CO SRDCE NEBOLÍ, TO OČI NEVIDÍ
»Skrytý, neschůdný, zvolna zrající obsah« (Tibor Déry, Nedokončená věta, Odeon, Praha 1980, díl I, s. 318) zápasu o lidskou spravedlnost jako proces pokojného, ale nevyhnutelného vývoje není zvládnutelný nejen tzv. horními vrstvami společnosti, ale jeho pochopení není snadné ani pro vrstvy »spodní«, k nimž sám patřím nejen původem. U nás se spíše věří rychlým a energickým výpadům, které rychle všecko změní a natrvalo. Nic proti revolučním převratům, jen dobře připraveným (nikoli pouze v technickém smyslu) a pokračujícím v podobě »zvolna zrající« a pokojné...
Autor: Jaroslav Sekera
FRESKA I PANOPTIKUM
Na první pohled neslibuje kniha Thomase Levensona EINSTEIN V BERLÍNĚ (Práh, 2004) příliš zábavné počtení. Běžnému, ale i neběžnému čtenáři se při vyslovení jména slavného fyzika vybaví sotva víc než rovnice Emcénadruhou. Rovnice, na níž dodneška stojí budova fyziky, dům o tisíci nepochopitelných patrech, a přece by výzva k jejímu výkladu donutila zřejmě každého k pláči. Autor však kupodivu napsal obdivuhodný životopis nejen jednoho, byť výjimečného vědce, nýbrž také životopis a živočichopis doby.
Autor: Karel Sýs
GHETTO JAKO STAV MYSLI
Deset let po udělení Nobelovy ceny za literaturu (1991) předstoupila Jihoafričanka Nadine Gordimerová (1923) před čtenářskou veřejnost s hutným románovým textem POUTNÍCI. Vydala Euromedia Group k.s. - Odeon roku 2004 v překladu Petra Mikeše.
Autor: František Skorunka
MIMIKRY, KTERÉ KŘIČÍ
Čtenář udělá jen dobře, pokud si název nejnovější knihy slovenského prozaika a esejisty Jána Tužinského (nar. 1951) MIMIKRI (CCW, Bratislava 2005; ve slovenštině se píše mimikry s -i na konci, jako před 1941 i u nás) bude připomínat při četbě všech šesti povídek svazek tvořících; je to univerzální klíč k nim, k příběhům mimikry děsivě všudypřítomného okolo nás i v nás; ale je to i výzva.
Autor: Milan Blahynka
CO NESEŠ NA VLNÁCH, SESTŘIČKO POEZIE?
Taťána Kuxová (rozená Králová, 1961 v Brně, absolventka FF MU, učitelka, redaktorka, překladatelka a zvláště básnířka) je výraznou osobností moravské literatury, a právě její tradice - podobně jako klasické a moderní ruské (sovětské) literatury - jsou v jejích verších patrné a dobře analyzovatelné.
Autor: Alexej Mikulášek
JAK CHUTNÁ MOČ
Osamělý muž, sedící na břehu jezera,vypadal málem jako odpočívající vandrák; něco na jeho zjevu však pozorovatele před ukvapenými soudy varovalo.
Autor: Josef Frais
ČESKO ROZVRÁTÍ KROMĚ KUBY I RUSKO
Někdy začínám mít vážné obavy, že malé Česko již brzy rozvrátí velké Rusko.
Přesvědčil mě o tom (po nezdařeném a přerušeném ranním přímém televizním přenosu oslav 9. května 2005 z moskevského Rudého náměstí) reprizovaný polední záznam ČT 1.
Autor: Zdeněk Hrabica
NECHTE HRÁT NEHRAJÍCÍ!
Vzhledem k tomu, že naše reprezentační tenisová družstva spolutvoří nehrající kapitáni, bude třeba buď okamžitě napravit tuto do nebes volající nespravedlnost a nechat kapitány, aby si taky zahráli,
anebo tuto zásadu přenést i do jiných odvětví sportu, kultury i veřejného života a vyžadovat:
Autor: Vladimír Přibský
PROČ VSTOUPIT DO TROIPICKÉ UNIE?
(deset otázek a odpovědí)
1. Zvýší se vstupem do Tropické unie naše životní úroveň?
Samozřejmě! Ve všech zemích Tropické unie rostou všude na stromech banány.
Autor: Jan Kristek
NA LITERÁRNÍM TRHU SRBSKA JE ŽIVO
Ještě v říjnu 2004, krátce před otevřením bělehradského knižního veletrhu, vyšel román Zázračná kronika noci, který napsal Radovan Karadžič. Mezinárodní média označila za vysoce podivné, že něco takového je vůbec možné. Srbská veřejnost byla informována, že jde o bestseller, který kombinuje vynikající autobiografii s fikcí. Román se prý má stát oblíbenou knihou Srbů.
Autor: JL
POEZIE
VĚRA KLONTZA-JAKLOVÁ, FRANTIŠEK SKÁLA