"MILUJ UMĚNÍ V SOBĚ, NIKOLIV SEBE V UMĚNÍ"
S tímto citátem velkého ruského teatrologa, režiséra a pedagoga K. S. Stanislavského jsem se seznámil brzo po válce a jako studentovi mi učaroval a já se pokusil jím celý život řídit. Je totiž krédem, které současnost postrádá. Je v naprostém rozporu se světem kapitalismu ve všech jeho vlastnostech. Především s mocí peněz, která umění nutí k bulváru, kýči a komerci.
Autor: Jindřich Janda
PRACH JSI A V PRACH SE OBRÁTÍŠ
Prozaik Chaim Potok (1929-2002) patří k významným tvůrcům amerického židovského etnika a tuto židovskou zkušenost z velké části uplatnil ve svém díle (Jmenuji se Ašer Lev, Dar Ašera Lva...). Výjimku tvoří soubor kratších textů Zebra a jiné povídky, s mistrným textem o syndromu vietnamské války, a román JÁ HLÍNA JSEM (Argo 2004, přeložila Dana Vlčková). V něm autor zúročil své zkušenosti duchovního v americké armádě za svého působení v Koreji.
Autor: František Skorunka
POHLAVNÍ ŠTVANCI
Je to zvláštní. Jde o osobní vyznání, které napsal ortodoxní marxista, uznávaný novinář a politický aktivista, šéfredaktor týdeníku Workers World. Komunista Leslie Feinberg celý život bojoval za práva amerických pracujících. Tento statečný muž se však narodil jako žena. Kniha POHLAVNÍ ŠTVANCI (vydalo nakladatelství G plus G, Knižní klub, Praha 2000, přeložila Tereza Spencerová) ovšem nese v originále mnohem vznešenější název: Transgender Warriors - tedy otrocky přeloženo něco jako Mezipohlavní válečníci.
Autor: Jaromír Hořák
DLOUHO OČEKÁVANÝ NÁVRAT
Josef Plachetka, strojní inženýr z Byzhradce (1946) patřil k nadějným autorům v bývalém nakladatelství Kruh v Hradci Králové, úspěšně se účastnil v několika literárních soutěžích komorně laděnými povídkami. Debutoval ve sborníku Rozhovory (1977) a v roce 1978 vydal v Kruhu velice dobře hodnocenou novelu Návrat až k ránu.
Autor: Milan Dušek
NOSITEL CENY PEN-KLUBU ZE ZÁBŘEHU
V prostředí Hlučína po dlouhá léta působil televizní reportér, člen PEN-klubu a spisovatel, který používal pseudonym Karl von Wetzky, ačkoli měl původně příjmení Wrchowetzky, které je v Zábřehu velice rozšířeno. Cenu PEN-klubu získal za německy napsaný román GOJELE (v novohebrejštině označení pro Nežida). Podtitulek románu zní Židovská dobrodružství křesťanského hocha po skončení holokaustu.
Autor: lš
PODPALTE ČESKOSLOVENSKO!
Československý zahraniční odboj ve spojitosti se sítí domácí bude ještě dlouho zaměstnávat historiky a publicisty. Kniha Jiřího Šolce se sugestivním názvem PODPALTE ČESKOSLOVENSKO! se tímto námětem zabývá pro léta 1939-1945 (Praha 2005, nakl. Naše vojsko, s. 353).
Autor: Josef Bílek
POEZIE
OLDŘICH RAFAJ
VÍTĚZSTVÍ TROLEJBUSOVÉ A ŘETĚZOVÉ BLBOSTI
Počátkem sedmdesátých let projel Prahou poslední trolejbus. Poslední slavnostní jízdy vítězství hlouposti nad ekologickým myšlením se zúčastnil i tehdejší "totalitní" primátor. Schraňuji dosud poslední trolejbusovou jízdenku. Proč? Konečně i František Palacký sbíral poslední jízdenky. Z archivní pozůstalosti se nakonec ukázaly tyto malé Palackého dokumenty jako zcela bezcenné.
Autor: Zdeněk Hrabica
CHYTÁNÍ V ŽITĚ
Pátek čtrnáctého není nešťastný den. Byl to hezký, ranně podzimní den, jako by matka příroda chtěla klamat tělem, že to jako s tím brzkým příchodem sychrav a zim nebude tak horké. Bezstarostnější včely dokonce vyletěly z úlů. Jednu jsem měl na skle vozu a dostal jsem ji ven až okenní stěrkou. Příroda je cynická matička: vysloveně slibuje cosi, co nemůže splnit.
Autor: Vladimír Přibský
HARMONIE KVÁKÁNÍ A CVRLIKÁNÍ
"Nazdar Cvrku, co děláš?"
"Ále, jen tak si tiše cvrkám. Kdysi jsem cvrkával hlasitě do mikrofonu. Říkalo se tomu cvrlikání. Nechal jsem toho. Už to nikdo nechtěl pro značnou decibeldebilitu poslouchat. Tak jsem se odmlčel. Začali mi proto říkat Tichý Cvrk. Změnil jsem firmu. Cvrkám raději na papír. Tam cvrkám schovaný za zkratku. Ukrytý do anonymity snadněji skryji počáteční amatérismus. Chci to dělat tak dlouho, dokud nebudu uznaný za Super Publišmenta.
Autor: Jaroslav Váňa
BÁSNÍKOVA DESKA
V Sokolově byla nedávno odhalena pamětní deska na domě, kde básník J. W. Goethe (1749-1832) na Starém náměstí přenocoval při svých cestách po západních Čechách.
Autor: Lš
POSLEDNÍ FACKA
Změna nemohla být větší. Být přesazen z rozvážné, klidné, vždy trochu podmračené Vysočiny na horkokrevné, barvité a veselím kypící Moravské Slovácko! A ve dvaceti letech!
Autor: Miroslav Kapinus
NENÍ LEJNO JAKO LEJNO
Dislokace a stavební provedení záchodů v nějakém objektu se vyplatí znát někdy i policii. Jinak se může přihodit všelicos. Nutkání k vykonání potřeby je často tak silné, že člověk odběhne i od několika miliard korun, které si později policie pečlivě přepočítá, když už před tím nepočítala s možností útěku lumpa ze záchodové místnůstky a dokonce ani se získáním klíčků k vlastnímu automobilu, aby se mohlo zmizet.
Autor: František Dostál