CO BYCHOM SI POVÍDALI (A TAKY PROČ)
Napřed nějaký anglický lord a po něm i jeden biskup z téže země vyčetli Goethovi, že jeho Werther vyvolal epidemii sebevražd. Goethe jim odpověděl v rovině vpravdě ekonomické: »Váš obchodní systém má na svědomí tisíce obětí, nemohli byste těch několik odpustit i Wertherovi?«
Autor: Zdeněk Frýbort
KRAJINA SNŮ
S Věrou Martínkovou, ženou nesmírně něžného srdce a citlivé duše, jsem se poprvé seznámil na vernisáži v pražském Hollaru, potom v Dobřejovicích, kde sídlí její nakladatelství ALFA-OMEGA. Jeho zvláštností je, že nezapomíná na poezii začínajících a nepublikujících českých básníků, protože doba poezii zkrátka vůbec nepřeje.
Autor: Zdeněk Hrabica
SKVRNY NA TVÁŘI SVĚTA
Když jsme na stránkách Obrysu-Kmene recenzovali román Philipa Rotha Americká idyla oceněný Pulitzerovou cenou, padla zmínka o dalším textu, který měl prognosticky potvrdit, že se tento americký prozaik ocitl na vrcholu tvůrčích sil. Román lze v současnosti spatřit na knihkupeckých pultech a zaslouží si prozradit, že splnil všechna kritická očekávání. Takže Philip Roth: LIDSKÁ SKVRNA (Volvox globator 2005, str. 284).
Autor: František Skorunka
DANIEL STROŽ NEOBVYKLÝ?
Nejnovější knížka Daniela Strože, nazvaná ZDÁ SE NÁM O SOBĚ (vydaná nakl. BMSS-START, Praha), možná leckterého čtenáře překvapí, ještě než ji otevře, reprodukcemi fotografií Františka Dostála na tuhých deskách tohoto nevelkého knižního čtverce
Autor: Milan Blahynka
STÁLICE (ĽÚBOSTNEJ) POÉZIE
Komerčné vydavateľstvo Ikar so zahraničným kapitálovým pozadím s odstupom času opäť prichádza s jednoznačne hodnotnou knižnou publikáciou, ktorou je antológia pôvodnej slovenskej ľúbostnej poézie VERŠE PRED SVITANÍM s podtitulom Básne nie(len) o láske a šťastí (Bratislava 2006). Výber zostavila skúsená editorka Nataša Ďurinová.
Autor: Pavol Janík
SMRT MEZI ČESNEKEM A VĚČNOSTÍ
Stanislav Lem, král fantastiky, zemřel v Krakově v prvních jarních dnech. Narodil se ve Lvově 12. září 1921, jeho otec byl laryngolog. Lem ještě stihl ve Lvově maturovat, ale nové hranice Evropy rodinu v roce 1946 přenesly do Krakova.
Autor: Ivo Havlík
POEZIE
JARMILA VRCHOTOVÁ-PÁTOVÁ, JIŘÍ STANO
BOMBY NA BAGDÁD
Poprvé v historii kapely Divokej Bill se na jejich desce objevila politická písnička. Jmenuje se Bomby na Bagdád a napsal ji Karel Bittner.
Autor: Divokej Bill
PÍŠEME SI
Děkuji za zveřejnění článku Jana Kristka Husitství aneb Coby kdyby v Obrysu-Kmeni č. 13 (31. března 2006).
Autor: Igor Hendrych
ZAVINILY TO ŽÍŽALY A VŠE ZACHRÁNÍ BETON
Už před desítkami let, někdy dokonce před staletími, člověk na různých místech Země leccos postavil. Tu skromný příbytek k obývání, tu větší fabriku k nabývání majetku, jinde cosi hloupého k vlastnímu předvádění se.
Autor: František Dostál
O HŇUPECH A HŇUPOVI
Spisovatel Ivan Olbracht už není čestným občanem Semil
Moje hanácká maminka častovala ty, kdo si občas neviděli do pusy a tlachali nesmysly, označením hňup, hňupi (podle místostarosty Hluku Fanyna Rybnikáře jde o pojmenování pro vykastrované kozly).
Autor: Zdeněk Hrabica
LITERATURA BEZ ČTENÁŘŮ
Článek J. Kratochvíla s pozoruhodným názvem Zahubí svoboda literaturu? (Lidové noviny) sice volá po patřičné odezvě, jsem si však jist, že tady jako obvykle k žádné odezvě, natož polemice, nedojde.
Autor: Vladimír Přibský
ZA FRANTIŠKEM STAVINOHOU
Františku, byl jsi rozený satirik. Ne každému se to líbilo, zejména když poznal, že by ostří Tvého pera mohlo mířit právě na něj.
Autor: Karel Sýs
AFORISMY A ÚVAHY
Cesty do pekla i do nebe začínají na stejném místě.
Autor: Josef Veselý