Komunální i senátní volby 2006 jsou již dávno za námi. Účast při volbách v druhém kole senátních voleb byla až příliš bídná. To asi bídné jsou i naše předpisy, které připouští platnost voleb s tak nízkou účastí voličů. Mnozí u nás možná pohrdají balkánskými poměry, ale při nedávných volbách v Srbsku následné zprávy zdůrazňovaly, že volby byly platné, jelikož účast voličů byla nadpoloviční, i když jen těsně (52 procent).
U nás mnozí tuší, že volební účast je bohužel až příliš nízká u voličů z řad sociálně slabších vrstev. Mezi sociálně nejslabší vrstvy u nás patří důchodci. Ještě v osmdesátých letech průměrný důchod činil 60 procent z průměrné mzdy, ale nyní je to sice oficiálně jen 40 procent, ale u starodůchodců to činí jen 30 procent. Nedávné volby oplývaly mnoha předvolebními sliby, ale určitě mezi nimi nikde nepřevažovaly sliby důchodcům, že jejich budoucnost může být přímo skvělá. Stačí však přijít na to, že důchody se dají vylepšit psaním, nebo napodobováním činnosti poslanců přijetím přečetných funkcí v dozorčích radách apod.
Starší lidé mívají zkušenosti, škoda jich nevyužít. Uvědomil si to i exkancléř Gerhard Schröder. Kromě poradenské činnosti u švýcarského nakladatelství Ringier si občas vylepšuje svůj důchod i jako řečník. Osvědčená newyorkská agentura dovedla kdysi zprostředkovat exprezidenta USA Jimmy Cartera coby předřečníka, proč by tedy Gerhard Schröder nemohl řečnit (vstupné se pohybovalo od 40 000 až do 80 000 euro)? Byla to maličkost, jelikož nejlukrativnější pro Gerharda Schrödera je post šéfa v dozorčí radě plynařského koncernu NEGP, což otci dvou adoptivních dětí vynáší ročně 250 000 euro.
Dozorčí rady přitahují nejen poslance, ale četné důchodce. Tak rakouský expremiér Viktor Klima (59) je od r. 2000 prezidentem koncernu Volkswagen Argentina a v červenci 2006 byl jmenován generálním zplnomocněncem koncernu Volkswagen pro Latinskou Ameriku. Rakouský předchůdce na postu kancléře Franz Vranitzky (68) byl jmenován konzultantem západoněmecké Zemské banky; kromě toho sedí v dozorčí radě společnosti Magna a cestovní kanceláře TUI.
Na svých četných cestách vydělával jako »důchodce« také Michail Gorbačov; jezdíval si vyzvednout četné »ceny« a v televizních spotech komentoval reformní program »perestrojky«.
Samozřejmě nejvýnosnější pro důchodce je psaní pamětí. Ty svého času uveřejnil exprezident USA Richard Nixon a také Ronald Reagan, jakož i známá »železná lady« Margaret Tatcherová. Naše republika je v tomto oboru zastoupena Milošem Zemanem; náklad jeho pamětí značně převýšil náklad nedávných pamětí Gerharda Schrödera.
Určitě to jde, vždyť jako o samozřejmosti se o tom při předvolebních agitacích žádný z kandidátů ani nezmínil. Snad si to ponechávají jako zadní dvířka pro vlastní odchod do důchodu, neboť vědí, že jen z důchodu si toho už moc nepořídí.
Autor: Jaroslav Liška
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |