VĚČNĚ HLEDAJÍCÍ KAREL TEIGE
13. 12. 1900 - 1. 10. 1951 - 55 let od úmrtí
Pouhých 51 let života bylo dopřáno Karlu Teigemu, kolik stop však zanechal v našem uměleckém, estetickém, obecně kulturním životě! Stop reálných a snad ještě více stop ve světě teorií a vizí. Karla Teigeho lze bezesporu považovat za jednu z nejvýznamnějších osobností meziválečného neakademicky orientovaného českého estetického myšlení, a to nejen prostřednictvím vlastní tvůrčí i teoretické aktivity, ale také jako velkého iniciátora a někdy doslova provokatéra.
Autor: Věra Beranová
BÝTI KLAUNEM...
Karel Teige napsal: "Umění clowna je synthetické. Žije, jak by řekl Bergson, nikoliv ve světě fixních norem, ale ve světě essencí. Clowni jsou fantaisisté a světoběžníci: dnes hostí je Montmartre a zítra snad budou v Moskvě, v Tokiu či v Buenos Aires. Jsou to umělci, kteří se chvějí ve všech větrech světa, umělci, které osud posílá ze země do země, z události do události a dává jim poznati a zakusiti všechen svůj obsah, veselý i truchlivý, svůj rub i svou líc; clowni jsou znalci všech forem života.
Autor: Šárka Slaninová
LANDSMANŠAFT OPĚT LŽE
Sudetoněmeckým landsmanšaftem v Německu vydávané knihy o česko-sudetoněmeckých vztazích jsou všechny na jedno kopyto: geniální sudetští Němci vychovávali tisíc let podprůměrné Čechy a kultivovali je.
Autor: Pavel Macháček
"PIVO RAČTE? ANO, ANO, MNĚ VŽDYCKY JEN NAŠE PÍSECKÉ MĚŠŤANSKÉ!"
Město Písek nikdy netrpělo nedostatkem ediční činnosti. Jak by o sobě nepsalo město, jež vlastní dokonce i svůj nerost - písekit - který se nikde než nad zlatonosnou Otavou nevyskytuje!
Autor: Karel Sýs
KNIHA, KTERÁ SE »TVÁŘÍ«
Nakladatelství »XYZ« vydalo knížku Roberta Rohála KUPŘEDU LEVÁ, ZPÁTKY NI KROK (Praha 2006, s. 189) jako soubor svérázných medailonů českých herců, kteří pronikli hlavně do vědomí diváků televize a filmu.
Autor: Josef Bílek
Z ÚSVITU POLITICKÉHO SYSTÉMU
Unikátna publikácia NÁZORY ĽUDOVÍTA ŠTÚRA NA ŠTÁT A PRÁVO (Procom, Bratislava 2005), ktorá začala vznikať v autorskej spolupráci prof. JUDr. Jaroslava Chovanca, CSc., s jeho dnes už nežijúcim kolegom doc. JUDr. Františkom Červeňanským, CSc., prináša objavný pohľad na kľúčovú osobnosť formovania slovenského národného povedomia.
Autor: Pavol Janík
PRAVNUČKA SIENKIEWICZE OTEVŘELA U NÁS ŠKOLU SE SPISOVATELOVÝM JMÉNEM
Anna Dziewanowská, pravnučka u nás stále hojně čteného Henryka Sienkiewicze, krátce před prázdninami přijala pozvání k otevření základní školy v Jablunkově (okr. Frýdek-Místek), pojmenované po velkém polském spisovateli. Informoval o tom polský obdeník Glos Ludu vycházející v Českém Těšíně.
Autor: Ivo Havlík
POEZIE
GIOVANNI GIUDICI, ANISE KOLTZOVÁ, FRANCIS PICABIA, RADMILA ŘÍHOVÁ, MIROSLAV KANTEK, CHÝ
ZNAMENÁ DVOJJAZYČNOST LIKVIDACI DÁNŠTINY?
Pětimilionové Dánsko hodlá na globalizaci ofenzivně reagovat. Dánsko by prý mohlo agresivní strategií dobýt globální vysokoškolský trh. Dánské univerzity by mohly otevřít pobočky v Singapuru, Šanghaji a na mnoha jiných místech.
Autor: Jaroslav Liška
PĚTADEVADESÁTINY
Bylo nebylo, spíše bylo, jak tomu bývá v české kotlině, ale jen málokdy a také pouze poskrovnu. Paní Františka oslavila své velkolepé narozeniny, i když nijak okázale. Možná si vzpomněla na to, že tak vysokému věku náleží důstojnost.
Autor: Vladimír Stibor
TIŠE I HŘMOTNĚ
Jako malý hošík jsem se svými mrňavými spoluvrstevníky hrával »tichou poštu«. Jeden pošeptal neslyšně sousedovi nějakou větu a ta se přenášela neslyšitelně od ucha k uchu až k tomu poslednímu. Ten ji pak řekl ostatním. A dětský světe - div se, jak se přenosem prapodivně zkomolila!
Autor: Karel Aksamit