POHLEDY DO NEMOCI
Claudio Kürten, autor sbírky Patienten-Wirklichkeit, je básník u nás málo známý. Narodil se v Mnichově (1946), avšak za své město pokládá Hamburk, kde žije a pracuje. Setkal jsem s ním v nedalekém Locumu, kde přednášel o dravé technizaci zdravotnictví, jež se vzdaluje základním humanitním principům, což je problematika stále živá.
Autor: Alois Tybrych
STRAŠIDLO ČESKÉHO "SAMETU"
Jedním ze základních strategických cílů Hitlerova nacismu bylo od roku 1933 nejprve zastrašit a posléze postupně vyvraždit všechny německé komunisty v čele s Ernstem Thällmannem (stalo se po zavraždění Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta). Hitler pro ně zřídil koncentrační tábory a poslal do nich téměř všechny, kteří v Komunistické straně Německa působili.
Autor: Zdeněk Hrabica
DOSŤ BOLO MARČOKOV!
Mimoriadne vzdelaný spisovateľ, matematik, počítačový grafik, rakúsky univerzitný profesor a slovenský univerzitný docent Andrej Ferko vraví, že cudzie slová by sme mali používať, akoby sme im rozumeli. V súvislosti s publikáciou, ktorej autormi sú Viliam Marčok a kolektív a ktorá vyšla v Literárnom informačnom centre v Bratislave v roku 2004 pod názvom DEJINY SLOVENSKEJ LITERATÚRY III
Autor: Pavol Janík
SUDETOČESKÉ VZPOMÍNÁNÍ A NEZAPOMÍNÁNÍ
MY, HOŠI ZE SUDET je název povídkové knihy českého básníka, prozaika, překladatele a zasvěceného odborníka na tzv. sudetoněmeckou otázku Emila Hrušky (Praha, CZ Books 2005, s autorovými fotografiemi).
Autor: Alexej Mikulášek
ČÍČULINDY A TELEVIZE
"Pánové, to je ale samec," řekl pán v modré bundě, postávající na nároží naší ulice a zimomřivě si třel zkřehlé ruce. "Přísámbůh, že dneska bych ven ani číčulindu nevyhnal. A to nemám zrovna humanistickou náturu," dodal.
Autor: Miroslav Mráček
ŘEKA
Otočit klíčem v zámku a jít. Nashledanou! Sbohem! Tak ahoj, uvidíme se večer! Jdem ven jen na skok! Klika naposled vrzla. A na zahradě v Radějovicích se zachvěly jabloně. Podivně - jako by se choulily květy do sebe jak do zimníku, přestože bylo jaro 1942. Moje maminka už pak nikdy svého dědu, babičku, tetu Adélu a strýce Josefa neviděla.
Autor: Eva Frantinová
SPORTOVNÍ SNĚNÍ
Životy obyčejných lidí usměrňují moudří novináři. Prostý zedník, truhlář, horník, zemědělec nebo kameník by jen těžce uměli rozpoznat dobro nebo zlo. Od toho je denní tisk, který určí, že tento občan je hoden našeho zájmu a lásky.
Autor: Jiří Kalaš
MÁRQUEZOVA MILOSTNÁ HŘÍČKA
S vročením 2004 vyšla v Barceloně G. G. Márquezovi útlá próza s názvem NA PAMĚŤ MÝM SMUTNÝM COURÁM (Euromedia Group k.s. - Odeon 2005, přeložila Blanka Stárková). Vypravěč a protagonista příběhu název vysvětluje z privátního hlediska, kdy za svůj život vystřídal bezpočet žen - a bez výjimky: za úplatu.
Autor: František Skorunka
NEŠEDIVOST
Ježek Bořislav se během svého šťastného dětství rád díval na populární dokumenty o zvířatech. Nejhlubší a zároveň nejpochmurnější dojem v něm zanechaly výjevy ze života tučňáků a zvlášť mravenců. Byl šokován tím, že tito tvorové jsou schopni žít ve společenstvích, kde se silní nemají šanci odpoutat od slabých, kde každý musí žít tak jako ostatní, kde život nemůže být ničím jiným než bezvýsledným mlácením krumpáčem do země po boku desítek a stovek dalších kopáčů.
Autor: Michal Janíčko
SVĚDECTVÍ ZAPOMENUTÉHO ŽIVOTA
Sociálně orientované fotografie z třicátých let minulého století jsou navzdory všelijakým snahám o zlehčování jejich obsahu pravdivým svědectvím o tehdejším nejednoduchém žití. Studiem archivů, ale i dobové literatury, včetně uchráněných pozůstalostí, nelze v oblasti sociologických dokumentů postihnout a objevit všechny autory, kteří médiu fotografie připravovali cestu ke slunci.
Autor: František Dostál
LITERÁRNÍ KONFERENCE
Evropská sjednocená levice/Severská zelená levice - Parlamentní skupina Evropského parlamentu, Unie českých spisovatelů a redakce Haló novin a Obrysu-Kmene Vás srdečně zvou na literární konferenci Česká literatura v Evropské unii
Autor: Unie českých spisovatelů
POEZIE
JAR