LAUREÁT NOBELOVY CENY DŘE Z BUSHE KŮŽI

   Günter Grass, slavný německý romanopisec, dramaturg, básník, esejista, sochař a komentátor je živoucí legendou. Když tento laureát Nobelovy ceny mluví, lidé mu naslouchají. (Grass získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1999.)
   Jeho projev v Berlíně na letošním výročním kongresu mezinárodní organizace PEN klubu, světové organizace spisovatelů, byl očekáván s napětím, zejména vzhledem k jeho dávným výzvám, aby se intelektuálové směle vyslovili k politickým a morálním aspektům dneška.
   On sám to činí po celý svůj život a nejvíce se proslavil svými vystoupeními k nacistické minulosti, jakož i k současnému neonacismu a xenofobii.
   Grass, ve svých 78 letech stále svěží a energický, se ve vystoupeních rychle dostává k tématu "hrdopýšci jediné supermocnosti světa" a okamžitě se pouští do zdrcující kritiky.
   Jeho slova nacházejí odezvu mezi shromážděnými spisovateli, včetně další laureátky Nobelovy ceny, jihoafrické spisovatelky Nadine Gordimerové.
   "Vojenské síly jsou touto supervelmocí využívány k porážce terorismu, který sama vyvolává," říká Grass, cituje Usáma bin Ládina - vedlejší "produkt" americké podpory afghánským džihadistům v 80. letech. "Válka (v Iráku), záměrně zahájená vyzývavým pohrdáním zákony civilizované společnosti, vyvolává stále více teroru."
   Avšak George W. Bush vyhledává stále nové nepřátele a cíle.
   "Diktatury, a těch se najde požehnaně, jsou nazývány darebáckými státy a halasně se jim vyhrožuje vojenskými údery, včetně použití jaderných zbraní. Ale to jen ještě více upevňuje fundamentální mocenské systémy v těchto zemích."
   "Ať se název 'osa zla' použije pro Írán nebo Severní Koreu či Sýrii, politikové už by nemohli být hloupější a tím spíše nebezpečnější. Avšak celý svět přihlíží a předstírá bezmocnost."
   Grass volně cituje ze sžíravého projevu proneseného loni britským dramatikem Haroldem Pinterem při přejímání Nobelovy ceny za literaturu: "USA podporovaly a v mnoha případech nastolily každou pravicovou vojenskou diktaturu ve světě po ukončení druhé světové války. Mám na mysli Indonésii, Řecko, Uruguay, Brazílii, Paraguay, Haiti, Turecko, Filipíny, Guatemalu, El Salvador a samozřejmě Chile... Statisíce lidí přišly v těchto zemích o život... Ale vy byste to nevěděli... Zločiny USA byly systematické, ustavičné, hanebné, bez výčitek svědomí, ale velmi málo lidí o nich skutečně hovořilo... Musíte to nechat na Americe. Ta prováděla manipulaci mocí po celém světě a přitom ji vydávala za sílu obecného blaha. Je to brilantní, dokonce vtipný, vysoce úspěšný akt hypnózy... Kolik lidí musíte zabít, abyste byl označen za masového vraha a válečného zločince?"
   Poté, co ocitoval Pintera, dodává Grass své vlastní "odsouzení pokryteckých metod" v Iráku a Afghánistánu.
   "Ačkoliv přepečlivě evidujeme počty obětí teroristických útoků - byť jejich počet je děsivý - nikdy si nikdo nedává práci, aby spočítal mrtvé - oběti amerických bomb nebo raketových útoků".
   Krvavá daň "tří amerických válek v Zálivu", jak je nazývá, "z nichž první vedl Saddám Husajn proti Íránu za podpory USA", představuje statisíce obětí.
   "Podle západního hodnocení existují občané prvního, druhého či třetího řádu nejen mezi živými, ale také mezi mrtvými."
   Pokud jde o Bushe a Tony Blaira, říká: "Kdykoliv jejich lži postrádají přesvědčivost, dovolávají se Boha. Pokrytectví jim kouká z očí, podobají se kněžím a misionářům dávných časů, kteří žehnali zbraním a přinášeli do dalekých zemí se svými biblemi smrt."
   Zrůdnost vražd, destrukcí a mučení, zaviněných USA, ukládá demokratickým občanům povinnost být bdělejší: "Kdo chtěl tuhle válku? Jakými lžemi byl obestřen její pravý účel? Kdo na ní vydělává? Čí akcie díky ní stoupají?"
   V interview po jeho projevu jsem se otázal Grosse také na vlády ignorující voliče mezi volbami, jak je tomu v Británii, Itálii a Španělsku, které vstoupily do války v Iráku navzdory převažujícímu odporu veřejnosti. "Za posledních deset let jsou lobbisté silnější než vláda v USA i jiných demokraciích," odpovídá Grass. "Vlády nemohou změnit například zahraniční politiku bez farmaceutického průmyslu či zemědělskou politiku bez zájmových skupin farmářů. Lobbisté jsou příliš mocní, a nejmocnější jsou ti, kteří chtějí válku."

   Zdroj: Haroon Siddiqui, Asheville Global Report No. 386; Toronto Star
   Přeložila DAGMAR TRUXOVÁ


Autor: Haroon Siddiqui


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)