Oftis v Ústí nad Orlicí vydal knížku BETONOVÁ HRANICE od Emila Trojana z Těchonína, který rozhodně není čtenářské obci neznámý. V Oftisu už vydal místopisnou publikaci Pastviny a v roce 2001 Tak přísahali..., což je jakási souhrnná kronika partyzánského odboje v Orlických horách v letech 1939-1945, doprovázená unikátními fotografiemi, které se k tomuto dramatickému období vztahují. Zájem o ni byl tak velký, že se dočkala dotisku.
Nyní vydaná Betonová hranice je už čtvrtým dílem v pořadí a zřejmě i posledním, jak autor uvádí. Jde o ojedinělý fotografický soubor (více než 400 snímků!) o československém pohraničním opevnění, které bylo budováno na obranu republiky před útokem fašistického Německa ve druhé polovině třicátých let minulého století.
Emil Trojan v úvodu říká: "Všichni dobře víme, jak kola historie semlela obrovské odhodlání příslušníků československé armády zachovat Československou republiku a její státnost. Mnohamiliardové finanční částky a nezměrné úsilí tisíců inženýrů, techniků a dělníků vynaložené na výstavbu přišlo vniveč po mnichovské dohodě v roce 1938... Jeden z nejdokonalejších pevnostních systémů v Evropě padl bez jediného výstřelu do rukou nepřítele, který se ho obával a věděl, že jeho napadení a překročení je možné jen s velkými lidskými a materiálními ztrátami a po velmi dlouhé době obléhání. Československé pohraniční opevnění, kterého se němečtí generálové tak obávali, opouštěli naši vojáci se slzami v očích. Dobře vyzbrojená a vycvičená armáda republiku neubránila. Tuto prohru však nezavinila armáda, ale způsobila to neschopnost a liknavost našich tehdejších politiků."
Fotografie v knize nás seznamují s typy lehkých i těžkých opevnění, s dělostřeleckými tvrzemi, překážkami, pevnostními zvony, je tu mnoho snímků z roku 1938, na kterých jsou ochránci našich hranic, ale je zde dokumentována i snaha početných skupinek nadšenců, co tyhle objekty rekonstruují do původní podoby a tím je zachovávají pro budoucí generace.
Co ještě dodat? Emil Trojan nepochybně patří k těm autorům, kteří celá léta horlivě a s mravenčí trpělivostí sbírají materiál, jenž po částech nic moc neříká, ale když je nám podán jako sestavená mozaika, nestačíme se divit, co všechno jsme ještě nevěděli, a dozajista prohloubí naše obzory. Doba, které se Emil Trojan věnuje, nemůže ponechat nikoho z nás lhostejným už proto, že tehdy šlo o samotnou existenci národa.
Autor: Milan Dušek
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |