NĚMECKÁ SPISOVATELKA JULI ZEHOVÁ: O TOM PÍŠU, MLUVÍM, KŘIČÍM!

   S tzv. humanitárním bombardováním Jugoslávie, jehož hlasatelem byl český absurdní dramatik Václav Havel, polemizuje německá odbornice na mezinárodní právo a spisovatelka Juli Zehová (1974) . Ženu, kterou německá literární kritika považuje za nejtalentovanější prozaičku současnosti, vyzpovídal redaktor polského deníku Rzeczpospolita K. Maslon.

   Ross, jeden z hrdinů vašeho románu Orli a andělé, tvrdí, že na rozšiřování Evropské unie a vytváření nových hranic volného trhu nejvíce vydělaly narkomafie. Je to také váš názor?
   Ross jde ještě dál: za nejvýznamnější hnací sílu sjednocení Evropy považuje bezprostřední zájmy narkomafie. Samozřejmě, Orli a andělé jsou literární fikcí a nadsázka je součástí každé fikce. Nicméně v tomto románu dále rozvíjím balkánskou nit a věnuji se válce na Balkáně, o níž píši zcela otevřeně v knize Ticho je hlučné. Mafiáni sehráli přední úlohu, nikoli menší než politici.

   Ve svých knihách se dotýkáte také jiných, velmi kontroverzních témat. Podle vás válka na Balkáně vůbec neměla etnické pozadí. Jaké tedy?
   Polovina rodin žijících na válečném území byla etnicky promíchána. Tito lidé žili spolu i vedle sebe bez nenávisti. Samozřejmě, přeli se i hádali, ale nikoli o to, kdo je kým, ale o peníze. Rozdíly v úrovni života byly drastické a lepší materiální postavení vyvolávalo závist. Soudím však, že rozhodovaly záležitosti politické a ekonomické, nikoli etnické a náboženské. A všeho se nakonec zmocnily zločinecké bandy, z nichž se rekrutovali váleční zločinci. Právě tyto bandy rozpoutaly ostrý válečný konflikt, nejhorší z možných, nebývale krvavou a nesmyslnou občanskou válku.

   Jste odbornicí na mezinárodní právo. Proč podle vás byla intervence mezinárodních sil v Kosovu skandálem?
   To není pouze můj názor, stejně smýšlejí nejpřednější autority mezinárodního práva. Ve světové politice došlo ke značnému přesunu, který způsobil, že teritoriální celistvost přestala být nedotknutelnou hodnotou. Navrch získala idea tzv. humanitární intervence. Byla vedena zvnějšku a měla jakoby pomoci lidem údajně ohroženým nějakými okolnostmi. A tímto způsobem začíná válka. V mimořádné situaci má údajně šlechetné cíle a prý pomáhá těm, kteří pomoc potřebují.
   Já vůbec jako právnička lituji, že v současném globálním politickém systému se odešlo od pořádků ustanovených po 2. světové válce. Boří se řád opřený o pevné normy a místo něho se nabízí anarchie.

   Chtěl bych vás upozornit, že kdybychom se tak křečovitě drželi poválečného pořádku, pak by v Polsku a dalších zemích ještě pořád byl komunismus a stále bychom měli dva německé státy.
   Platný právní pořádek připouští mírovou secesi. Takže se Jugoslávie mohla v míru rozdělit, jako se v klidu rozdělilo Československo. Rovněž Polsko bylo oprávněno provést systémové změny podle stejných principů, o nichž mluvím. A právě toto mezinárodní právo rovněž garantuje, že Polsko je chráněno před intervencí zvnějšku, kdyby např. někdo dostal nápad, že ve vaší zemi nejsou dodržována lidská práva a je proto nutný vpád cizích vojsk.

   Svět ve vašem románu Orli a andělé je naprosto dezintegrovaný...
   Stále mě zajímá totéž. Bolí mne ztráta etických hodnot, morální prázdnota, v níž lidé žijí. O tom píšu, mluvím, křičím!

   Připravil IVO HAVLÍK

Autor: Juli Zehová, K. Maslon, Ivo Havlík


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)