Ruský spisovatel a laureát Nobelovy ceny Alexander Solženicyn nedávno upozornil, že Rusko stále ještě zápasí s problémy podobnými situaci, která vedla k pádu carského režimu v roce 1917. Solženicyn varuje ruské politiky před nebezpečím, které vyplývá z obrovských rozdílů mezi chudými a bohatými obyvateli, z kontrastů životních stylů a morálních postojů v moderním ruském hlavním městě v porovnání s mnohem chudobnějším venkovem.
Solženicyn byl v určitém období odvážným kritikem stalinského režimu. Prvním drastickým svědectvím o životě ve stalinských pracovních táborech, v kterých strávil několik let, byla novela Jeden den Ivana Denisoviče, vydaná v roce 1962. Později Solženicyn vydal rozsáhlou dokumentaci o stalinských táborech pod názvem Souostroví Gulag (1973-1978), která byla důvodem jeho emigrace ze Sovětského svazu.
Léta žil v USA. Do Ruska se vrátil v roce 1994. Je označován za nacionalistu a prý z tohoto důvodu podporuje Vladimira Putina.
Zdravotní problémy osmaosmdesátiletého spisovatele v posledních letech omezují jeho vystupování na veřejnosti, ke kterému dochází již jen velice zřídka. Solženicyn je nešťastný ze stavu ruské politiky a vlády, ale chválí Putina přesto, že působil v KGB. Mnozí kritici, hlavně západní, mu to však nedokážou odpustit.
Autor: Ivanka Džiubová
[ PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK | NÁSLEDUJÍCÍ ČLÁNEK | NÁVRAT NA OBSAH | FORMÁTUJ PRO TISK ] |