HUDBA MÍSTO CHAOSU
Na letošní rok připadá významné výročí 100 let od narození světoznámého ruského a sovětského hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče. Narodil se 25. září 1906 v Petrohradě. Studoval na petrohradské konzervatoři současně na klavírním a kompozičním oddělení; hru na klavír u L. V. Nikolajeva, kompozici pak u M. Štejnberga.
Autor: Dagmar Truxová
BLÁZNŮ A MALIČKÝCH...
Blahoslavení chudí duchem, jejich bude Království... Nechte maličkých přistoupiti ke mně... Nevím, zda měla slovenská prozaička a rozhlasová dramatička Marína Čeretková-Gállová ("nar. 26. 9. 1931 v Zbehoch") na mysli věty biblického textu, když koncipovala svoji "trojnovelu" NÁVRATY (Nitra 2004, 123 str.), ale cosi archetypálního v těchto prózách rezonuje, když autorka nejlépe portrétuje právě "Blázny" (hodné, ušlechtilé, i ty jurodivé a zlé) a "Dívky", (nechtěné, týrané, předčasně vyspělé).
Autor: Alexej Mikulášek
V OSIDLECH PŘEDSUDKŮ
Dvacet let po smrti Bernarda Malamuda (1914-1986) přichází nakladatelství Mladá fronta s románem NOVÝ ŽIVOT (vročení 2005, str. 352, přeložili Lenka Fárová a Jiří Hrubý) a tento akt můžeme považovat za kompletní zpřístupnění díla tohoto velkého kritického realisty Ameriky. Když jsme před časem na stránkách Obrysu/Kmene (7/2000) věnovali pozornost Malamudovi povídkáři s přihlédnutím k jeho souboru Pták židák, oceňovali jsme především autorův zájem o strasti obyčejného člověka a snahu kultivovat život v ubohosti moderního světa.
Autor: František Skorunka
SMRT NEBO SOUD, FIDELE, VYBER SI
Jean-Paul Sartre a Simone Beauvoirová v létě roku 1960 navštívili Kubu. Sartre chtěl vidět kubánskou revoluci na vlastní oči. O tom, co viděl, napsal reportáž do deníku France-Soir. Ku konci jeho pobytu došlo k jednomu z prvních atentátů, v přístavu vybuchla nákladní loď La Coubre.
Autor: Zdeněk Frýbort
MOJE SESTŘENICE AMANDA PODRUHÉ
Kdysi jsem se svěřil své známé, Grazielle Pogolottiové, že mojí největší autorskou ambicí bylo nahrát hudební desku. Toho jsem ale nedosáhl, jelikož jsem se vydal cestou tištěných písmen, odkud vede k hudbě jen svízelně schůdná pěšinka. Když se hudebník pustí do psaní knihy, má to mnohem snazší, než když se spisovatel rozhodne natočit desku.
Autor: Francisco López Sacha
POEZIE
CARLOS JESÚS CABRERA, DULCE MARÍA LOYNAZOVÁ, STANISLAV ZEMAN, JAROMÍR ŠIMR
KRÁSA PŘÍMO HABSBURSKÁ...
Nedávno vysílala česká veřejnoprávní televize medailon Zity Kabátové, pořízený r. 1991. Paní Kabátová, neteř známého kabaretiéra Josefa Švába Malostranského, stále půvabná oblíbená hvězda českého filmu 30. a 40. let, vzpomínala na řádku divadel, kterými prošla a která již málokdo pamatuje. Ve filmových ukázkách byla partnerkou L. Peška, O. Korbeláře, V. Buriana.
Autor: Stanislava Kučerová
STŘEDISKO JIDIŠ
Židé ve Střední Evropě, hlásící se ke skupině Aškenázy, hovořili též jazykem jidiš, zatímco Židé na Iberském poloostrově vytvořili jazyk zvaný ladino, jímž mluvila skupina Sefardů.
Autor: JL
KARASOVY MILIARDY Z POSLEDNÍHO TAŽENÍ
Lidovec Jan Karas (1942) už nezískal další důvěru voličů a poroučel se z poslanecké lavice. Na rozloučenou s 16 lety v parlamentu poskytl rozhovor deníku Vysočina. "Mám velice moderní názory" řekl, když komentoval svůj poslanecký boj proti právu ženy přerušit těhotenství a své vulgární urážky lidí homosexuální orientace z parlamentní tribuny.
Autor: Ivo Havlík
LASKAVCI
"Evropští sterilní politici (až na výjimky) se snaží nevidět, že o světě rozhoduje násilí a snaží se nevidět, že využívání a regulace násilí se nazývá politika."
Autor: DK
NEMORÁLNÍ NÁVODNÍCI
Divné to slůvko, vlastně podstatné jméno, že? Návod, pár větiček ke správnému použití produktu bývá tištěný a stává se, že je také nesrozumitelný. V domácnosti se návod snadno vytratí, ale stejně ho díky mrňavým písmenkům, vhodným spíše pro výzdobu miniatur, člověk s obtížemi luští.
Autor: František Dostál