ROBERT TAMCHYNA: "NEBÁT SE NAKRÁST!"

   Ve dnech vzpomínání u příležitosti státního svátku vzniku Československé republiky vedl na Českém rozhlasu duchaplný rozhovor Robert Tamchyna s publicistou Ivanem Medkem.
   Ten mu připomněl slova Tomáše Garrigua Masaryka: "Nebát se a nekrást!"
   V tom okamžiku mu do řeči vemlouvavě vstoupil snaživý vedoucí rozhlasový redaktor Tamchyna a připomněl nestorovi: "Komunisti to změnili na Nebát se nakrást!"
   Inteligentní respondent to vcelku přešel a pokračoval svými vlastními myšlenkami.
   Napadlo mě, co asi platí pro naši sametovou dobu: " Krást , krást a znovu krást, nebo snad jenom tunelovat ?" V tu chvíli a v těch svátečních dnech jsem si ještě vzpomněl na Jana Wericha, který nám všem dohromady kladl na srdce: "Všechno, co nám bylo vnuceno, se nám zhnusilo!" A dále: "Když ten Šrámek napsal hovno nebo prdel, to bylo řečí. Dnes jsou řeči, když tam ta slova nejsou!"
   Víme, že k těm nejfrekventovanějším hanlivým slovům spolu s vyjmenovanými lze ještě přidat slova jako bolševik, komunisti (!) ve spojení s některým vulgárním synonymem. Kolik vulgarismů jsme z obrazovky uslyšeli během tří svátečních dnů, jsem nestačil spočítat.
   Zkrátka - k novodobému bontonu českých umělců a některých i vyznamenaných novinářů dnes již neodmyslitelně patří vulgarismus - je zcela lhostejné, zda zapáchá žumpou, nebo českým politickým bahnem. Jejich jadrné připomenutí totiž patří k dobrým mravům a k dobrému vychování, bez podobných slov se už nelze ve veřejném projevu na obrazovce obejít!
   A jsou-li ta nejsmrdutější česká slova úzce spjata s pejorativním slovem bolševik nebo se slovem komunisti, zní to mnohem peprněji, než jsou-li vyslovena samotná. Dotyčný totiž boduje nejenom před papaláši a svými kolegy, ale už i před zvrhlou veřejností.


Autor: Zdeněk Hrabica


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)