"BYTÍ" A "ČAS" ALTERNATIVNÍ LITERÁRNÍ KULTURY
Nefilozofická prolegomena k budoucímu literárnímu programu
Kultura má mnoho dimenzí, z nichž nelze opomíjet žádnou, popř. preferovat jednu před druhou. Je především výtvorem člověka a podílem na jeho lidství, je humanizujícím prvkem zasahujícím biologickou přirozenost člověka, i člověka samého v komplexním smyslu slova.
Autor: Alexej Mikulášek
NÁVĚSTÍ O BÁSNÍCH AŽ NA ZEM
Na jaře 1930, vlastně ke svým narozeninám (byl toho jara třicetiletý) uspořádal si Vítězslav Nezval a v Aventinu vydal Básně noci, knihu delších básní ze svých knih, svou knihu knih, pro niž dnes nalézají slova uznání i ti, kdož nemají básníka v lásce a občas se mu snaží upřít i nos mezi očima.
Autor: Milan Blahynka
TAJNÝ KRUH
Oním »tajným kruhem« byla úzká skupinka britských zpravodajců, mezi nimiž působila jediná žena, autorka těchto svérázných pamětí Josephine Butlerová. Nesou podtitul »Příběh Jay Bee, jediné ženy ze skupiny Churchillových špionů«. Pro čtenáře znalé angličtiny je klíčem k osobnosti Josephine Butlerové možná právě ona přezdívka, »Bee« totiž znamená včelu.
Autor: Josef Bílek
NITRIANSKI MYSLITELIA GLOBÁLNEHO VÝZNAMU
Produktom dlhoročnej systematickej spolupráce pozoruhodného nitrianskeho intelektuálneho tria, ktoré tvoria vynikajúci literárny vedec prof. PhDr. Andrej Červeňák, DrSc., popredný archeológ prof. PhDr. Jozef Vladár, DrSc., a legendárny popularizátor vedeckého poznania Laco Zrubec, je ich spoločná publikácia METAMORFÓZY ČLOVEKA
Autor: Pavol Janík
PROTI SIONISMU, ALE PRO IZRAEL
Britský židovský novinář Arthur Neslen se cítí v Izraeli trochu nesvůj - a to nejen kvůli horku. Jeho nepříjemné pocity pramení spíše z politických a ideologických důvodů. Nebylo jednoduché, říká, jít po cestě vedoucí k situaci, kdy de facto zde žije a "přijímá jako Žid výhody oproti domorodému obyvatelstvu, které má velmi málo práv".
Autor: Dagmar Truxová
CANETTI DOPUTOVAL DO PRAHY
V rakouském kulturním fóru v Praze proběhla výstava věnovaná nositeli Nobelovy ceny za literaturu z roku 1981 Eliasovi Canettimu (narozen 25. 7. 1905 v Rusčuku, zemřel 17. 8. 1994 v Curychu). Výstava se předtím konala v Bratislavě a Berlíně.
Autor: JL
VADÍ VÍC ČLENSTVÍ V HITLEROVĚ MLÁDEŽI, NEBO U VOJSK ESES?
Ekonomika Vatikánu je plusová jako u málokterého státu. V jeho rozpočtu představují jedinou ztrátovou položku vydání na média: deník a rozhlasové vysílání s převážně propagandistickým podtextem. Možná kvůli snižování nákladů se posluchači vatikánského rozhlasu dosud nedozvěděli, jestli byl Josef Ratzinger členem Hitlerovy mládeže v době, kdy to pro gymnazisty bylo ještě dobrovolné, nebo až poté, kdy bylo členství pro všechny středoškoláky v »Tisícileté říši« povinné.
Autor: Jaroslav Liška
JIHOMORAVSKÝ PODZIM S JAROMÍREM TOMEČKEM
30. 9. 1906 se narodil spisovatel Jaromír Tomeček
Jeden čas jsem si vždycky týden dovolené šetřil do Mikulova, kam jsem jezdil v rozmezí září a října. Ten čas patřil osmdesátým letům minulého století. Český literární fond zde vlastnil miniaturní, zato půvabný barokní domeček o třech místnůstkách a o jednom miniaturním dvorečku, kde se vám nad hlavami pnulo víno.
Autor: Michal Černík
VZPOMÍNKY NA ZELENÉHO JAROMÍRA
V létě 1995 mě brněnská Masarykova akademie pozvala na slavnostní matiné k osmdesátým devátým narozeninám spisovatele Jaromíra Tomečka. Jako redaktor rozhlasových Lovů beze zbraní a spisovatelův přítel měl jsem něco málo říct o našem vztahu.
Autor: Jaromír Šlosar
POEZIE
JAROMÍR ŠLOSAR