HAŠEK NA SLOVENSKU
Na Slovensku v martinském Vydavateľstve MS nedávno vyšla zajímavá kniha o pobytech spisovatele Jaroslava Haška na Slovensku pod názvem Haškovi v pätách s podtitulem Koláž o hľadaní a nájdení Slovenska i spisovateľa. Její autor, martinský spisovatel a novinář Igor Válek (1967) spojil do pestré mozaiky Haškovu doloženou korespondenci, týkající se především jeho pobytů v kraji pod Tatrami v letech 1900-1902, fiktivní monology i vlastní současné reportáže, které doplnil o novinové "lokálky" s překvapivou pointou.
Autor: Igor Válek
KDO PŘIPRAVUJE RŮZNOBAREVNÉ "REVOLUCE"
Podle článků Jonathana Movata, publikovaných internetovým časopisem left.ru
Institut Alberta Einsteina (IAE) hrál v posledních letech vedoucí roli, když organizoval a vyváděl do ulic "mládežnická hnutí" a tím připravoval podmínky pro státní převraty. Vytvářel dojem, že režimy, na které se zaměřil, nemají žádnou masovou podporu, naopak, že jsou nenáviděny širokými vrstvami obyvatelstva. Současně byly tyto režimy podrývány demonstracemi a dalšími podobnými opatřeními.
Autor: bz
K MIKULÁŠKOVĚ STATI O MIKULÁŠKOVI
Ve 21. čísle Obrysu-Kmene připomíná Alexej Mikulášek statí Protichůdci a Blíženci, že na letošní květen vychází stoleté výročí narození Viléma Závady a pětadevadesáté Oldřicha Mikuláška, od jehož úmrtí v první půli července uplynulo navíc rovné dvacetiletí. Nezaznamenal jsem, že by se někde jinde v dnešních médiích těmto dvěma vrcholným českým básníkům věnovali; již proto patří autorovi stati nemalé uznání!
Autor: Daniel Strož
POŽEHNÁNÍ MÚZY
Titul knihy - MOŽNOSTI MELETÉ, který řadě čtenářů asi mnoho neřekne objasňuje její autor František Všetička podtitulem Kompoziční poetika české prózy desátých let 20. století (nakladatelství Votobia, Olomouc, 2005, 300 str.)
Autor: Josef Bílek
SONDA DO DĚJIN ČESKÉHO DIVADLA
Regionální vydavatelství OFTIS Ústí nad Orlicí vyslalo na knižní trh publikaci pod názvem K POČÁTKŮM ČESKÉHO KOČOVNÉHO DIVADLA s podtitulem Hynek a Pavlína Vicenovi. Napsal ji bývalý učitel zabývající se historií Jiří Frýzek z Rychnova nad Kněžnou, má 160 stran, je doplněna dobovými portréty, kopiemi dopisů a divadelních plakátů.
Autor: Milan Dušek
SVĚŽÍ KNÍŽKA O HAŠKOVI
Žijeme v době, která příliš nepřeje serióznímu psaní o literatuře, trh téměř totalitně panující dává přednost historkám a hysterii před historií, různým dohadům před solidním průzkumem, skandálům a nahlížení do ložnic před porozuměním smyslu a poslání tvůrčí práce. Hlouběji zabírající práce sice tu a tam vycházejí také, často jen díky obětavosti svých autorů, pravidelně v mizivém nákladu, bez šance umístit se ve většině knihkupectví a získat si pozornost odborné kritiky.
Autor: Milan Blahynka
ŽIVOT V PĚTI OBRAZECH
Francouzský prozaik Philippe Djian (1949) zaujal českého čtenáře už roku 2004 románem Za rozcestím a typologii zvolených postav zůstal věrný i textem TŘENICE (Euromedia Group k.s. - Odeon 2005, přeložil Tomáš Kybal).
Autor: František Skorunka
POEZIE
JAN ČADIL, VÁCLAV JUMR
VOLÁNÍ...
Již nikdy se nevrátí to první zavolání. Koho, proč a kam jsem to tehdy volal? Kolikrát a proč jsem volal v životě? Nekonečné hovory po drátech. Slova běžela krajinami jako tajemní postilióni se vzácnými dopisy. Kdo první okřídlil slovo? Kolikrát jsem proklínal Reisse i Bella, že to vynašli. A kolikrát jsem jim blahořečil.
Autor: Karel Aksamit
O KONCI DĚJIN A DENNÍM TISKU
Co svět světem stojí, opakuje se tentýž jev: ti, kdo se prodrali k moci, a lhostejno, zda ji silou vydobyli, či jim sama spadla do klína, opájí se slávou a přesvědčeni o jedinečnosti své pravdy se domnívají, že nebude již nikdy jinak.
Autor: Gandalf Šedý
NIELEN HISTORICKY, NO TIEŽ I LOGICKY NERADOSTNA OTAZKA
Niekedy (a konečne už priznajme, že veru dosť často) je matkou najmučivejších otázok práve asociácia. Aj teraz...
Z dlhej a neplatenej dôchodcovskej chvíle som sa pustil do čítania odťažitých cestopisných esejistických reportáží Stefana Zweiga.
Autor: Ján Lenčo
NEJVÍC ŠVEJKŮ NA SVĚTĚ JE V POLSKU
Počátkem roku 1980 začaly spontánně vznikat po celém Polsku z iniciativy Waldemara Wandowicze (podobného tělem i duší Josefu Švejkovi) a jeho přátel z Varšavy a z jiných polských měst skupiny přátel dobrého vojáka Švejka.
Autor: Zdeněk Hrabica
OPTIMISMUS
Mluvíme-li o optimismu, je samozřejmé, že dojde také na jeho opak, pesimismus. Ta hranice je totiž mnohdy velmi těsná. Máme-li sklenku plnou jen do poloviny, optimista řekne, že je poloplná, pesimista řekne, že je poloprázdná. Ve skutečnosti je to stejný stav a záleží na tom, jak jej nazveme. V tom případě jsem optimista, protože věřím, že se sklenka postupně zase naplní. Doufat v to lepší řešení, to je optimismus.
Autor: Čestmír Vidman
ZPRÁVA Z HAŠKOVA PODHRADÍ
Poněkud mimo hlavní zájem knihkupecké, a tím i čtenářské veřejnosti vyšla nedávno půvabná kniha bývalého řídícího učitele v lipnické škole Františka Drašnera s kresbami Jana Šafránka JAROSLAV HAŠEK NA VYSOČINĚ aneb HOSTINSKÝ ALEXANDR INVALD VYPRAVUJE. Vydaly ji za finanční podpory Fondu Vysočiny Tiskárny Havlíčkův Brod v nákladu 1000 výtisků.
Autor: Zdeněk Hrabica