O ČINITELÍCH NEPRAVOSTÍ A PROTIVENSTVÍ
(epištola)
V této stati budeme mluvit zcela otevřeně o velice tabuizované až démonizované otázce třídního boje, který dle pravice je základním zdrojem zla marxismu. Aby si lidé rozuměli, musí si vždy na počátku vyjasnit pojmy. Autorka monografie o Newtonovi Patricia Fara ukazuje, jak se měnil od 18. století význam slova génius a vědec. Takovými proměnami prochází v historii většina slov. Kdo by dnes pomyslil, že arena znamenala latinsky původně písek a teprve později zápasiště, nejen gladiátorů, ale nakonec slyšíme o politické aréně. Slovo boj je prastaré, všeslovanské, odvozené od slovesa bíti, slovanské borby (německy Kampf).
Autor: Olda Fiedler
CENA JOSEFA HORY ZALOŽENA!
literární konference, která se konala 24. září 2005 v Praze, měla nečekaný ohlas nejen v České republice, ale i v zahraničí. Nejenže byl mým prostřednictvím s jejími závěry seznámen Evropský parlament; v současnosti se v záležitosti postavení levicových autorů a stavu původní tvorby v České republice angažuje kupříkladu Unie francouzských spisovatelů.
Autor: Vážení přátelé, kolegové,
O TAŽENÍ ALEXANDRA MAKEDONSKÉHO OPAČNÝM SMĚREM
Další kniha Jiřího Stana PO STOPÁCH DÁVNÝCH VĚKŮ (Nakladatelství Orego, 2005, 255 stran) je napsaná zkušeným perem novináře a dlouholetého zpravodaje z těchto oblastí, které vícekrát procestoval různými dopravními prostředky, přepychovou lodí Atlantis, letadly, ale i úzkou dvoukolejkou nebo po svých. Knížka je rozdělena na tři části: asijskou, africkou a evropskou. Všechny díly autor ilustroval názornými kresbami, jež vhodně doplňují text. Knížka se čte dobře a s napětím, neboť zdaleka není předkládán jen suchý popis krajin, flóry, muzejních památek a chrámů.
Autor: Alois Tybrych
RESPEKT K ČLOVĚKU
K těm architektům, kteří dělili svůj čas mezi vlastní architektonickou tvorbu a jejich teoretickou reflexi, patřil i Karel Honzík. Letošního 2. února uplynulo již 40 let od jeho úmrtí (1900-1966). Dlouholetý profesor ČVUT bývá řazen k funkcionalistům, a to jak z hlediska své architektonické tvorby, tak i teoretické reflexe, která v kontextu českého myšlení o architektuře sehrála, a to nejen ve své době, velmi významnou roli.
Autor: Věra Beranová
JAKO KRAJINA JEHO SRDCE
Oldřich Rafaj byl už šestatřicetiletý, když po letech práce literárněhistorické (debutoval knihou o literatuře na Ostravsku 1945-1960 Literatura a současnost, 1963), literárně kritické a překladatelské (zvláště z polské a slovenské poezie) našel odvahu přijít s první knihou svých veršů To nejbližší; to se kritikům jen tak nepromíjí, mají se držet svého kopyta.
Autor: Milan Blahynka
CARACASKÝ ČAS PŘÍTOMNÝ
Překrásné velkoměsto na břehu Karibského moře, obklopené horami s divokou, exotickou přírodou - tak vypadá na první pohled Caracas. Záplava výškových budov, mrakodrapů, hotelů a bank tvoří působivé jádro nové civilizace, přenesené sem kdysi z Evropy Španěly. Třiapůlmilionová metropole, která vyrostla během několika desítek let na pusté pláni, nás zdálky vítá oslnivou bělostí. Vše je velkolepé, blýskavé, hypermoderní.
Autor: Peter R. Schuster
JSEM PONĚKUD NESMĚLÁ AUTORKA
Rozhovor s básnířkou Aitanou Alberti
Aitana Alberti je exilovým dítětem Rafaela Albertiho a Marie Terezy León, kteří se po vítězství Frankových fašistů na sklonku 30. let minulého století uchýlili z republikánského Španělska do Argentiny. Postihl je osud mnoha tisíců emigrujících Španělů, kteří se museli z rodného domova rozptýlit po světě. Aitanina matka a otec se usadili v Buenos Aires, kde žili 23 let. Tady se narodila také Aitana. Ta nyní žije v Havaně, kde se podílela na organizování 10. Mezinárodního festivalu poezie.
Autor: Aitana Alberti, Jan Jelínek
POEZIE
ARAKANGA, J. ŠIMR, CHÝ
ANI HUMUS, ANI HUMOR
Zdá se, že zhrubnutí stylu života vstoupilo zcela natrvalo i do české zábavy. Možná, že tyto řádky časem zastarají, leč nic neztratí na své platnosti. V předposlední den minulého roku 2005 jsem navštívil malý sympatický obchůdek s hudebninami Bazar CD LP.MC.DVD v pražské Krakovské ulici. Chvályhodně přispívající na provoz Psího útulku Na Bouchalce.
Autor: Zdeněk Hrabica
O ÚČELOVÝCH STAVBÁCH NA JIŽNÍM MĚSTĚ
Před léty byly při stavbě Jižního města navršeny pěkně zakulacené kopečky, jež se jako miniaturní Ural táhnou od stanice Háje, dříve Kosmonautů, ku stanici Opatov. Zprvu připomínaly jen obří krtiny, po zazelenání mohl v nich český patriot vidět řadu Řípů a v záplavě rozkvetlých pampelišek jevily se pánům s trochou erotické fantazie dokonce jako dívčí prsy!
Autor: Gandalf Šedý
O SPONZORSKÉM RÁJI
Pozlacená mříž jedné z našich nejslavnějších bank mě vítala. Lokaj v krejzlíku s pravými diamanty mě dovedl k hlavnímu vchodu. Přiložil jsem dlaň na zelené oko identifikačního přístroje, oční duhovkou projel stejný paprsek. Ani jsem nemusel vytáhnout průkaz se svým číslem.
Autor: Vladimír Stibor
SVĚT NA BŘIŠE ŽELVY
Fámy se šíří v kruhu - je to moderní způsob ukamenování.
Autor: Ivan Fontana