ANKETA OBRYSU-KMENE

   Anketa Obrysu-Kmene
   Jak se žije českému spisovateli v Evropské unii?



   ŠTĚPÁN BLAŽEK
   Eeeeeeeee... Uuuuuuuuu...!



   ZDENA BERGROVÁ

   Jak se žije spisovateli v Evropské unii - nevím. Spisovatel je vázán ke svému jazyku a těch je v EU mnoho. Taky jsou různé druhy literatury. Pokud jde o beletrii, její význam u nás velmi poklesl. Je jiný způsob myšlení než v dobách, kdy odvážní, sociálně cítící jedinci zdvíhali ubíjený český národ a vytvářeli pro něj literaturu. Ta byla základem obrození. Potom za Československé republiky byla literatura vahou života v naší středoevropské kotlině a dosáhla světovosti. Dnešní způsob myšlení nedbá u nás na mateřský jazyk, nedbá na čest člověka, dbá jen o hmotné postavení místního Evropana a to nejen doma, ale hlavně mimo Českou republiku. Podle toho se teď u nás žije spisovateli.



   PETROS CIRONIS

   Před rokem 1989 tvořili českoslovenští spisovatelé jakousi živou profesionální instituci podobně jako ostatní umělecké profese - herci, malíři, hudebníci apod., a požívali značné podpory od státu a svého svazu. Po roce 1989 byli navráceni zpět do volné přírody s heslem »přežije silnější«, příp. drzejší, kde vládne divoký zákon vládnoucí ideologie a zákon na čí straně stojíš. Ve »volné přírodě« pak každý spoléhá na sebe, na náhodu, že přežije. Pakliže nějak přežije, musí poníženě žebrat a hledat sponzory, kteří by mu milostivě financovali vydání jeho děl. Je samozřejmé, že nové poměry se neopírají o kvalitní myšlení, kvalitní postoje, ale o lacinou reklamu a propagandu, která zachvátila drtivou většinu médií - noviny, časopisy, rozhlas, televizi, internet, ale i samotný řečnický projev veřejných činitelů - politiků, politologů, sociologů, věštologů, slibologů, mluvčích různých politických proudů a subjektů atd. Globalizace na druhé straně nechce národní spisovatele, národní básníky, skladatele - vystačí si s obrovským importem pokleslé, naivní americké či amerikanoidní »kultury«, produkované místními »globalizátory«. K čemupak je třeba nějakého nového Aloise Jiráska, Boženy Němcové, J. K. Tyla či nového reformátora Jana Husa, když prostému lidu můžeme nabídnout na všech stokách a kanálech laciný americký brak, nad kterým není třeba přemýšlet?
   Ať je to v Česku, v Helladě, ve Španělsku, Portugalsku, Polsku či kdekoliv jinde - situace je stejná. Duchovní hodnoty se všude měří především penězi. Intelektuální skupiny jsou zatlačeny do pozadí nebo se tu a tam plaše ozývají odkudsi z exilu (Bělohradský aj.). Čtenáři již »vyhynuli«, nebo se jakžtakž drží nad vodou. A počítače se plní pouťovým literárním brakem, lacinými stránkami, černými kronikami, násilím a potoky krve, které se převádějí na televizní obrazovky. Ničí se tak zdravý lidský intelekt a zasévá se do něj plevel.
   V Česku doposud jsou i spisovatelé, filozofové i historikové. Naštěstí dobrých historiků - i řad archivářů - je dost a jejich práce je stále hmatatelná v řadě publikací, článků, studií apod. Pokud jde o filozofy, těch je tak málo, že i ti poslední raději z tohoto prostoru utekli, než by se hlásili k současné »filozofii« v Česku. Pokud jde o umělce, a zejména o spisovatele, ti byli rozmetáni na malé a izolované kousky. Ti, kteří chtěli i výdělečně přežít, převlékli kabát a rychle se zařadili mezi »hrdiny« roku 1989. Hrdinové se po r. 1989 rodili a rodí tak, že v médiích neustále připomínají své »hrdinské činy«, které páchali v době existence socialismu, kdy byli »režimem« omezováni, šikanováni a utlačováni. V důsledku toho dnes zajisté mají kdejaké prebendy a mohou své »hrdinské činy« veřejně popisovat. Těch, kteří se zachytili zejména v denním tisku a v televizi, je dost.
   Nalevo od nich zůstalo něco málo filozofů, spisovatelů, básníků, herců. Nemají však velké šance, spíše žádné - divadlo i televizní stanice jsou pro ně zavřené, nakladatelství a redakce jsou jen pro »z boží milosti vyvolené tvůrce«. Zatím Evropská unie neučinila vcelku nic, kromě obecných proklamací, pro duševní vlastnictví svých členů a občanů.



Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)