GEORGI DIMITROV 1882-1949

   Pod tímto názvem vyšla právě k 125. výročí narození velikána bulharských a světových dějin krásná kniha. Zásluhu o to má známý spisovatel a novinář Jiří Stano a nakladatelství Dr. Milana Havlíčka OREGO. Je to publikace, potřebná v dnešním lumpenkapitalistickém období Československa i Bulharska doslova jako ona pověstná sůl. Z Georgiho Dimitrova měli za jeho života strach nacisté a fašisté a i nyní, téměř šedesát let po jeho smrti, mají z jeho díla a památky strach jejich dnešní antikomunističtí pohrobci. V Dimitrovově rodném Bulharsku dokonce tito ultrareakcionáři nechali v srpnu 1999 barbarským způsobem zničit bývalé Dimitrovovo mauzoleum v Sofii. Jiří Stano ve svém příspěvku Dva pohřby uvádí jména těchto barbarů - tehdejší premiér Ivan Kostov a hlavní iniciátor a režisér, tehdejší vicepremiér Evgenij Bakardžiev. Ti vstoupili do propadliště dějin svým vpravdě neronským zločinem.
   Postava Georgiho Dimitrova si však zachovala věčné, čestné místo v dějinách lidstva. Přesvědčivé svědectví o tom podávají historické práce, dokumenty a vzpomínky v knize obsažené. Dimitrov vstoupil do širokého povědomí lidí celého světa především neohroženým bojem proti nebezpečí nacismu a fašismu před lipským soudem. Zde byl křivě obviněn spolu s dalšími komunisty z údajné účasti na zapálení říšského sněmu v Berlíně v roce 1933. Georgi Dimitrov demaskoval zločinné divadlo německých nacistů a porazil a doslova zesměšnil nacistické pohlaváry - šéfa nacistické lžipropagandy Josepha Goebbelse a Hermanna Göringa. Odešli od lipského soudu s ostudou. Kniha obsahuje klasický článek Julia Fučíka Dimitrov a Göring. Obraz Dimitrovova boje v lipském procesu zachycují dokumenty. Stanova stať Georgi Dimitrov před lipským soudem podává řadu důležitých informací, které jsou dnes pravicovými masmédii utajovány před českým i bulharským národem.
   Kniha poskytuje přehledný obraz i o dalších oblastech Dimitrovovy aktivity, a to jak v rámci činnosti Komunistické internacionály, kde Dimitrov zastával vedoucí funkci, tak i v teorii lidové demokracie po druhé světové válce v zemích východní a střední Evropy. Díky Stanovu překladu se náš čtenář může seznámit s důležitými statěmi o Dimitrovovi, jejichž autory jsou Prof. Dr. Alexandr Lilov a akademik Mito Isusov.
   Velký Bulhar měl vřelý, přátelský vztah k Československu, o čemž se zmiňuje Jiří Stano v příspěvku Dimitrov a Československo. Je zde i vzpomínka na Dimitrova od československého prezidenta generála Ludvíka Svobody. Stano rovněž sestavil přehled nejdůležitějších dat osobního a politického života Georgiho Dimitrova. Pozoruhodné je úvodní slovo Dr. Karla Klimši Dimitrov dnešku, které vede k řadě zamyšlení.
   Pro pamětníky a obzvláště pro současnou mladou generaci, která nemá v nynější škole možnost seznámit se s historickou postavou Georgiho Dimitrova, je tato kniha nesmírně potřebná a poučná. Hodnotu knihy zvyšuje i celá řada fotografií.

Autor: Josef Poláček


Na všechny materiály prezentované na serveru obrys-kmen.cz se vztahuje zákon o autorských právech.
Jakékoliv jejich další šíření či využití bez výslovného souhlasu redakce nebo autora je zakázáno.
(c) 2001-2014 Obrys-Kmen   (ISSN 1210-1494)