UMĚT SE NARODIT, NEBO UMĚT ŽÍT?

   Život každého z nás začíná naším narozením, což je, když se to tak vezme kolem a kolem, vlastně ta nejdůležitější událost v našem životě: to, že jsme se vůbec narodili! Umět se narodit nezáleží na nás, jak by také mohlo, ale umět žít ano. A tady jsme u toho prazvláštního, neuvěřitelného faktu: všechny školy světa učí své svěřence těm nejrůznějším schopnostem, ale to vůbec nejdůležitější ze všeho - jak si správně a uspokojivě poradit se životem samotným - to se v žádných školních osnovách nevyskytuje.
   Na světě existuje snad statisíce návodů na všechno možné i nemožné, ale nějaké instrukce, jak dobře a šťastně žít, rovněž neexistují. Výchovou v rodině a ve škole můžeme sice být vybaveni k vykročení do správného směru v životě, ale všechno to další je pak více méně samoucky na každém z nás - učit se žít žitím. Jedním z cenných poznání pro tento účel je, že v životě je daleko důležitější a užitečnější naučit se spíše chápat a rozumět, než jenom vědět. Chápat a rozumět všemu tomu, co se děje kolem nás a co se nás v životě bezprostředně dotýká a být zároveň sami v našem počínání pochopeni jinými - v tom spočívá velká část naší životní spokojenosti. A nejen to: jestliže víme v našem životě PROČ, dokážeme si pak vždy i poradit JAK.
   Je dobré také pochopit, že nejdůležitější ze všech životních umění je umění být užitečným.
   A ještě něco. Buďme rádi, že jsme se narodili v té naší zeměpisné lokaci. Leckde to s narozením nemají tak jednoduché. Japonci například počítají svůj věk ode dne početí, takže při narození jsou již jeden rok staří. Zajímavým způsobem se počítá stáří lidí na barmském ostrově Margui. Novorozenec tam dostane do vínku 60 let, z nichž se pak prožitá léta odpočítávají. Kdo prožije 60 let života, dostane »přídavek dalších 10 let, aby bylo z čeho odpočítávat. Případně pak ještě další desítky let.
   V dřívější císařské Číně směl muž slavit své narozeniny, teprve když mu bylo 60 let a potom také směl rozhodovat o rodinných záležitostech.


Autor: Miloslav Rejzl


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)