÁNÍ
Sbírka Vladimíra Stibora ODHAD DÉLKY POCHODU (nakladatelství poezie PROTIS, 64 str., Praha 2004) zahrnuje téměř čtyřicet básní. V jedné z nich se autor vyznává: ...»a nakonec z kalichů hořkosti / stvoříte zvonkohru.« Je to jeho výsostné literární krédo: být spojen optimismem i tragikou s pevninou života. Myšlenkové ponory Vladimíra Stibora jsou výrazné a bohaté - laciné deskripce jsou autorovi cizí.
Autor: Karel Aksamit
SVĚDECTVÍ OPRAVDU UDIVUJÍCÍ
V nepodepsaném dodatku ke ZTRACENÉMU DENÍKU SOVĚTSKÉ ŠKOLAČKY Niny Lugovské 1932-37, podle podtitulu Unikátnímu svědectví z dob stalinismu (Práh, Praha 2004, přeložila Dana Šimonová), praví se doslova: Každý, kdo si přečetl tento deník, byl udiven střízlivým a jasným názorem na sovětskou realitu, který si vytvořila tato dospívající dívka. (...) Už v roce 1932 nazývá Stalina "lumpem", který dusí ruskou svobodu. (...) Její komentář k zavraždění Kirova je na čtrnáctiletou dívku velice pozoruhodný.
Autor: Milan Blahynka
HISTORICKÉ VEDOMIE SLOVÁKOV
Úroveň historického vedomia Slovákov nie je determinovaná len sprostredkovaným obrazom dávnej minulosti, ale aj vzťahom k uplynulým desaťročiam, ktoré dôverne poznáme z osobnej skúsenosti. S o to väčším prekvapením i znepokojením vnímame hrubé skresľovanie moderných dejín v priamom prenose zo súčasnosti.
Autor: Pavol Janík
POEZIE
VLADIMÍR JANOVIC, ŠTĚPÁN BLAŽEK, ZBYNĚK KUCHYŇKA
PRAŽÁCI, CO V MÍSTĚ SVÉHO ŽITÍ JEŠTĚ POHLEDÁVÁTE? VYPADNĚTE!
Tuzemská ukoptěnost pocákaná hamižností a v dojemné družbě pospojovaná se soukromým činžovním majetkem se najednou přestěhovala za vysokou zeď osobní výjimečnosti. Nedostává se samozřejmě peněz na opravy těchto domů, a proto se netrpělivě čeká na rozhodnutí mezinárodního soudu ve Štrasburku.
Autor: František Dostál
PRÁVO NA NÁZOR
Vyjadrujeme svoj vážny nesúhlas s kampaňou, ktorá sa vedie proti prezidentovi českej republiky profesorovi Václavovi Klausovi. Sme presvedčení, že Václav Klaus má plné právo vyjadriť slobodný názor a postoj, ktorý sa týka akejkoľvek témy o Európskej únii.
Autor: Pavol Janík, Ján Tužinský, Drahoslav Machala
BUDEME BOHATÍ
Na počátku se duch vznášel nad vodami. Z vody vzešel život, je posvátná. Lidé se symbolicky omývají z hříchů v Ganze. Volhu nazývají máťuškou a americká řeka Mississippi nese jméno Starý otec.
Autor: Viera Švenková
UTRPENÍ SLOVINSKÉ MENŠINY
Román Borise Pahora Nekropolis byl již v r. 2001 pro německou čtenářskou veřejnost senzačním objevem. Boris Pahor se narodil v r. 1913 v slovenské menšině v »italském« Terstu, který byl tenkrát hlavním přístavem rakousko-uherské monarchie. V románu Nekropolis líčí Boris Pahor s přesvědčující střízlivostí své přežití v pěti koncentračních táborech.
Z Pahorovy nové povídkové sbírky Květiny pro malomocného jasně vyplývá, že autor kromě holokaustu prožil ještě druhou životní ránu: pronásledování Slovinců v Terstu a zničení jejich kultury italskými fašisty.
Autor: Jaroslav Liška
VÍTĚZÍ NENÁVIST
Pokuste se vnímat slova, která jsou v současné době tak často vyslovována. Z televizní obrazovky, prostřednictvím rozhlasových vln, ale i z poslaneckých lavic. Stále více si mnoho občanů uvědomuje, jak moc je v rozporu SLOVO a ČIN.
Autor: Jiří Kalaš
AUTORSKÉ ČTENÍ
Unie českých spisovatelů pořádá ve čtvrtek 23. června 2005
autorské čtení
JÁNA TUŽINSKÉHO a VLADIMÍRA JANOVICE
v ulici Politických vězňů 9, Praha 1, 3. patro, místnost č. 151
Začátek v 17 hodin
Srdečně zveme všechny zájemce!