CHARTA 77 AKO ZÁRODOK OBČIANSKEJ SPOLOČNOSTI
Pred 30 rokmi bol zverejnený dokument, ktorý odštartoval postupnú demontáž komunistického režimu v Československu. Na prvý pohľad nebol ničím výnimočný. Nemal ani revolučný pátos, ani radikálny obsah a ako pripomenul jeden z jeho duchovných otcov, filozof Jan Patočka, nijako nestál v protiklade k socialistickej orientácii. Charta 77 upozorňovala iba na neplnenie toho, čo sa režim sám zaviazal dodržiavať.
Autor: Eduard Chmelár
TŘINÁCTKRÁT SMRT V ČECHÁCH
SMRT V REALITY SHOW. Takovým titulem je opatřena obálka knížky předního českého literáta Jaroslava Čejky, kterou napsal pod pseudonymem Michal Fieber. Vyšla loni v nakladatelství Epocha. Promítl v ní třináct poutavých detektivních příběhů. Zubatá tady v cifře, považované za nešťastnou, třináctkrát slaví svou krutou žeň. Nejen v reality show, ale také v cílové rovince závodu koňských dostihů, o Vánocích, na nudistické pláži a na hradě Vítově, v hypermarketu, na chatě i ve sněhu.
Autor: Jan Jelínek
NÁVRAT DRAMATIKA
K pozapomenutým postavám slovenské kultury patří prešovský rodák židovského původu Leopold Lahola (vlastním jménem Arje Friedmann, 30. 1. 1918 - 12. 1968). Přitom jeho podíl na československém filmu v prvních letech po druhé světové válce si vybaví paměť každého, kdo v této době vyrůstal, třebaže si filmy jako Návrat domů (režie Martin Frič), Bílá tma (František Čáp) nebo zejména slavné Vlčí díry (Palo Bielik) s jeho scenáristickým přínosem už nespojujeme.
Autor: Vladimír Kolár
PROČ ZŮSTAL SÁM...?
V říjnu 2006 vysílal Český rozhlas Vltava čtení na pokračování ze vzpomínek Hugo Fritsche Zůstal jsem sám. Autor je původem Němec z Brna, evakuovaný ve věku dvanácti let spolu s rodinou před blížící se Rudou armádou. Tento text (původně německý) vyšel tiskem v publikaci vydavatelství Grafia Plzeň, 2004, společně s dalšími vzpomínkami autorů Pavla Macháčka (Výchova koncentrákem), Zdeny Němcové (A bylo mi 13 let) a Vladimíra Nováka (Vzpomínky) pod společným titulem "...bylo mi 13".
Autor: Julius Petřík
ZÁKONODÁRCI SVĚTA
V našich temných časech potřebujeme poezii víc než kdy jindy
V Obraně poezie z roku 1821 Shelley tvrdil, že "básníci jsou nedoceněnými zákonodárci světa", čímž naznačoval, že díky skládání veršů vynakládají jakousi příkladnou morální sílu - zvláštním, neohroženým způsobem. Ve své dřívější politické eseji Filozofický pohled na reformu (A Philosophic View of Reform) Shelley napsal, že "básníci a filozofové jsou nedocenění".
Autor: Adrienne Richová
CENA HEINRICHA MANNA UDĚLENA
Literární vědec, esejista a vydavatel Merkuru Karl Heinz Bohrer získal cenu Heinricha Manna za rok 2007, kterou uděluje berlínská Akademie umění. V porotě byli loňský nositel této ceny Peter von Matt, básník Lars Gustarfsson a Gert Mattenklott.
Autor: JL
SPISOVNÝ JAZYK AŽ NA DRUHÉM MÍSTĚ?
Živé jazyky se neustále vyvíjejí, a nejen v Evropě. Vývoj jazyka do značné míry ovlivňují sdělovací prostředky. V polovině minulého století rozhlasové vysílání natolik ovlivnilo perštinu, že když v Teheránu vysílali lidovým jazykem, v Kábulu, kde u královského dvora platila perština za jazyk vzdělanců, se honosili, že jejich perština je vznešenější než v samotné Persii.
Autor: Jaroslav Liška
POEZIE
MIROSLAV KANTEK, JAR
SETKÁNÍ
Zahlédl jsem ho na Václavském náměstí. Slepičku. Od maturity jsme se neviděli. Je to přes třicet let. V davu jsem šel za ním a pozoroval jeho chůzi. Zdál se mi trochu nahrblý. To já chodím jako pravítko! Inu čas a věk se na něm podepsaly.
Přidal jsem do kroku a zařval: Slepičkóó!
Autor: chý
ZÁKON O ZACHOVÁNÍ JAZYKA
Ne, nebojte se, spanilomyslné čtenářky a milí čtenáři. Nejde o návrh nového zákona na ochranu mateřštiny, který by měl projít sněmovnou a pak senátem, jenž má zájem jen o zachování sebe sama. Zákon o zachování jazyka platí nezávisle na vůli nebo nevůli parlamentu.
Autor: mb
O SMUTNÝCH OČÍCH STARÉ PANÍ
Mohla by to být reportáž, ale kdo se do uplakaných očí staré paní zahledí, pomyslí na baladu. Bývala švadlenou, jehlička jí v prstech kmitala, šicí stroj vrčel dny a roky, stehy byly pevné a čisté, ale je jí už pětaosmdesát a přežila dva manžely i syna, o jehož smrti se dozvěděla až po čase od cizích lidí.
Autor: Gandalf Šedý
TO NEPOVÍDÉ, KEMO!
Milení, dlúho sem už nepsala, šak to znáte, na polu práca do alelujá a vícej než na kostelu, ale chlapi sú už ve sklepoch, koštujú to letošní mladé, tož mám chvílu pro sebe, to značí pro Vás. Neutékla Vám tá Mladá fronta, kde sa psalo o expértovi tady nedaleko od nás, jak sa vynášá, že to jeho víno šmakuje samým celebritám, kerý sú v jeho klubu? Snáď to néni ten klub, do kerého vábia v televízi jakési fuchtle, že im tam majú chlapi zavolat.
Autor: Renata Slováčková