TELEVIZNÍ STŘET CIVILIZACÍ

   Televizní střet civilizací
   Rumsfeld a Powell kontra arabská média
   

   Za několik týdnů začne z Kataru (asi 200 tisíc obyvatel) vysílat v angličtině globální verze arabské televizní společnosti al Džazíra. Nový kanál překvapivě zaměstnal známé západní novináře - sira Davida Frosta z BBC a Riue Khana z CNN.
   "Myslí si, že budou moci mluvit pravdu, zatímco je budou vysávat jako užitečné pitomce" - tvrdí o nich republikán Clifford May, prezident Nadace obrany demokracie. Ale noví "západní" novináři al Džazíry obvinění odmítají.
   Arabská stanice existuje už deset let, světový věhlas si však získala až s leteckým odstřelem dvou newyorských mrakodrapů 11. září 2001, když po něm odvysílala prohlášení Usámy bin Ládina. Od té doby atentátníci a únosci pravidelně stanici posílají kazety se svými prohlášeními. Nezřídka je jim dáván prostor, proto je stanice, zejména v USA, považována za hlásnou troubu teroristů. Předtím se ovšem na al Džazíru sypaly hromy blesky z arabského světa, když byla první stanicí, která před kamery zvala izraelské politiky. Byla obviňována ze zrady a označována za prozápadní.
   Al Džazíra jako jediná reportovala válku v Afghánistánu z táborů Talibánu a nikoli z amerických tanků. V dubnu 2004 pouze ona vysílala z obklíčené Falludže, domoviny iráckých rebelantů. Fotografie a záběry civilních obětí leteckých bomb USA, především žen a dětí, se přičinily o vzrůst nenávisti Iráčanů k okupantům.
   Právě tehdy George Bush navrhl britskému premiéru Tony Blairovi srovnat letecky se zemí televizní studio al Džazíry v Kataru. Když stenografický zápis tohoto výroku ukořistily redakce, Bílý dům přispěchal s vysvětlením, že šlo o pouhý žert. Ovšem už dříve Američané, údajně náhodou, vybombardovali kanceláře stanice v Kábulu a Bagdádu. Proto v roce 2004 irácká vláda reportéry al Džazíry vypověděla ze země. Zákaz platí dodnes, paradoxně se týká v Iráku nejmasověji sledované televize.
   Generál Colin Powell zaměstnal Charlottu Beersovou, váženou specialistku v reklamní branži. Měla inzerovat značku "Amerika" na Blízkém východě, podobně jako se tam podařilo rozšířit Coca-Colu. Pomáhal jí Norman Pattiz, zakladatel mediálních stanic v Kalifornii. Díky nim začala vysílat řada arabských stanic placených ze státního rozpočtu USA. Také jejich programy jsou připravovány v Americe. Vysílá se americký basketbal, rozhovory s hvězdami Hollywoodu a diskuse o demokracii na Blízkém východě. Výsledek? - Mladí Arabové oceňují půvab Britney Spears, ale sympatie k Bushovi nerostou. Na pořady se dívají kvůli zábavě, ale zprávám nevěří. Rozčilují se nad informacemi o obnově Iráku a nad libanonským dialektem redaktorů. Jsou to vyhozené peníze, přiznal hořce sám irácký premiér Ijad Alawi, právě ten, který al Džazíru z Iráku vyhodil.
   Nový redaktor al Džazíry International Nigel Parson, který má třicetileté zkušenosti, řadu let pracoval v BBC a v poslední době byl ředitelem pro kontrakty a kontakty americké tiskové agentury Associated Press, počátkem května poskytl rozhovor polskému liberálnímu deníku Gazeta Wyborcza. Řekl v něm, že televize chce vysíláním v angličtině světu zprostředkovat arabskou perspektivu a arabský stav ducha. Podle něho bude Blízký východ pravděpodobně největším dodavatelem zpráv po řadu let. Ctižádostí stanice je přenášet informace z východu na západ, tedy opačným směrem, než putovaly doposud. - "Všechny dnes fungující globální informační kanály vysílají ze Západu a hlásají západní perspektivu, my nabídneme něco zcela jiného a svěžího". Podle jeho slov např. bomby v madridských vlacích nebo londýnském metru ukážou z jiného obzoru, neboť "v každé historii lze najít hodně úhlů pohledu".
