Vážené dámy a pánové, milí přátelé,
mám velkou radost z toho, že jsem opět ve vašem krásném městě a chtěla bych vám srdečně poděkovat za pozvání na tuto konferenci a za možnost na ní vystoupit.
Byla jsem požádána, abych řekla něco o Německo-českých zprávách, jichž jsem odpovědná redaktorka. To udělám velice ráda.
Německo-české zprávy (Deutsch-Tschechische Nachrichten) vznikly před sedmi lety ve spolupráci s anglicky psaným časopisem Postmark Prague, který tehdy vycházel v Praze. První číslo Německo-českých zpráv vyšlo v září 1998 - tři měsíce po parlamentních volbách v České republice a několik dní před volbami v Německu. V obou zemích se tehdy dostaly k moci koalice vedené sociálními demokraty.
Několik měsíců předtím, 8. května 1998, se sešla Mnichově skupina německých a českých přívrženců levice, aby se poradili o svých aktivitách, obsahujících požadavek anulování mnichovského diktátu. Byl u toho tehdy Emil Hruška a také soudružka Věra Picková, která před dvěma lety zemřela a velmi nám chybí. Na okraji tohoto setkání v Mnichově vzešla myšlenka založit časopis, který by z levicových a antifašistických pozic informoval o událostech a trendech v České republice a zároveň by se věnoval otázkám německo-českých vztahů. Nechtěli jsme totiž toto téma přenechat jen tiskovinám Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Zkrátka: naším cílem je podpora německo-českých vztahů na antifašistickém a antirevanšistickém základě.
Jak jistě víte, před týdnem proběhly u nás v Německu opět volby do Spolkového sněmu. Voliči vyjádřili své smýšlení o asociální politice velkých politických stran, aniž by z toho profitovala pravice. Také Stoiber a jeho CSU dosáhla velmi špatného výsledku. Na druhé straně bude Levicová strana - tedy bývalá PDS společně s organizací WASG, která byla založena především levicovými odboráři - zastoupena ve Spolkovém sněmu 54 poslanci oproti dvěma, jež měla doposud ve Spolkovém sněmu PDS. Myslím si, že je to dobrý výsledek.
Nevíme ještě, jakou budeme mít spolkovou vládu, ale jedno už víme jistě: rozvoj dobrých vztahů mezi levicí v obou našich zemích a boj proti revanšistickým aktivitám bude ještě nezbytnější.
Německo-českých zpráv vyšlo doposud 67 čísel. Nebylo to vždy jednoduché - kvůli jazykové bariéře, pro to, že za námi nestojí žádná velká organizace, a také vzhledem k tomu, že veškerou redakční práci musíme dělat ve svém volném čase (což také znamená, že nemůžeme vyplácet autorům žádné honoráře). Ale tato práce nám dělá radost, neboť jsme se při ní sami hodně naučili a protože cítíme ohlas této práce.
Máme jedno velké přání: více českých autorů, kteří by pro nás psali. Ráda bych proto využila této příležitosti a všem přátelům, kteří se zde shromáždili, řekla: jsou tady Německo-české zprávy. Jsou k dispozici všem přívržencům levice a antifašistům. Prosím, využijte toho a pomozte nám, aby Německo-české zprávy mohly plnit svoji úlohu: přispívat k navazování a upevňování kontaktů mezi německou a českou levicí.
Děkuji vám za pozornost a přeji vám vše dobré.
Autorka je odpovědná redaktorka časopisu Německo-české zprávy (Mnichov)
Přeložil EMIL HRUŠKA
Předneseno na konferenci "Česká literatura v Evropské unii" 24. září 2005
Autor: Renate Hennecke
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |