SLOVO ROKU 2006

   Porota složená ze sedmi novinářů z německé části Švýcarska a Lichtenštejnska rozhodla po posouzení 2500 návrhů, že slovem roku je "Rauchverbot" (zákaz kouření). Jako zavrženíhodná slovní vazba byl označen pojem "erweiterter Selbstmord" (rozšířená sebevražda). Tento pojem se v médiích často objevoval po otřesném rodinném dramatu Rey-Belder. Větou roku se stal přesvědčivý výrok "Ich kann das!" (Já to dovedu!). Tento výrok je připisován Doris Leuthardové před jejím zvolením do švýcarské spolkové rady.
   Novinářská porota zdůvodnila své rozhodnutí stran slova roku Rauchverbot tím, že se objevovaly i jiné, obsahově téměř totožné zákazy, jako "Kampfhundverbot" (zákaz bojových psů), "Handyverbot" (zákaz držení mobilů).
   Němčina má výhodu při skládání slov v jeden výraz. Přesto by i v češtině bylo možno zavést obdobné soutěže o nejsympatičtější, případně nejodpudivější pojem roku či slovní vazbu. Mohla by sestávat ze dvou či tří slov, např. "vláda konečně sestavena!" nebo "valorizace důchodů v nedohlednu" či "lék bez doplatku".
   Jazykové soutěže by mohly posílit postavení spisovného jazyka, a vlastně nejen spisovného, nýbrž češtiny vůbec. Ti, kdo v "českých" médiích komolí český jazyk si ani neuvědomují, jaká budoucnost čeká jazyky středně velkých národů v období globalizace. Dnes najdeme důkazy, že i jazyku světového významu, jakým je španělština (jeden z úředních jazyků OSN), hrozí zánik. Na západní polokouli již vznikla a houževnatě vegetuje jazyková zkomolenina "spanglish" (termín není jednotný, někteří říkají "espanglish" nebo "espanglés").
   Směsici španělštiny s angličtinou není hodně slyšet pouze na jihu USA, nýbrž také ve Španělsku a v zemích Latinské Ameriky. Jde však jen o používání amerikanismů ve španělštině? Je spanglish nově vznikající jazyk s dlouhou perspektivou, nebo brzy zanikne?
   Na počátku středověku existovaly v Evropě mimo jiné dva literární jazyky - "ladino" a "jidiš". Ještě v polovině 20. století se ve Střední Evropě dostaly noviny psané v jidiš. Němci důsledně prováděný holocaust má na svědomí nejen vyhubení milionů Židů v Evropě, ale i zánik jazyků ladino a jidiš.
   V Čechách a na Moravě zatím vymírají hezká nářečí. Už jen občas z obrazovky promluví krásným nářečím nebožtík Jozef Króner. Vymřela i zgermanizovaná čeština ("Paní hausmajstrová pucuje hausmajstrovi na gongu štífle").
   Ale jak to bude v čase globalizace s češtinou? Jako se španělštinou?


Autor: Jaroslav Liška


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)