   Polský novinář Mariusz Zawadski oponoval otázkou: "Existuje také úhel pohledu Abu Musaba al Zarkavího, který se chlubí, že už zabil 1000 křižáků. Chcete ukazovat i tohle?"
   Odpověď: "Každé prohlášení před vysíláním analyzujeme. Pokud máme pochybnosti o jeho věrohodnosti, nevysíláme. V minulosti al Džazíra rozhodně odmítla vysílat kazety dodané Usámou bin Ládinem, zatímco západní stanice je vysílaly. Je třeba mít na paměti, že tito lidé - al Zarkaví nebo Usáma - jsou součástí událostí. Není je možné bojkotovat, protože pak bojkotujete skutečnost. Před půl rokem americká ABC odvysílala rozhovor s čečenským atamanem Šamilem Basajevem. Ruská vláda ostře protestovala a hrozila, že ABC z Ruska vypoví. Američané se vztekali, že se narušuje jejich svoboda projevu. A když my odvysíláme pár minut z kazety Usámy, hned se na nás pokřikuje: Hle, televize teroristů. Máte lepší příklad dvojího metru?"
   Další otázka: "Máte na mysli ministra obrany USA Donalda Rumsfelda a jeho tvrzení, že al Džazíra propaguje terorismus?"
   Odpověď: "Rumsfeld věří, že když bude své dezinformace omílat dostatečně často, lidé mu uvěří. Stále tvrdí dokola, že al Džazíra ukazuje stínaní hlav rukojmích. Je to nesmysl - na naší anténě se nikdy nic takového neobjevilo. Rumsfeld a lidé jeho postavení se nemohou smířit s tím, že al Džazíra ukazuje lidské utrpení, které doprovází americké války v Afghánistánu a Iráku. A nejde o soud, zda to jsou války spravedlivé, či nespravedlivé. Jde o to, že to jsou války kruté, ošklivé, a oběťmi jsou nejčastěji civilisté. Zatímco Rumsfeld války představuje jako chirurgické řezy, bomby se prý trefují naprosto přesně a usmrcují výhradně zlé muže. Ale tak tomu není a al Džazíra to demaskuje. My zobrazujeme skutečnost. Sugesce, že lze vést válku bez hrozného utrpení, zejména když se shazují kazetové bomby, není pravdivá.
   Ano, lidé na Blízkém východě na své neštěstí reagují emocionálně. Ale také není pochyb, že řada lidí na Západě, a možná je to většina, si neuvědomuje šíři hněvu a utrpení, které vyvolává situace v Iráku a konflikt Palestinců s Izraelem. My jim to chceme říci".
   Na otázku financováni stanice Parson odpověděl, že al Džazíra trpí bojkotem obchodníků s reklamou, kteří podléhají tlaku svých vlád a položil protiotázku: "Není to zajímavé, že al Džazíru ruku v ruce kritizuje Washington a téměř všechny vlády na Blízkém východě? Z Iránu, Iráku, Saudské Arábie, Sýrie, Tunisu, Egypta a Jordánska už byla al Džazíra vypovězena. Jedním z nemnoha států, z nichž vyhozena nebyla, je Izrael. Opakuji: al Džazíra International nebude protizápadní, antiamerickou stanicí. Naopak, chceme být mostem mezi Východem a Západem a chceme ukázat lidem celého světa arabskou stranu mince".

   Připravil: IVO HAVLÍK

Autor: Ivo Havlík


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)