KOMORNÍ ZPOVĚĎ

   Známý prozaik Antonín Rašek napsal román MONOLOG STARÉ DÁMY (vydavatelství Mladá fronta). Přináší do dnešní hektické doby klid a pohodu devadesátiletého života kultivované staré dámy, úspěšné překladatelky. Při četbě si odpočineme nejen od současných vyhrocených scén, ale i od dnešní honby za penězi a za osobním prospěchem. Připomeneme si vlastenectví první republiky, její rozkvět a rozvrácení i válečnou dobu boje za osvobození od nacismu. Ale i poválečné nadšení pro vytvoření spravedlivé společnosti. Vzpomínky nás dovedou až skoro do současnosti.
   Děj ukazuje prosluněný život s maminkou hrdinky i její nepříliš zdařilé manželství a milenecké vztahy. Velmi zdařile jsou vykresleny charaktery osob, které kniha sleduje. S nimi prožíváme pohnuté osudy české společnosti v jednotlivých epochách, kterými republika prošla od svého vzniku po konci první světové války. Připomeneme si také ideové proudy, které ovlivňovaly naše osudy.
   Život hrdinky je naplněn demokratickými idejemi a hlubokými úvahami, kterými hodnotí své zážitky a děje společnosti. Poznáváme problémy v těch mnoha režimech, kterými prošly české země v uplynulém století. Znovu prožíváme vše zlé i dobré, co nás potkalo.
   Zajímavé je autorovo pojetí knihy. Připomeneme si některé prózy Hrabalovy, napsané v jediné dlouhé větě. Rašek kombinuje vyprávění hrdinky v první osobě muži, který k ní přichází studovat shromážděné monografie, se zápisem vzpomínek staré dámy. Tato forma je pro čtenáře zajímavá a nejenže odpovídá charakteru děje, současně umocňuje komorní charakter knihy.

Autor: Pavel Macháček


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)